SVETELEKTRO

5. novembra 2006   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

FM Vysielač 1300 m


UnReSt

Úvodom tohto príspevku by som chcel vzdať hold autorovi tohoto zapojenia z KTE 8/98 (str. 18) Petrovy Kuderiavému, pretože za celú dobu čo sa zaoberám elektronikou (asi 5 rokov) som nikde nenašiel lepšie zapojenie FM vysielača než ktoré je uvedené v tomto článku.

Zapojenie viniká jak priaznivou cenou (do 260 Sk) tak a to predovšetkým vysokým vákonom (dosah vraj až 1300 metrov, neskúšal som to, ale doma v byte to fungovalo aj cez steny bez problémov a čisto). Zapojenie je tiež dobre naladiteľné vďaka kapacitnému trimru, takže sa dá aj trochu pochybiť pri navíjaní cievky. Zapojenie sa skladá z troch častí. Prvú tvorý NF zosilňovač pre elektretový mikrofón. Trimrom P1 sa nastavuje požadovaná úroveň (hlasitosť) signálu. Tranzistor T1 môže byť ľubovoľný univerzálny NPN, napr. KC238 alebo BC547,… Pokiaľ máme k dispozícii vlastný zdroj NF signálu (walkman, discman,…) môžeme ich priviesť na svorky NF. Druhú časť tvorý VF modulátor. Tranzistor T2 môže byť buď KF254 (Tesla) alebo napríklad BF199 (zahraničná výroba). Samonosná cievka L1, ktorá sa významne podieľa na výslednom kmitočte, má 5,5 závitov medeným lakovaným drôtom o priemere 0,5 mm na kostre 5 mm a je vhodné ju po nastavení zakvapnuť zmesou kolofónie a vosku. Kapacitným trimrom 47pF potom môžeme v určitom rozsahu prelaďovať vysielač na požadované pásmo. Tretia časť ktora je zodpovedná za tento skvelý výkon, je VF zosilovač. Tranzistor T3 môže byť opäť buď KF254 alebo BF199. Ako anténu je možné použiť aj obyčajný drôt o dĺžke 55 cm. Po pripojení napájacieho napätia od 4,5 do 10 V sa ako kontrolka rozsvieti dióda LED, ktorá by mala byť nízkopríkonová (dosť ovplivňuje spotrebu). Odber zapojenia je asi 12 mA. Vysielač ide naladiť na frekvenciách od 88 Mhz do 108 Mhz, ale je treba ho naladiť mimo už existujúcej rozhlasovej stanice. Aj tak ale doporučujem experimentovať mimo mesto, kde niesu ľudia. Používanie vysielača v pásme od 88 Mhz do 108 Mhz je totiž trestné.

DPSOsadenie súčiastokSchéma, zoznam súčiastok


Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (2)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)
Najnovšie články od UnReSt (zobraziť všetky)

Komentáre (8)

 1. UnReSt píše:

  Toto zapojenie mám už postavené sice dosť dlho a funguje dá sa povedať, no „voľné medzeri“ medzi rozhlasovými stanicami sú tak malé, že sa vysielaný signál s nimi ovplivňuje. Možno ešte pomôže tienenie spojené so záporným pólom napájacieho napätia ale to už je iná vec.

 2. Hunter píše:

  Čaute uz dlhsie sa chystam na tento “ na prvy pohlad “ perfektne vypadajuci vysialac ale nejak som si neni isty ! Na Plosnom spoji je C3 otoceny kladnym polom k potenciometru !Na scheme je C3 otoceny zapornym polom k Potenciometru ! A v zakladnej scheme z KTE 8/98 je otoceny kladnym polom k potenciometru ! Taakze kto to ma uz postavene a funkcne Poradí ?

 3. UpGrade píše:

  zdravim, ma niekto uz hotovy tento vysielac, mal by som zaujem o jeho kupu, ak by nebol velmi drahy…tak dik

 4. Yarci píše:

  neviem či sa mi to len zda le toto dosah 1300 m nemôže mať — maximalka t3 je len 250 mW — tak typujem že vykon tohto bude stačiť na bezchybny prenos len tak na 300 metroch nie na 1300 😀 ale ja som to robil tiežked som začinal
  je to sranda zo šupllikovych zasob a aj jej parametre su take 😀

 5. pirotechnik7 píše:

  zdravim.Mam seriozny zaujem o tento HOTOVY vysielac.napiste mi sms kto by mal zaujem predat.dam dobru cenu,ale najprv navrhnite vy.samozrejme dohoda po odskusani aspon na 1km.Dik
  sms 0918 244 206

Pridaj komentár