Keďže predchádzajúce zapojenia čo som uvádzal, boli zapojenia na jednej DPS zo všetkým tak, ako som uznal za vhodné, presto aj tieto zapojenia majú jednu takú nevýhodu ( konkrétne myslím zapojenie so stabilizátorom ). Je treba mať na pamäti, že tieto monolitické stabilizátory napätia v puzdre TO-220 ako sú napr.: 7812, 7805… sú určené na max. vstupné napätie 35V
! Takže po tomto upozornení sú tu ešte dva návrhy: buď použijete namiesto IO Zenerovú diódu alebo verziu s IO. Keďže sa snažím o kvalitný zdroj pre koncový stupeň tried od tých najspodnejších cez Hi-Fi, až po profesionálne ako sú High- End, tak Zenerovú diódu by som nepoužil ani v prípade, že by iná možnosť nebola. A dosť ma zarazilo keď v jednom článku v Amatérskom Rádií bol uverejnený kvalitný koncový stupeň, ktorý bol prezentovaný ako finálny výrobok, mal v zapojení zdroja pre predzosilňovač Zenerovú diódu, ktorá stabilizovala napätie 15V v kladnej vlne a druhá v zápornej. Teraz si každý myslí veď čo je na tom. A možno ani nič, pretože to bol predzosilňovač pre zosilňovač, ale práve preto, že to bol predzosilňovač pre zosilňovač dosť vysokej kvality ma to zaráža, pretože Zenerové diódy nie sú veľmi vhodné pre aplikácie Audio techniky z dôvodu ich VA charakteristiky ( i keď teraz vám to neviem povedať na 100%, že práve z VA charakteristiky, ale zistím to a časom to tu prepíšem ). Jednoducho Zenerové diódy nepoužívajte pre zdroje NF aplikáciach! Pretože už spomínaná vec ako je predzosilňovač je poväčšine braná ako banálna vec, ale práve táto vec je schopná urobiť zosilňovač takým dobrým ako má byť. Vysvetlenie nájdete: Konstrukční elektronika 6/ 2003 a 2/ 2004, autor týchto článkov veľmi dobre vie o čom píše a za uverejnenie tohto článku mu veľmi ďakujem. Takže Zenerové diódy idú bokom a zameram sa práve na spomínane IO. Tu už v podstate uvediem len zapojenie s týmto obvodom a uvediem jeho varianty. Popisovať jeho činnosť nebudem, keďže poväčšine som činnosť uviedol v predchádzajúcom článku. Týmto by som ukončil sériu týchto článkov pre zdroje s nesymetrickým napätím. V prípade nejakých ohlasov zo strany čitateľov či už v podobe nejasností alebo otázok, by som spravil ešte posledné bonusové vydanie. Takže dúfam, že aspoň na niečo bola táto snaha, a že som vám v niečom pomohol. Ešte som zabudol, tak isto ako použiť zdroj zo Zenerovou diódou je dosť nevhodné, ale veľmi obľúbené používať zdroje z PC ( impulzné zdroje napätia ). Hlavne pre napájanie autorádií alebo zapojenia napr.: s IO TDA 8560 Q. Keď že sa začínam zaoberať už aj zdrojmi, tak spravím nejaký článok o problematike zdrojov ( všeobecne ). Ale to až niekde v budúcnosti najprv by som rád dokončil zdroje pre audio techniku. A potom prejdem na zdroje, pretože teraz o tom veľa ešte neviem a kŕmiť vás nezmyselnosťami nemám v úmysle.
( obr. 1 ), schéma zapojenia stabilizátora:
( obr. 2 ), zapojenie stabilizátora s usmerňovačom:
Keďže tieto stabilizátory sú schopné zniesť trvalo prúd 1A, tak filtračné kondenzátory by som volil od 1000uF do 2200uF. Viac by bolo zbytočné. Tak sito aj polovodičové diódy stačí voliť do záťaže 1A. A nezabudnite stabilizátor opatriť chladičom!
Autor: Jukka
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
7842 fici do 40v
a vsetko zavisi od vyrobcu
takisto sa robia uz aj na vacsie prudy do 3A bezne k dostanou
No….spravil som si komplet zosilnovac 2x 200W,potreboval som zo 60V v kladnej vetve zrazit napetie pre vstup 7812 ,ktory napajal ostatne moduly zosilnovaca….Pouzil som zapojenie zenerovej diody ( 18V) a tranzistora…a vysledok je super….lepsie ako pouzit transformator s viacerymi vinutiami…