SVETELEKTRO

20. decembra 2006   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Ako si prepojiť počítače na väčšiu vzdialenosť.


FUBU

Je mnoho spôsobov. WiFi alebo intrenet. No ak chcete mať vlastnú privátnu sieť. Alebo si to len tak chcete vyskúšať ako ja. Tak vás tento článok zaujme. Je to vhodné aj pre tých, ktorí doteraz nemajú na internet a chcú si nejakým spôsobom prepojiť počítače na diaľku bez veľkých nákladov.

Zariadenie pracuje na diaľku do 1 míľe, podľa autora. Ja osobne som to neskúšal, ale verím mu. Schéma:

Data in je výstup od sériového portu teda rozhranie RS232 TxD pin 3. Má označenie TxD od slovného spojenia Transmit data. Tento dátový výstup moduluje pomocou varikapu kryštáľ oscilátora. Teda ide o úzkopásmové vysielanie. Frekvencia sa mení podľa použitého kryštáľu. Odporúčam CB pásmo, kde je povolená digitálna prevácka. Napr. 27MHz.
Príjmač je rovnako jednoduchý ako vysielač. Ide o priamozosilňujúci príjmač s diódovou detekciou. Na výstupe je komparátor, ktorý oddeľuje šum od signálu a prispôsobuje ho úrovni, ktoré potrebuje rozhranie RS232. Jeho výstup Data out ide na vstup sériového rozhrania RS232 na RxD pin 2. Od slovného spojenia Receive Data.

Obrázok portu samčeka, ktorý je vzadu na každom PC.
a jeho zapojenie vývodou:

My použijeme pin 2 teda RxD a pin 3 TxD a samozrejme aj GND pin 5.. Ostatné nepotrebujeme, pretože ostatné slúžia na prácu s modemom ako hardware handshaking. Teda hardwarovo kontrolovaný tok dát. Dáta sú posielané iba cez TxD a príjmané iba cez RxD pin. Takže to nám stačí.
Ak chcete prepojiť takto dve počítače. Tak sa uistite, že máte tok dát na sériovom porte oboch počítačov nastavený podľa tohto obrázka:


Nezabudnite na anténu prislúchajúcemu pásmu. No na krátke vzdialenosti si vystačíte aj s obyčajnou prútovou anténov. Na napájanie odporúčam použiť stabilizované napätie 12V. Nevýhodou je pomalá rýchlosť. Nezabudnite nastaviť rovnaké vlastnosti sériového portu RS232 na obidvoch počítačoch. Inak nenadviažete korektné spojenie. Je možné, že bude fungovať aj na vyššie rýchlosti. Ako len 2400b/s. Treba však podotknúť, že sa oplatí investovať ešte aj do integrovaného obvodu MAX 232, ktorý sa postará o správne prispôsobenie k počítačovému sériovému portu RS232. No nie je to funkčnou podmienkou. Na strane 7 je schéma, podľa ktorej je to možné urobiť. Kde TTL úrovne idú k našemu zariadeniu a RS232 ku sériovému portu.
O ostatné sa postará operačný systém. A to tak, že dáte vytvoriť prepojenie počítačov pomocou sériového kábla, alebo cez nullmodem. Medzi dvoma počítačmi nebudete síce mať fyzicky kábel, ale bezdrôtove spojenie. Operačnému systému je to jedno 🙂 a komunikácia funguje. Môžete kopírovať súbory hrať po sieti hry alebo len chatovať, všetko ale s obmedzením rýchlosti. Pri stavbe želám veľa úspechov. Ak by ste sa chceli niečo opýtať. Tak buď emailom na vacuumtube@svetelektro.com , alebo tu na fóre.

Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (0)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)
Najnovšie články od FUBU (zobraziť všetky)

Komentáre (12)

 1. evmalu píše:

  Je možné týmto spôsobom spojiť dva počítače cez USB porty?

  • FUBU píše:

   No neskusal som to, ale silne o tom pochybujem.
   Pretoze USB je vysokorychlostne a neviem ci by to stihal ten komparator. Okrem toho USB ma inu filozofiu prenosu dat.
   Teda po fyzickej stranke. Ide o to ze su tam spletene dva kable,
   ktore prenasaju data + a data – aby sa znizil presluch. Takze bolo by narocnejsie navrhnut prevodnik na toto zapojenie. Ine by bolo ak by si na USB zapojil prevodnik na RS232 teda na seriovy port a potom prenasal data cez toto zariadenie.
   Mozes to skusit a podelit sa so skusenostami.

  • kampo píše:

   dá sa to predavaju nato taku haluz ze USB kabel nejaky riadiaci obvod kavel a znovu USB.

 2. dano21 píše:

  dal by sa nejako zvisit dosah???

 3. andy64 píše:

  mohol by si tu dat DPS a osadenie suciastok
  aka je tam prenosova rycholost

 4. gydravan píše:

  Mne by stačilo, ak by to bol len káblik s nejkými koncovkami /USB 2.0 ?/ na vzdialenosť 10m. Traz používam na prenos dát zo stolného počítača do notebooku kľúč USB. Alebo je to v predaji?

 5. HMilos píše:

  Fungovalo by to aj ked je na jednom pc Win XP a na druhom Win 3.11?

 6. Palcino22 píše:

  Dal by sa tento „transceiver“ rozdeliť na prímaciu časť a vysielač ?,lebo by som potreboval len vysielať data z PIC a len ich príímať na PC….,keby bol niekto ochotny pomoct tak napiste.SS

 7. vojto píše:

  Ahoj, moja otázka je v akom pásme sa to dá zrealizovat. A čo povolenie na prevádzku vysielača.

Pridaj komentár