SVETELEKTRO

9. apríla 2019   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Akej krabičke zveríte svoj projekt?


SOS electronic s.r.o.

Alebo ktoré kritéria pri jej výbere sú kľúčové? Ak váhate, nechajte si poradiť. Hammond je odborník na krabičky už vyše sto rokov.

Myslieť na krabičku už na začiatku návrhu zariadenia a návrh DPS prispôsobiť danej krabičke sa určite oplatí. V opačnom prípade sa môže ľahko stať, že napriek obrovskej ponuke krabičiek nemusíte nájsť ideálnu veľkosť pre už hotovú DPS, najmä vzhľadom na polohu konektorov a montážnych otvorov.

 

 

 

1. Voľba materiálu alias Plast alebo Kov?

Plast
Najčastejšími plastmi používanými pre výrobu malých krabičiek sú ABS, PC (polykarbonát) a u priemyselných krabičiek je to často aj polyester (vystužený skleným vláknom). Prednosťami plastových krabičiek sú najmä izolačné vlastnosti, nárazuvzdornosť (od určitej veľkosti deformácie však dôjde k prasknutiu), ľahká opracovateľnosť, odolnosť mnohým agresívnym látkam, kyselinám a alkáliám.

Medzi nevýhody plastových krabičiek patrí obyčajne nižšia odolnosť vysokým teplotám a krehkosť pri nízkych teplotách, slabšia tepelná vodivosť a z toho vyplývajúce horšie chladenie súčiastok, ak teda krabička nemá vetracie otvory. Tiež odolnosť rozpúšťadlám a UV žiareniu je obyčajne relatívne nižšia, avšak záleží na konkrétnom materiáli.

Ak sa rozhodnete pre plast, potom v širokej ponuke značky Hammond pravdepodobne nájdete to, čo hľadáte. Krabičky Hammond sú veľmi presne odliate, bez nedostatkov, ostrých hrán a pod. Farebný odtieň je rovnaký od dodávky k dodávke a široká škála veľkostí a príslušenstva ďalej zjednodušuje výber tej správnej veľkosti pre vašu DPS.

Kov
Malé kovové krabičky sú vo väčšine prípadov z hliníka alebo z hliníkovej zliatiny (AlMgSi). Prednosťami hliníka sú tuhosť, nárazuvzdornosť (od určitej veľkosti deformácie môže dôjsť k trvalej deformácii, málokedy však ku prasknutiu), odolnosť širokému rozsahu teplôt, dobrá tepelná vodivosť, odolnosť organickým rozpúšťadlám a úplná odolnosť UV žiareniu.

Elektrická vodivosť je základom výborných tieniacich vlastností (EMC), aj keď pre skutočne dobré tienenie je potrebné použiť krabičku, ktorá má vodivé aj tesnenie alebo krabičku takej konštrukcie, ktorá zaručí súvislé vodivé spojenie jednotlivých častí krabičky. Mínusov hliníkových krabičiek nie je veľa, za zmienku stojí snáď len slabá odolnosť kyselinám a silným alkáliám.

Do agresívneho prostredia je ideálnou voľbou krabička z nerezu. Nehrdzavejúcu oceľ možno označiť za takmer ideálny materiál z hľadiska odolnosti voči všetkým nepriaznivým vplyvom. Z hľadiska výroby a následného opracovania (vŕtanie, frézovanie) je však nerez veľmi náročný materiál, navyše aj pomerne drahý.

Ak sa rozhodnete pre hliník, tak ste na správnej adrese. Hammond má široké spektrum typov v obrovskom počte veľkostí a s bohatým príslušenstvom, navyše aj s rôznymi povrchovými úpravami a v rôznych farbách krycích rámčekov.

 

 

 

2. Voľba tvaru krabičky

Toto je skutočne individuálne a závislé jednak od estetického cítenia konštruktéra, ako aj od požiadaviek pre návrh DPS. Napríklad podlhovastý tvar DPS (a krabičky) umožňuje ľahšie oddeliť silovú časť od „tichej“, resp. výkonovú od citlivej „low power“ časti. Na druhej strane štvorcový, alebo takmer štvorcový tvar DPS a krabičky obyčajne umožňuje ľahší návrh DPS a kratšie spoje.

S prírubou alebo bez?
Takmer každú krabičku je možné upevniť na panel alebo na stenu, aj keď nemá prírubu. Podobnú službu poskytnú aj prídavné držiaky, ktoré sú dostupné k mnohým typom krabičiek. Viaceré priemyselné krabičky, ako napr. séria Hammond 1457, majú montážne otvory mimo tesnenia, a tak umožňujú upevniť krabičku bez porušenia krytia (IPxx) a zároveň skryť upevňovacie skrutky pod vrchný kryt.

Príruba má veľkú výhodu v úplne bezproblémovej montáži krabičky. Nie je potrebné otvárať kryt krabičky alebo dokonca montovať skrutky blízko citlivej elektroniky.

Upevnenie DPS v krabičke
Najrozšírenejším spôsobom je upevnenie na dištančné stĺpiky, ktoré sú bežné u plastových ako aj u hliníkových odlievaných (diecast) krabičiek. Druhou veľmi často využívanou možnosťou je vloženie DPS do zárezov (slotov) typických pre niektoré série plastových krabičiek a najmä pre extrudované hliníkové krabičky. Niektoré plastové krabičky kombinujú vyššie spomínané možnosti upevnenia DPS, ako napr. séria Hammond 1554, dokonca aj s dvomi typmi dištančných stĺpikov – s alebo bez mosadzných závitových vložiek. 

 

 

 

 

3. Ďalšie aspekty

Možnosť odlíšiť sa …
Áno, aj v elektronike má vzhľad, a teda najmä krabička, veľký vplyv na predajnosť výrobku. Z tohto pohľadu je isto výhodné, ak sú krabičky dostupné aj v širokom výbere farebných verzií (napr. série Hammond 1455, 1590 a iné).

 

Príslušenstvo
Náhradné skrutky, skrutky pre vnútorné dištančné stĺpiky, samostatne dostupné panely a rámčeky, batériové klipy, klipy pre upevnenie na opasok, držiaky na DIN lištu a iné príslušenstvo sú veľmi často žiadané. Možnosť dokúpiť len kryt krabičky bez nutnosti kúpy celej krabičky, napr. pre odladenie procesu frézovania, je pre Hammond samozrejmosťou.

Dokumentácia
Detailná dokumentácia má dva plusy. Je veľmi nápomocná pri návrhu zariadenia a zároveň zaväzuje výrobcu dodržiavať skutočne všetky detailné rozmery, polomery zakrivenia v rohoch a pod. Základný datasheet dodá dnes každý výrobca. Plusom je, ak je súčasťou datasheetu aj aktívny 3D model (obyčajne súčasťou formátu pdf), ktorý veľmi uľahčuje vytvoriť si predstavu o krabičke, ak ju ešte len vyberáte a nemáte ju v ruke.
 Vyššou úrovňou je CAD 2D a 3D model v bežných formátoch (stp,….). Niektorí výrobcovia takúto dokumentáciu dodávajú len na vyžiadanie, prípadne po prihlásení. Hammond dokumentácia je kedykoľvek voľne prístupná bez potreby prihlásenia sa či iných požiadaviek.

Technická podpora, možnosť neštandardných veľkostí
Či už je to len požiadavka o neštandardnú veľkosť alebo ak sa ukáže hoci aj nejaký problém, seriózny výrobca urobí všetko pre to, aby to vyriešil k spokojnosti zákazníka. Z dlhoročnej spolupráce so značkou Hammond môžeme konštatovať, že sme spolu úspešne vyriešili mnohé špeciálne požiadavky našich zákazníkov.

Možnosť úpravy priamo u výrobcu
V dnešnej dobe môže byť časovo aj ekonomicky výhodné nechať si upraviť krabičku podľa svojich predstáv priamo u výrobcu. Ušetríme si tak ďalší krok u subdodávateľa ohľadom úpravy krabičky a získame promptné dodávky v 100% kvalite.
Hammond najnovšie ponúka okrem vŕtania a frézovania otvorov pre konektory a pod. aj úpravy týkajúce sa estetickej stránky, napr. čiastočné vyfrézovanie vášho loga, ktoré na hliníkových krabičkách vyzerá skutočne výnimočne.

Prehľadnú ukážku variability tvarov a veľkostí moderných krabičiek vám poskytne leták Hammond.

 

SÚŤAŽ:
Máte zaujímavú aplikáciu v krabičke Hammond? Pochváľte sa a pošlite nám fotku so stručným popisom. Najzaujímavejšie a najvtipnejšie odmeníme cenami 🙂

 

Ak máte záujem o ďalšie informácie, alebo potrebujete poradiť s výberom konkrétnej krabičky HAMMOND, napíšte nám na adresu info@soselectronic.sk

 

Vlastnosti/výhody HAMMOND:

  • kvalitné krabičky od výrobcu so 100 ročnou tradíciou
  • široký sortiment, množstvo tvarov a veľkostí
  • bohaté doplnkové príslušenstvo
  • možnosť úpravy na mieru priamo u výrobcu
  • stabilná kvalita (farebný odtieň, rozmery,…)
  • spoľahlivé dodávky načas
 

Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (0)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)

Pridaj komentár