SVETELEKTRO

8. marca 2017   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Energia, ktorú všetci potrebujeme


SOS electronic s.r.o.

Náš život závisí od energie, náš digitálny a virtuálny život je v plnej miere závislý od batérií a akumulátorov. Pre život v digitálnom svete potrebujeme stále viac batérií.

Či je to smartfón, notebook, zabezpečovací systém alebo dokonca náramkové hodiny, takmer všetky elektronické zariadenia v súčasnosti používajú batérie alebo akumulátory. Naša firma ponúka široký výber primárnych a dobíjateľných batérií počnúc gélovými olovenými akumulátormi cez NiMH, Li-ion, LiPol, LiSOCl a NiZn typy, aby sme spomenuli len najrozšírenejšie zloženia. Ponúkame napr. SLA akumulátory firmy Panasonic, ktorá je svetovým lídrom v tejto oblasti a množstvo aplikácií do vonkajšieho prostredia sa spolieha práve na tieto akumulátory, keďže fungujú spoľahlivo počas mnohých rokov aj v extrémnych teplotných podmienkach napr. V systémoch riadenia dopravy, v zabezpečovacích ústredňách alebo v zálohovacích zdrojoch.

Novšie technológie použité pre nabíjateľné akumulátory zahŕňajú napr. LiIon a LiPol typy. Tieto akumulátory dokážu uskladniť vysoké množstvo energie v malom objeme a sú veľmi vhodné na použitie v meracích prístrojoch, v senzoroch, v prenosných systémoch alebo dokonca v elektromobiloch a elektrických bicykloch. LiIon/LiPol technológia má viacero výhod oproti NiMH alebo SLA, napríklad vyššiu hustotu energie, nižšiu hmotnosť a vyššie napätie článku. Taktiež veľkou výhodou LiPol batérií je, že sa dajú vyrábať takmer v akomkoľvek tvare a využívať takmer dokonalé všetok voľný priestor vo vnútri zariadenia. LiIon technológia je o niečo viac striktnejšia a touto technológiou sa dajú vyrábať len články valcového tvaru. Najpopularnejšou veľkosťou je pravdepodobne 18650, čo znamená 18mm priemer a 65mm dĺžka článku. Tieto akumulátory majú kapacitu cca 2000mAh a dajú sa použiť do väčších akupakov do prenosných meracích prístrojov, kamier a špeciálnych zariadení. Tento typ akumulátorov používa napr. aj najznámejšie elektrické auto súčasnosti – Tesla model S.

 

NiMH a novšie NiZn dobíjacie batérie sú vhodné pre cenovo citlivé zariadenia s nižšou spotrebou energie, zatiaľ čo NiZn batérie sú tiež používané pre krátke vysoké prúdové zaťaženie ako napr. v bleskoch fotoaparátov. Malé ručné elektrické náradia používajú NiMH alebo NiZn dobíjacie batérie aj keď v poslednom čase sa čoraz častejšie dochádza k ich zámene za LiOn akumulátory kvôli ich nesporným výhodám.

LiSOCl (primárne/nedobíjateľné) batérie sú veľmi vhodné pre internet vecí a senzory, ktoré by mali fungovať dlhšiu dobu bez výmeny batérie. Tieto batérie majú veľmi nízky samovybíjací prúd a môžu spoľahlivo zásobovať energiou zariadenia s nízkymi nárokmi na spotrebu energie ako sú napr. senzory alebo zdravotnícke prenosné zariadenia.

Vzhľadom k tomu, že technológie pre obnoviteľné zdroje energie budú získavať na význame bude získavať na význame aj uskladnenie tejto energie a jej optimálna distribúcia v čase.

 

V našej ponuke nájdete všetky spomínané technológie batérií ako napr.:

LiPol a Li-Ion akumulátory
LiSOCl primárne batérie
NiMH a SLA
NiZn akumulátory
Lítiové gombíkové batérie

V prípade záujmu prosím kontaktujte SOS electronic s.r.o. na adrese info@soselectronic.sk.

 
Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (0)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)

Pridaj komentár