SVETELEKTRO

1. júna 2012   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

DEXON: Jak na konferenční ozvučovací sestavu


DEXON CZECH s.r.o.

Jaké jsou současné možnosti ozvučení konferenčních prostor? Audiovizuální technologie zaznamenaly vysoký pokrok, a tak se v tomto článku podívejme na ozvučení konferenčních prostor a zasedacích místností ať už ve firmách, hotelech nebo státní správě.

O čem je vlastně „plošné“ ozvučování?
Tento seriál si klade za cíl seznámit čtenáře (elektroprojektanty, elektromontážní firmy) se současnými možnostmi v oblasti plošného ozvučování. Pojmem „plošné“ nemáme na mysli klasické ozvučování různých koncertů a vystoupení, ale ozvučování budov, místností a exteriérů, tudíž se jedná především o instalační systémové ozvučení, také např. konferenčních prostor a školitelů

Co můžeme na vstup systému zapojit?
Audiovizuální technologie zaznamenaly vysoký pokrok, takže i podle toho budeme systém navrhovat. Jako zdroje signálu se dnes můžou používat nejenom videoprojektory, notebooky, ale také např. i DVD přehrávače. S ohledem na tuto skutečnost je potřeba zvolit vhodný mixážní pult, u kterého nepotřebujeme ani tak velký komfort obsluhy, jako spíše dostatek stereofonních vstupů, k čemuž se výborně hodí např. XENYX 802 nebo XENYX 1002. Na tyto mixážní pulty ještě nezapomeneme napojit bezdrátový mikrofonní komplet MBD 810 (ruční) nebo MBD 910 (náhlavní + klopový), nebo jejich vícekanálové ekvivalenty, vše podle toho, kolik „mobilních“ řečníků předpokládáme. Samozřejmě se hodí i mikrofony drátové“ z řady „MD,to když řečníci sedí (zasedání úřadů, představenstev).

Jak vyřešit ozvučení pro nedoslýchavé?
Pokud předpokládáme v zasedací místnosti i nedoslýchavé posluchačstvo, či chceme-li přednášky provádět multijazyčně, volíme bezdrátové tlumočnické systém WA 550RC + WA 550RB, který dovolí až 3 jazyčné vysílání a neomezený počet bezdrátových přijímačů, na kterých si posluchači volí jeden ze tří jazyků.

Jaké a kdy zvolit aktivní reprosoustavy?
Koncovou část ozvučení zesilovač – reprosoustavy můžeme instalovat dvojím způsobem. První způsob znamená použití aktivních (s vestavěným zesilovačem) reprosoustav uchycených na konzole, tedy varianta BC 800A nebo BC 1000A + Kloubový držák profesionální #x. Pokud reprosoustavy budeme instalovat na zmiňované držáky, je vhodné mít připravený sólo zásuvkový okruh, abychom je mohli pohodlně centrálně vypínat z napájení. Systém můžeme udělat i variabilní (např. v hotelových salóncích, kde jej chtějí uklízet), tak, že reprosoustavy ustavujeme na klasické Hliníkové trojnožky.

Jaké a kdy zvolit pasivní reprosoustavy?
Druhý způsob instalace se provádí pomocí sítě pasivních reprosoustav (obvykle SP 302, SP 502, SP 402, SP 412, SP 512 a SP 802 ve větším počtu), které připojujeme sérioparalelně na budící zesilovač DAP 500 nebo DAP 700, podle požadovaného výkonu. Tento způsob nevyžaduje sice zásuvkový okruh na napájení soustav, ale na druhou stranu je finančně nákladnější díky většímu počtu reprosoustav a použitému zesilovači.Tento druhý způsob ale také umožňuje větší variabilitu volby reprosoustav, takže dokonce můžeme ozvučovat jen z přední části pomocí sloupových reprosoustav DPT 2xx, nebo 6xx, či používat např. podhledové reproduktory bez transformátoru RPT 122 nebo RP 81×111.

Dá se systém spojit i s rozhlasovou ústřednou a jak?
Kombinace mixážní pult – zesilovač bývá někdy nahrazena rozhlasovou ústřednou JPA 1240A, nebo oblíbenou JPA 1180 přičemž napojená reproduktorová síť je provedena ve 100 V režimu.

Ať už použijte kterýkoliv způsob řešení, nezapomínejme na to, že ozvučovací systém nesmí překážet, musí být v souladu s interiérem a co je nejdůležitější, kvalita a čistota zvukového přenosu je úměrná hustotě sítě a kvalitě použitých reprosoustav.

Kdo vám s návrhem ozvučení pomůže?
Pro zpracování návrhu ozvučení doporučujeme kontaktovat firmu Dexon Czech s.r.o. na našich stránkách www.dexon.cz. Tento český výrobce posoudí ozvučovaný prostor a kompletně navrhne dané ozvučení.

Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (0)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)

Pridaj komentár