SVETELEKTRO

11. novembra 2022   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Detektor kovov typu IB


yuslav

Dobrý detektor kovov by mal byť dostatočne citlivý s možnosťou vyrovnania vplyvu zeme prípadne môže disponovať doplnkovou funkciu rozlíšenie. Dobrou vlastnosťou detektoru je tiež vysoká stabilita užitočného signálu. Túto vlastnosť zabezpečujú vyvážené elektronické obvody prístroja.

 

Popisovaný detektor typu IB práve tieto vlastnosti spĺňa. Prístroj je schopný detekovať zlatú mincu priemer 2cm do hĺbky 28cm a väčšie mince s farebného kovu zaregistruje až do hĺbky 38cm. Verím, že táto moja zostava uspokojí potreby hľadačov pokladov v dostatočnej miere. Hneď na úvod apelujem na precízny prístup pri realizácií všetkých detailov čo tiež prispeje k dobrým vlastnostiam prístroja.

Prístroj je zostavený na dvoch doskách plošných spojov DPS1 základná a DPS2 vyhodnocovacia časť. To umožňuje variabilitu v riešení vyhodnocovacieho obvodu.

Základná DPS1 obsahuje prijímač s riadením úrovne signálu pre režim rozlíšenie a S1 pre nastavenie pracovnej úrovne signálu. Signál ďalej vstupuje do vzorkovacieho obvodu T1, T2 a následne do filtra R17, C3. Jednosmerná zložka signálu je ďalej  zosilňovaná a v spätnej väzbe stabilizovaná v obvode automatiky ladenia IO3B. Dvojčinný oscilátor 6kHz dokáže vybudiť cievku L2 až na 24V sínus. Fázový obvod tvorený IO5 zabezpečuje nastavenie fáze pre režim zem aj rozlíšenie. IO6 zabezpečuje pohodlné prepínanie týchto dvoch funkcií. Výstupný signál s IO4B sa ďalej spracúva vo vyhodnocovacom obvode. Na výstup IO4B je tiež pripojená G-lupa ako pomôcka pre vyrovnanie vplyvy zeme.

V tejto zostave je použitý vyhodnocovací obvod  amplitúdový (AM) kedy sa pri zaregistrovaní kovu mení v slúchadlách úroveň tónu. V obvode AM sú doplnené funkcie ako zvýraznená akustika,    obvod dvojtónu a tiež optická detekcia (modrá LED), ktorú je možné využiť v prípade, že zostanú sluchátka nefunkčné. Po praktických skúsenostiach je možné obvod dvojtónu využiť ako pomôcku pri určovaní veľkosti a hĺbke zaregistrovaného predmetu.

 

Konštrukčná časť v PDF

Predlohy DPS v PDF

 

 

 Obr. 1:schéma detektoru-základná, DPS1

 

 

Obr. 2: schéma amplitúdového vyhodnocovacieho obvodu AM, DPS2

 

Obr. 3: hotový detektor

Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (29)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)
Najnovšie články od yuslav (zobraziť všetky)

Pridaj komentár