SVETELEKTRO

2. októbra 2009   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Časovač pre fotokomoru s halogénkou


boraicho

Keďže ma omrzelo to stopovanie času pri osvecovaní plošného spoja, tak som si navrhol jednoduché zapojenie časovača pre fotokomoru s halogénkou. Časovač obsahuje aj jednoduchý graficky priebeh času do konca osvecovania.

Zapojenie je pomerne jednoduché, obsahuje známy časovač 555 a čítač 4017. V schéme nie je zakreslené, ale plošný spoj obsahuje napájací zdroj pre časovač pozostávajúci z usmerňovača, filtrácie, a stabilizátora. Funguje nasledovne: Pri zapnutí časovača sa zopne relé ktoré zapne halogénku. Začne časovať 555 ktorý vytvára impulzy pre 4017, ktorý zobrazuje čas pomocou diód na výstupe. Pri zapnutí poslednej diódy sa zablokuje časovač a rozopne relé ktoré vypne halogénku. 555 je v zapojení AKO ktorý vytvára impulzy pre 4017. čas sa nastavuje trimrom R3. pri uvedených hodnotách C1/R1/R3 vychádza čas na cca 5 až 7 minút, záleží od tolerancii súčiastok. Čas sa dá predlžiť zväčšením odporu R1. 4017 sa na začiatku resetne cez kondenzátor C2 aby vždy počítal od začiatku. Sníma impulzy od 555 a každým impulzom posunie o úroveň odpredu, keď dôjde na pin 5 otvorí sa tranzistor Q4 ktorý zablokuje 555 a zároveň otvorí aj Q1, ten zavrie Q2 a s nim sa uzavrie aj relé ktorý ovláda halogénku.
Na DPS treba prepojiť dva miesta označene modrou čiarou a k rele je vhodne dať antiparalelne diódu.(vidno na fotkách) a filtračný kondenzátor je zo spodu lebo sa mi nezmestil zhora.

Par poznámok na záver: Ak je potrebne meniť čas je vhodne nahradiť trimer potenciometrom. Časovač sa dá určite využiť aj inak ako pre fotokomoru. Možno padnú otázky či sa dá použiť na urtuťovu výbojku, možno sa dá ale niekde som čítal že výbojku treba niekoľko minút žhaviť a až tak osvecovať plošný spoj, takže na to treba asi iný časovač. Ja osobne používam 500W halogénku takže bližšie povedať neviem. Ďalej či sa to dá rozšíriť na viac diód, ano dá sa to, ale treba prerobiť plošný spoj a trocha zapojenie 4017 a prečo som nepoužil predradne odpory, pretože tiež som niekde čítal že integrač dokáže dodať maximálne 20mA prúdu čo je pre diódu akurát, ale kto chce nech si ho osadí.. Ja osvecujem cez pauzák s 500W halogénkou presne 7 minút. Ak by niekto chcel môžem plošný spoj vyrobiť na požiadanie. Návrh plošného spoja je v rozlíšení 600Dpi. Prikladám fotky a príklad použitia v ovládacom paneli na fotokomore.
Prikladam aj navrh plošneho spoja v Sprint Lyout 4.0
DPS

Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (0)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)

Komentáre (21)

  1. exekutor píše:

    Pekne poriesene. Paci sa mi to viac ako ten okopceny laser. Ale jedno mi povedz – este sa ti nepodarilo odpalit Q2 ???

    • boraicho píše:

      Q2? nie, asi som to zabudol dopisať do članku, je tam 12 V rele ale 9V stabilizator 7809 čiže tam tieče odhadom asi len 20mA neviem nechce sa mi merať teraz a ten trand je na 100mA takže nieje čo riešiť.

      • Zirafka píše:

        Exekutor spíše naráží na chybějící ochrannou diodu u relé. Používá pro omezení napěťových špiček, které produkuje cívka relé při rozepnutí.

        Místo diody se dá použít například i varistor.

        Ochrana je dobrá věc, ono to bez ní může fungovat. Ale po čase se může „naprosto nečekaně“ zařízení porouchat. A při ceně jedné diody není co řešit.

        Dioda se zapojí tak, aby byla polarizována v závěrném směru, varistoru je polarita lhostejná.

  2. majki píše:

    ci pana kym pridem na to co je co ta konec

  3. Zirafka píše:

    A k čemu jsou vypínače TT1 a TT2?

  4. grepo píše:

    Zdravím, potreboval by som si spraviť takýto časovač ale na 10 hodín. Treba tam upraviť nejaký kondík a odpor tuším. Ale ako budú potom fungovať tie ledky? Chcel by som aby sa zapínali postupne počas tých 10h. Inak perfektné zapojenie.

  5. andrewwwww píše:

    ja som na toto pouzil digitalny casovac zo starej mikrovlnky..:D

Pridaj komentár