Pri dodržaní základných zásad vám špičkové AGM VRLA akumulátory vydržia až 15 rokov – poradíme vám ako na to.
Tento popis by mohol začínať dlhým zoznamom technických vylepšení akumulátorov Panasonic, vďaka ktorým si vybudovali stabilné miesto na špici vývoja v tejto oblasti (AGM, expandovaná pozitívna mriežka, aditíva pre regeneráciu z hlbokého vybitia, samozhášavý materiál kontajnera,…).
To sú však veci, ktoré si môžete rýchlo overiť z dostupných zdrojov na internete alebo ešte lepšie od spokojných užívateľov. Namiesto toho vám preto radšej prinášame zopár rád pre používanie VRLA/ SLA akumulátorov, aby slúžili čo najdlhšie:
● batérie je možné nabíjať viacerými spôsobmi, ale medzi najosvedčenejšie patrí „constant voltage/ limited current“, t.j. dodržanie max. 2,45V/ článok a obmedzenie prúdu. Tomu odpovedá napätie 14,7V pri 12V batérii a max. prúd 0,4CA. Toto je vhodné pri takzvanom cyklickom používaní (cycle use).
● pri stálom napojení na zdroj napätia by napätie na článok nemalo presiahnuť 2,3V, čomu odpovedá 13,8V pri 12V batérii. Obmedzenie prúdu by malo byť nastavené na 0,15CA.
● životnosť batérie výrazne rastie s klesajúcou teplotou, t.j. je veľmi dôležité umiestniť batériu čo najďalej od zdroja tepla (transformátor,…).
● počet cyklov (a tým aj životnosť batérie) je veľmi silno závislá na stupni vybitia pred ďalším nabíjaním. Závislosť je tak silná, že napr. pri vybíjaní na 50% dosiahne štandardný akumulátor životnosť cca 500 cyklov, zatiaľ čo pri vybití o 30% (zachová si 70% pôvodnej kapacity) je počet cyklov takmer 1200 (!). Z toho vyplýva, že voľba vhodnej kapacity je kľúčová z hľadiska dosahovanej životnosti v danom zariadení. Najmä pri zariadeniach, kde je akumulátor každodenne vybíjaný/ nabíjaný môže vhodný akumulátor (s vyššou kapacitou) výrazne predĺžiť dobu životnosti (a teda minimalizovať náklady na jeho výmenu).
● ak je to možné, vyhnite sa používaniu akumulátora na 100% vybitie (tzv. hlboké vybitie – deep discharge). Akumulátory Panasonic síce zvládajú aj takéto stavy a obsahujú aditíva pre úspešné obnovenie zo stavu hlbokého vybitia, ale takéto používanie výrazne skracuje životnosť akumulátora (cca 200 cyklov).
● reálna kapacita akumulátora (množstvo energie, ktoré z neho dostaneme) veľmi silno závisí od vybíjacieho prúdu. 100% kapacity dosiahneme pri prúde 0,05CA/ 20°C. Pri prúde 0,25CA je to cca 75% kapacity a prúde 1CA je to len cca 55%. Tento fakt tiež hovorí za dostatočné dimenzovanie akumulátora. Zvlášť v aplikáciách s relatívne vyšším odberom (cca >0.05CA) získame napr. použitím akumulátora s o 50% vyššou kapacitou vo výsledku akumulátor, ktorého kapacita „vzrastie“ o viac než 50% (vďaka relatívne menšiemu zaťaženiu takéhoto akumulátora pri vybíjaní). Výsledný relatívne menší vybíjací prúd a menší stupeň vybitia v každom cykle výrazne prispejú k dlhšej životnosti.
● kapacita akumulátora závisí aj od teploty. Rozdiel medzi kapacitou pri +20 vs -10°C je cca -25%.
● vypínacie (cut-off) napätie, pri ktorom je potrebné akumulátor odpojiť, je výrazne závislé na vybíjacom prúde (pri vyššom sa zmenšuje). Preto je dobré nastaviť ochranu proti hlbokému vybitiu v závislosti na predpokladanom max. odoberanom prúde.
Hore uvedené hodnoty platia pre štandardné akumulátory Panasonic. V ponuke spoločnosti Panasonic však nájdeme aj typy s extra dlhou životnosťou ako aj tzv. „Power“ typy vhodné pre zariadenia s veľkým odberom (UPS,…). Skladom držíme niekoľko vybraných typov akumulátorov Panasonic a na objednávku vám vieme dodať akýkoľvek iný typ. Detailné informácie o používaní a prehľad portfólia Panasonic nájdete v dokumente VRLA Handbook.
V prípade záujmu prosím kontaktujte SOS electronic s.r.o. na adrese info@soselectronic.sk.
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.