SVETELEKTRO

25. januára 2014   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

10 rokov prevádzky na 1 batériu?


SOS electronic s.r.o.

Lítiové batérie Xeno poskytujú vysokú kapacitu pri extrémne nízkom samovybíjaní a dokážu aj Vaše zariadenie napájať mnoho rokov.

Primárne lítiové batérie (Lítium thionyl-chlorid, LiSOCl2) predstavujú batérie s najvyššou energetickou hustotou (Wh/kg), navyše schopné pracovať bez problémov aj v silných mrazoch. Ich azda jedinou technickou „nevýhodou“ je len to, že sú vhodné hlavne pre aplikácie s malými nárokmi na prúd (jednotky až desiatky mA). Táto „nevýhoda“ je však už značne prekonaná, keďže s modernými súčiastkami je často možné navrhnúť zariadenia s odberom v rádovo miliWattoch. V zásade sú teda lítiové primárne (nenabíjateľné) batérie vhodné pre zálohovanie (napr. pamätí) a napájanie zariadení s malým odberom, kde je možné dosiahnuť životnosť aj viac než 10 rokov. To je samozrejme obrovské pozitívum, nakoľko to umožňuje postaviť zariadenie úplne nezávislé od externého napájania, bez potreby solárneho panelu apod. Zároveň to eliminuje potrebu adaptéru, prípadne aj ďalšiu elektrickú inštaláciu.

Tieto lítiové batérie pracujú na princípe reakcie Li+SOCl2. Vznikajúci film LiCl na anóde má izolačné vlastnosti. To poskytuje vynikajúce skladovacie vlastnosti a zachovanie energie, pretože táto pasivačná vrstva blokuje autoreakciu Li+SOCl2 (samovybíjanie). Vlastnosti lítiových batérií ovplyvňuje aj spôsob a dĺžka skladovania, a je možné, že pri zaťažení batérie, ktorá bola dlhšiu doba nepoužívaná, spôsobí táto pasivačná vrstva krátkodobý pokles napätia. Maximálne využitie kapacity batérie je možné dosiahnuť pri v určitom rozsahu vybíjacích prúdov (podľa grafu pri každom type batérie). Ak má lítiová batéria napájať obvody s krátkodobým pulzným odberom, je veľmi vhodné použiť paralelne k batérii aj kondenzátor s veľkou kapacitou alebo superkapacitor. Kondenzátor v takýchto prípadoch dodá krátkodobo väčšie množstvo energie a z hľadiska batérie sa celkovo obvod javí ako obvod s výrazne menšími špičkami v odbere – to výrazne prispieva k maximálnemu využitiu energie a prospieva aj samotnému zariadeniu vďaka minimalizovaniu poklesu napätia pri pulznom odbere.

Nominálne napätie LiSOCl2 batérií je 3,6V a veľkou výhodou je široký rozsah pracovných teplôt -55 až +85°C (max +150°C). Spoločnosť Xeno Energy je výrobca špecializujúci sa na lítiové batérie a ako jedna z mála spoločností na svete získala aj atest ISO13485 pre použitie batérií v medicínskych prístrojoch. Bližšie informácie vám poskytne prehľadový katalóg Xeno ako aj detailné technické listy batérií Xeno. Vo výrobnom programe Xeno nájdeme aj špeciálne batérie s vyššou pulznou zaťažiteľnosťou a typy pre extra vysoké teploty -55 až +130°C.

Batérie Xeno sú dostupné priamo z nášho skladu a na objednávku vám vieme zabezpečiť aj iné verzie s vývodmi podľa prílohy. Pochopiteľne ako každá batéria, aj lítiová batéria by mala byť na konci životnosti každopádne odovzdaná do recyklačného miesta na bezpečné zneškodnenie.

V prípade záujmu o akékoľvek batérie Xeno prosím kontaktujte firmu SOS electronic s.r.o.  na adrese info@soselectronic.sk.

 

Výhody / vlastnosti:

 1. primárne batérie 3,6V s extrémne nízkym samovybíjaním 1-2%/ rok (@20°C)
 2. široký rozsah pracovných teplôt -55 až +85°C (max +150°C)
 3. životnosť vyše 15 rokov
 4. dobrá pulzná kapacita pri nízkych a stredných prúdoch
 5. stabilné napätie po celú dobu životnosti
 6. dostupné viaceré verzie s rôznymi vývodmi
 7. ISO 9001:2008, ISO 13458:2003

 

 

Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (0)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)

Komentáre (2)

 1. ferrari10 píše:

  Môžem, len potvrdiť, že tieto batérie fungujú spoľahlivo a dobre, mám s nimi výborné skúsenosti

  • Ememe píše:

   Snad aj takych 15 rokov dozadu, vzdy na Vianoce sme mali taky zvoncek co hral vselijake melodie, no a ta bateria je tam original od tej doby, pritom to bolo kupene na trhu od cinana, a furt ani naznak ze by bola slaba uz, sice sa pouziva len raz rocne na par dni ale aj tak.

Pridaj komentár