SVETELEKTRO

20. júla 2007   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Ako zapojiť trojfázový asynchrónny motor na jednofázovú sieť!!!


FUBU

Tento článok uverejňujem kôli diskusii, ktorá sa odohrala vo fóre o jednom neznámom asynchrónnom motore.
Hovorí o tom ako zapojit 3-fázový motor na jednofázovú sieť


Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (9)
 • Súhlasím (1)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)
Najnovšie články od FUBU (zobraziť všetky)

Komentáre (9)

 1. ypsi píše:

  Preco by to bolo nemozne? Za bolsevika takto behalo v panelakoch u kutilov milion brusok, a podobnych udelatok, sam som ako capart mal takto zapojeny motor zo vzduchotechniky, dokonca sa tomu venuju aj dnes vyrobcovia rozbehovych kondov: http://www.trafomot.cz/Article.asp?nArticleID=11&nLanguageID=1 , http://www.domena.pc.cz/vyp_kon/katamotb.htm , samozrejme nieje to smaospasitelne, klesa napr. krutak, ale ako vychodisko s nudze je to mozne riesenie.

 2. merlin píše:

  Prosim neurazajte ne-autora( vkladatela clanku)
  Toto zapojeni a funkcia behoveho a rozbehoveho kondenzatora je naozaj funkcna i pre take stroje ako je cirkularka, hoblovka, aj ev. freza z vykonom cez 3kW!
  sam osobne pouzivam cirkularku z motorom 1,8kW z behovym kondom a pomocnym rozbehovym condom z tlacitkom.
  Kondy su vyskladane zo vsetkeho mozneho, funguje to bezchybne.
  V reale ale nestaci tabulka, treba merat napatia a prudy cez vetvy jednotlivych cievok, nasledne laborovat z kapacitami, inak sa moze motor pehrievat, alebo nebude mat potrebny vykon.

  Motor pri rozbehu berie daleko vyssi prud, ako by sme ocakavali.
  je nutne mat dobre dimenzovane istenie, najma istice dostavaju zahul, treba pouzivat z oznacenim „M“ motorove, ktore pri rozbehu nevypadnu.

  vykon motora bude ca asi o 1/3 nizssi, avsak pokial ma dostatocny prebytok vykonu a pripadne zotrvacnu hmotu, obvykle to nevadi.
  stroje ako napr. cirkularka budu problematicke, vzhladom na velmi specificku a nekontinualnu zataz.

  V praxi to nejak nevadi, ale ked nieje ine vychodisko, ako jedina faza, je to dobre riesenie.

 3. powerman píše:

  Chlapci, pracujem už okolo 12 rokov v oblasti elektrotechniky. Doma prevíjam motory, takže sa s týmito zariadeniami stretávam stále. Vám to pripadá čudné. No je to úplne možné, dokonca staré práčky tatramat mali bežne montované 3-fáz. motory a pritom sa pripájali len na jednofázovú sieť. A potom sa chlapec čuduje, keď skúšam jeho motor z jeho práčky na 3 fázy… Tak, ako pri 3-fázových motoroch zapojených na 3fázy, tak aj pri rovnakých motoroch zapojených na 1 fázu môžeme meniť smer otáčania. Mnohý si myslia, že opačný chod dosiahnu výmenou nuláka za fázu, t.j. otočením polarity. No ja sa snažím ich z tohoto omylu vyviesť – smer otáčania zmeníme prepojením kondíka na iné vývody cievky. Ďalej som tu čítal o možných stratách na výkone – straty sú minimálne, a otáčky sa nemenia. To je všetko.

 4. mr.dred píše:

  Z akeho časopisu je to prefotené? Zaujímal by ma nasledujúci článok 4.14 Kedysi som niečo podobné videl v zahraničnom časopise.Bol to násobič s diodami a kondíkmi,zapalovalo sa to VN impulzom bez štartéra.Funguje mi to doteraz aj s pôvodnou trubicou … viac ako 25 rokov.

 5. Zmazaný Používateľ píše:

  Ja mam to iste v knihe otazky a odpovede z ELEKTROTECHNIKY 3 H.Mezulin. Len on pise ze kondik kludne mozeme nechat zapojeny aj pocas prevadzky s tazsimy zariadeniami a pouziva vzdy len jeden napevno pripojeny kondik. Podla toho zapojenia som mal zapojeny motor v starej velkej boxovej mraznicke.

 6. IvanL píše:

  Zdravím. Všimol som si, že tu píšete o prehrievaní motora. Zapojil som 2,2kW vývevu na jednu fázu s rozbehovým kondenzátorom. Síce sa rozbehla, ale prehrievala sa. Dá sa tento problém odstrániť resp. minimalizovať? Aj nejakou inou metódou ako pokus omyl nakoľko nemám neobmedzený prístup k rozbehovým kondezátorom. Ďakujem

  • DoPa píše:

   V jednej príručke som čítal keď chceme pripojiť trofázový (3 x 400V) motor na jednu fázu, treba ho zapojiť do trojuholníka, čiže 3 x 230V a na jednu svorku (fázu) privedieme N nulový vodič, na druhu svorku L fázový vodič a na tretiu svorku pripojíme kondenzátor. Druhý pol kondenzátora pripojime podľa smeru otáčania buď na N, alebo na L. Kapacitu kondenzátora volíme tak, že na 1kW výkonu motora počítame 7OµF. Kondenzátor musí byť takzvaný motorový rozbehový. Čiže pre 2,2kW to vychádza 154µF. Nájdeme približnú vyrábanú hodnotu, alebo zložíme z dvoch, či troch menších kapacít, tak aby sme sa čo najbližšie priblížili vypočítanej hodnote.
   Pri paralelnom zapájaní kondenzátorov sa kapacita sčítava.
   Kondenzátor by mal byť minimálne na 400V

Pridaj komentár