SVETELEKTRO

1. mája 2012   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

DEXON: Jak ozvučit větší sportovní areál


DEXON CZECH s.r.o.

V dalším díle seriálu, který seznamuje čtenáře se současnými moderními možnostmi v oblasti plošného ozvučování, navštívíme exteriér, konkrétně sportovní areál, tedy kombinaci hřiště – tribuna, ale také např. lyžařskou sjezdovku nebo tenisové kurty. V tomto článku se podíváme na to, jak je to s dimenzováním takového systému a jeho komfortem.

Co všechno se ve sportovním areálu ozvučuje?
Samotné ozvučení neřeší jenom ozvučení exteriérů, jak jsme zmínili v úvodu, ale také ozvučení samotných interiérů, např. šaten, kabin a jiného zázemí. Rekonstrukce či výstavba sportovního areálu vždy toto zahrnuje, proto je výhodné pamatovat na zvuk i v těchto prostorách.

Jak systém navrhovat z hlediska akustiky?
Z hlediska akustiky řešíme srozumitelnost samotného ozvučení a vykrytí akustickým signálem na příslušná místa. To vše ve vysokoimpedančním režimu 100 V. Systém je svou rozlohou rozsáhlý, dost často areál sousedí se zástavbou, a tudíž ono vykrytí jen na „příslušná místa“ je dosti důležité.

Jaké budeme potřebovat mikrofony?
Jako zdroj signálu volíme mimo podkresové hudby klasický mikrofon MD 500 nebo přepážkový typ PA 550 či JRC 10. Pokud se potřebujeme s mikrofonem pohybovat i mimo tribunu, použijeme bezdrátový set MBD 810 nebo jeho klopovou variantu MBD 910.

Jak vyrobit potřebný „zvukový výkon“?
Za centrálu ozvučení volíme komfortní JPA 1240A, která má několik výstupních zón, a tak některé použijeme pro nazvučení interiérů sportovního areálu. Zóny, které použijeme na ozvučení venkovního prostranství (doporučujeme 1 zónu pro tribunu, druhou pro hřiště) musíme, vzhledem ke většímu počtu reproduktorů výkonově posílit koncovým 100V zesilovačem JPA 480DP. Pokud se rozhodneme nepoužít rozhlasovou ústřednu, i když koncový posilující zesilovač pro venkovní prostranství musíme použít vždy, je možné použít klasického mixážního pultu, jehož výstup vedeme na několik 100 V koncových zesilovačů.

Jaké zvolit venkovní reprosoustavy?
Jako samotný ozvučovací prostředek jsme zvolili reprosoustavy sloupové DPT 6xx či reentrantní SC 60AH nebo SC 30AH, umístěné minimálně ve dvojicích na sloupech. U běžně velkých hřišť doporučujeme volit rozteč soustav co 10 m.

Reprosoustavy jsou samozřejmě dostatečně klimaticky odolné. Nezapomínejte, že kvalita a čistota zvukového přenosu je úměrná hustotě sítě a vlastnímu natočení reprosoustav.

Kdo vám s návrhem ozvučení pomůže?
Pro zpracování návrhu ozvučení doporučujeme kontaktovat firmu Dexon Czech s.r.o. na našich stránkách www.dexon.cz. Tento český výrobce posoudí ozvučovaný prostor a kompletně navrhne dané ozvučení.

Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (0)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)

Pridaj komentár