SVETELEKTRO

3. septembra 2023   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Elektroizolačné pásky od spoločnosti BM Group


TME s.r.o.

Ochrana elektrických a silových spojov.

Izolačné pásky sú jednou z najobľúbenejších inštalačných ochrán. Jednoduché na použitie a účinné. Sú základným príslušenstvom každej skrinky s náradím.

Nižšie vám prezentujeme produkty spoločnosti BM Group. Táto talianska značka bola založená v roku 1958 a sídli neďaleko Milána. BM Group sa špecializuje na výrobu konektorov, lisovacích dutiniek a ďalších komponentov na vytváranie trvalých spojení v riadiacich obvodoch, silových obvodoch, sieťových napájaniach atď. Jej sortiment zahŕňa aj elektroizolačné páskynevyhnutné príslušenstvo, ktoré používajú elektrikári, inštalatéri a servisní technici na celom svete.

 

V tomto článku rozoberáme dve témy:

  • Vlastnosti a použitie samovulkanizačných pások
  • Výhody izolačných pások vyrobených z PVC

Samovulkanizačné pásky

 

Páska sa dodáva v 9-metrových návinoch.

Samovulkanizačná páska je vyrobená z veľmi pružného materiálu (etylénpropylénový kaučuk), ktorý umožňuje tesne obklopiť izolovaný spoj. Keď sa omotá tak, že sa po sebe idúce vrstvy prekrývajú, vrstvy sa rýchlo spoja a vytvrdnú, takže chránený tvar je obalený jednotnou dielektrickou hmotou. Môže sa používať pri silových kábloch, pretože jej dielektrická pevnosť dosahuje 69 kV. Takáto ochrana sa používa v mnohých prípadoch, napr. na izoláciu neobvyklých spojov alebo komponentov, na utesnenie spojov bez priechodky, na opravu káblov vo vonkajšom prostredí a vystavených poveternostným vplyvom, na elektroinštalačné práce**.

Samovulkanizačná páska od spoločnosti BM Group poskytuje okrem pevnej priľnavosti aj ochranu proti korózii. Jej tepelná tolerancia sa pohybuje v širokom rozsahu od -40 °C do 90 °C. Hrúbka jednej vrstvy (pred roztiahnutím) je 0,76 mm. Rolka obsahuje 9 m pásky.

 

Elektroizolačné pásky

Štandardné elektroizolačné pásky BM Group sú vyrobené z PVC fólie potiahnutej na jednej strane adhéznou látkou. Vďaka použitiu tohto materiálu bude izolácia odolná voči poveternostným podmienkam (vrátane vlhkosti), olejom, kyselinám, zásadám a korozívnym látkam. Takáto páska je tiež veľmi pohodlná na používanie, pretože sa dá pomerne ľahko roztrhnúť (ak vám náhodou dôjdu nožnice alebo nôž), ako aj natiahnuť bez toho, aby sa znížili jej izolačné vlastnosti. Navyše sa väčšina výrobkov vyznačuje širokou tepelnou toleranciou v rozsahu od 0 °C do 90 °C a pri vybraných typoch dokonca až od -18 °C do 105 °C. To umožňuje chrániť veľmi náročné spoje. Dielektrická pevnosť väčšiny pások je 45 kV (pri 1 mm vrstve).

 

Žltozelená páska umožňuje dôsledne zachovať označenie ochranného vodiča

 

Tu treba poznamenať, že hrúbka jednej vrstvy (fólie) je 0,15 mm (pri vybraných výrobkoch 0,18 mm alebo 0,19 mm). Jedna rolka obsahuje od 10 m do 25 m materiálu. Výrobky boli vyvinuté v súlade s medzinárodnými normami: IEC 60454, UL 510, ASTM D-1000.

Výrobky sú k dispozícii vo všetkých bežných farbách, takže sa zachová jednotné označenie káblov v inštalácii. V katalógu TME nájdete hnedé (fázový vodič), modré (neutrálny vodič) a žltozelené (ochranný vodič) pásky, ako aj čierne a sivé (zvyčajne používané v trojfázových systémoch) a červené, žlté, zelené, biele. Dostupné šírky sú 15mm, 19mm i 25mm.

 

Text spracovala spoločnosť Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

http://www.tme.eu/sk/news/library-articles/page/53969/elektroizolacne-pasky-od-spolocnosti-bm-group/

 

Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (0)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)

Pridaj komentár