Časovač pre fotokomoru s halogénkou

Publikované: 02.10.2009, Kategória: Merače a testery

www.svetelektro.com

Keďže ma omrzelo to stopovanie času pri osvecovaní plošného spoja, tak som si navrhol jednoduché zapojenie časovača pre fotokomoru s halogénkou. Časovač obsahuje aj jednoduchý graficky priebeh času do konca osvecovania.

Zapojenie je pomerne jednoduché, obsahuje známy časovač 555 a čítač 4017. V schéme nie je zakreslené, ale plošný spoj obsahuje napájací zdroj pre časovač pozostávajúci z usmerňovača, filtrácie, a stabilizátora. Funguje nasledovne: Pri zapnutí časovača sa zopne relé ktoré zapne halogénku. Začne časovať 555 ktorý vytvára impulzy pre 4017, ktorý zobrazuje čas pomocou diód na výstupe. Pri zapnutí poslednej diódy sa zablokuje časovač a rozopne relé ktoré vypne halogénku. 555 je v zapojení AKO ktorý vytvára impulzy pre 4017. čas sa nastavuje trimrom R3. pri uvedených hodnotách C1/R1/R3 vychádza čas na cca 5 až 7 minút, záleží od tolerancii súčiastok. Čas sa dá predlžiť zväčšením odporu R1. 4017 sa na začiatku resetne cez kondenzátor C2 aby vždy počítal od začiatku. Sníma impulzy od 555 a každým impulzom posunie o úroveň odpredu, keď dôjde na pin 5 otvorí sa tranzistor Q4 ktorý zablokuje 555 a zároveň otvorí aj Q1, ten zavrie Q2 a s nim sa uzavrie aj relé ktorý ovláda halogénku.
Na DPS treba prepojiť dva miesta označene modrou čiarou a k rele je vhodne dať antiparalelne diódu.(vidno na fotkách) a filtračný kondenzátor je zo spodu lebo sa mi nezmestil zhora.

Par poznámok na záver: Ak je potrebne meniť čas je vhodne nahradiť trimer potenciometrom. Časovač sa dá určite využiť aj inak ako pre fotokomoru. Možno padnú otázky či sa dá použiť na urtuťovu výbojku, možno sa dá ale niekde som čítal že výbojku treba niekoľko minút žhaviť a až tak osvecovať plošný spoj, takže na to treba asi iný časovač. Ja osobne používam 500W halogénku takže bližšie povedať neviem. Ďalej či sa to dá rozšíriť na viac diód, ano dá sa to, ale treba prerobiť plošný spoj a trocha zapojenie 4017 a prečo som nepoužil predradne odpory, pretože tiež som niekde čítal že integrač dokáže dodať maximálne 20mA prúdu čo je pre diódu akurát, ale kto chce nech si ho osadí.. Ja osvecujem cez pauzák s 500W halogénkou presne 7 minút. Ak by niekto chcel môžem plošný spoj vyrobiť na požiadanie. Návrh plošného spoja je v rozlíšení 600Dpi. Prikladám fotky a príklad použitia v ovládacom paneli na fotokomore. Prikladam aj navrh plošneho spoja v Sprint Lyout 4.0 DPS