Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:

DDS generátor z Číny

Kategória: VF technika | 25.07.2014 | Autor: OM0XA 

Nedávno som potreboval na jednu aplikáciu generátor funkcií (nesprávny, no používaný názov “funkčný generátor”). Na eBay.co.uk som pozrel ponuku čínskych súdruhov a experimentálne kúpil jeden z ponúkaných.
Kúpiť sa dá napr. cez tento link:
http://www.ebay.co.uk/itm/1x-DDS-Function-Signal-Generator-0-50MHz-DDS-signal-source-DDS-Module-AD9851-/151254816780?pt=UK_BOI_Electrical_Test_Measurement_Equipment_ET&hash=item23377d580cCeny sa pohybujú medzi 23 až 33 GBP.  Generátor je osadený známym DDS čipom AD9851 od Analog Devices. Riadenie zabezpečuje mikroprocesor 89C51, čo ma prekvapilo, keďže tento typ procesoru je už trochu nemoderný, ale v tomto prípade postačuje.
 
Balík prišiel klasicky o mesiac a obsahoval: samotný modul generátora, kábel s krokosvorkami na jednom konci a BNC konektorom na druhom konci, a spínaný zdroj - adaptér na napájanie modulu s menovitým napätím 9V a prúdovým zaťažením 1A. Bohužiaľ vidlica na zdroji nebola európska, ale čínska, čo vyžadovalo okamžitý zásah, tzn. rozobratie adaptéra a pripojenie flexošnúry. V balíku nebol žiaden návod na použitie.
 
Samotný modul pozostáva zo základnej dosky a dispeja 2x16 znakov. Na základnej doske je aj napájací konektor, 50 ohmový BNC konektor pre výstupný signál, prepínač tvaru signálu obdĺžnik/sínus a 4 mikrotlačidlá. Ich funkcie v poradí z ľava sú:
1. prepínanie číselného rádu frekvencie, pričom sa začína na úrovni jednotiek Hz
2. zvyšovanie číselnej hodnoty na aktuálnej pozícií
3. znižovanie číselnej hodnoty na aktuálnej pozícií
4. potvrdenie nastavenej hodnoty frekvencie
 
Generátor neumožňuje generovať iné typy signálu iba SÍNUS a OBDĹŽNIK, čo považujem za nevýhodu, no je možné dodatočne zmeniť ovládací program v mikroprocesore a tým rozšíriť funkcie modulu. Rozsah pracovných frekvencií je 1Hz až 50MHz pre sínusový signál a 1Hz až 9MHz pre obdĺžnik. Keďže popisy ovládacích prvkov na DPS sú po čínsky, ich funkcie som musel zistiť experimentálne.
 
 Zaujímavejšie to bolo po pripojení generátora na osciloskop. Nasledújúce obrázky prezentujú výstupný signál pre jednotlivé tvary a frekvencie signálov.  Všímal som si hlavne výstupné napätie Vpp (špička-špička), DC ofset spodnej hrany signálu, frekvenciu a tvar sinusoidy s ohľadom na harmonické skreslenie a pri obdĺžniku “pravouhlosť”.
V ideálnom prípade by mal byť DC ofset nulový, teda spodna hrana signálu by mala byť na úrovni 0V a Vpp by malo byť pre sínus 1V a pre obdĺžnik 5V.
 

Výsledky meraní


Obdĺžnik

 
Obdĺžnik f=1Hz


Obdĺžnik f=10Hz


Obdĺžnik f=100Hz


Obdĺžnik f=1kHz


Obdĺžnik f=10kHz


Obdĺžnik f=100kHz


Obdĺžnik f=1MHz


Obdĺžnik f=2MHz


Obdĺžnik f=4MHz


Obdĺžnik f=7MHz


Obdĺžnik f=8MHz


Obdĺžnik f=9MHzVidno, že tvar signálu sa už od frekvencie 10kHz začína kaziť, no je ešte stále relatívne pekný, no frekvencie rádovo jednotiek MHz sa už od ideálneho obdĺžnika značne líšia. Čo sa týka Vpp a DC ofsetu, hodnoty sú v poriadku.  Problém nastáva pri frekvenciách nad 8MHz, kedy už vypadávajú jednotlivé impulzy a nad 9MHz už výstupný signál nie je žiadny. 

Sínus


Sínus f=1Hz


Sínus f=10Hz


Sínus f=100Hz


Sínus f=1kHz


Sínus f=10kHz


Sínus f=100kHz


Sínus f=1MHz


Sínus f=2MHz


Sínus f=4MHz


Sínus f=7MHz


Sínus f=10MHz


Sínus f=20MHz


Sínus f=30MHz


Sínus f=40MHz


Sínus f=50MHz


Sínus f=50MHz bez DC zložky


Priblížne do frekvencie 2MHz je všetko v poriadku, signál je, ako má byť. Nad touto frekvenciou sa postupne začína zmenšovať amplitúda signálu a narastať jednosmerný posun. Pri 50MHz, je už DC posun spodku sinusu okolo 0.5V a Vpp iba okolo 100mV.  Navyše aj tvar sinusoidy pri frekvenciách rádovo desiatok MHz už nie je taký čistý, čo má za následok zvýšenie úrovne spektrálneho šumu.
 
 
 

Záver

Modul, vzhľadom na jeho nízku cenu a kompaktnosť môže byť užitočným pomocníkom, hlavne v oblasti nižších frekvencií. Trochu chýbajú iné tvary signálov, no reálne tieto, ktoré generátor produkuje sú najčastejšie používané.  Pre kutilov, ktorí majú čas, je tu priestor na napísanie nového riadiaceho kódu do mikroprocesora, čím by sa dali vlastnosti tohto DDS generátora vylepšiť. 


22.12.2017

Čítač s GPS normálem - 1. Úvod

 9930   2  Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5

12.07.2009

Príjem meteo-snímkov (časť 3.)

 24207   13  Hodnotenie: 4.4Hodnotenie: 4.4Hodnotenie: 4.4Hodnotenie: 4.4Hodnotenie: 4.4

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasov: 5

Veľmi dobrý

Zvoľte počet hviezdičiek:
Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
ZlýZa obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Re: DDS generátor z Číny (Hodnotenie: 1)
Od: right13 - 25.07.2014
9851 je celkom v pohode DDSko, myslim ze je odflaknuty navrh, vratane filtrov, inac by to makalo paradne. Mam ho doma, mozno s nim nieco skusim
Re: DDS generátor z Číny (Hodnotenie: 1)
Od: dxr - 25.07.2014
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
 
Trosku davnejsie som potreboval generator na testovanie plasicky tj. 20-40khz a mne pomohol eevblog tinyurl.com/ocgzkks rovnaky svab ale vie trojuholnik aj pilu
Re: DDS generátor z Číny (Hodnotenie: 1)
Od: pepkomas - 25.07.2014
 
Tak isto sa chova aj AD9835 ked na vystupe niesu patrične komponenty..určite je vystup odflaknuty..:) a vyrobeny štvorec je tieš len z vystupu AD9851 sinusu na hradlo.pokial sa vystup neupravy, tak tomu nepomože ani zdatny programator..
Re: DDS generátor z Číny (Hodnotenie: 1)
Od: E001 - 26.07.2014
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
 
Ja som si kúpil " podobný" ale je tam Atmega 16, za 21€. Teraz zháňam vhodnú krabičku ( asi zbastlím čosi na mieru z cuprextitu) a hlavne čudlíky na tie tlačítka - na merania nemám prístrojové vybavenie, ale bol by som zvedavý čo to dá. Len škoda - som z Bratislavy - mohli sme porovnať.
Re: DDS generátor z Číny (Hodnotenie: 1)
Od: Milanko - 11.08.2014
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
 
Ja som kúpil DDS-ko , tiež s Atmegou16. Signal generátor-viď príloha. Cena 21€. Písal som autorovi, že mi to skresluje všetky signály,ale viac mi neodpovedal-na reklamáciu, tak skúsim sa sám na to pozrieť, typujem na vadné LM358. Vidím,že tu nemôžem pridať prílohu-el. schemu. Kto má záujem, tak mu to pošlem na SS.
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist

Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.01 sekúnd