SVETELEKTRO

30. mája 2007   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Elektrónkové oscilátory


FUBU

Zdravím všetkých, ale najmä tých, ktorí nedajú dopustiť na elektrónky. Už dlhší čas som nič z tejto oblasti neuverejnil. Tak dnes je tu pre Vás ďalší zaujímavý článok. Je určený pre konštruktérov elektrónkový oscilátorov. Možno sa Vám to dnes zdá čudné, že elektrónkový, ale keď si toto prečítate, zistíte, že hoci ma nižšiu účinnosť, dokážete postaviť doslova vysielač s jednou jedinou elektrónkou. Nie je problém postaviť elektrónkový oscilátor o výkone 1W. Toto je článok o oscilátoroch pracujúcich v pásme krátkych vln teda od 1,5MHz až do 30MHz. No v budúcnosti uverejním aj ďalší článok venujúci sa elektrónkovým oscilátorom na vyšších pásmach 30MHz – 1GHz.
Ešte upozornenie: elektrónky pracuju s vysokým anódovým napätím, treba si dávať maximálny pozor a nechytať zariadenie keď je zapnuté. A aj po vypnutí je nutné vybiť zbytkový náboj na všetkých elektrolityckých kondenzátoroch.
Ďalej je dôležité vedieť, že nie je povolené stavať vysielače veľkých výkonov. Na to potrebujete licenciu!!! Tento článok je skôr pre zaujímavosť, vzdelanie a nie ako návod na stavbu!Oscilátory určené pre vysielače
Oscilátory určené pre príjmače
Prescanované z knihy:
AMATÉRSKA RÁDIOTECHNIKA
Základy techniky krátkych a velmi krátkych vln 1
Vydavateľstvo – národní podnik – PRAHA – Naše Vojsko


Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (4)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)
Najnovšie články od FUBU (zobraziť všetky)

Komentáre (3)

 1. balki píše:

  Niet nad staré múdrosti. Je to fajn príspevok.

 2. Ado_PO píše:

  Pekný článok,aj keď doslovne okopírovaný,viac info a hlavne o elektrónkach by som mohol poskytnúť aj ja, len by si to vyžiadalo naskenovať cez 340 strán formátu bežnej listovej obálky.
  Knižka, ktorú mám na mysli je zo série elektrotechnická minima č.38 pod názvom Přijímací elektronky autor Jaroslav Zuzánek vydavateľstvo SNTL rok 1962.

Pridaj komentár