Využívate stroj a pri používaní ste zistili, že nepotrebujete jeho plný výkon ? Chcete znížiť spotrebu energie a ušetriť tak peniaze na prevádzku svojho čerpadla, ventilátora, sústruhu, dopravníku… ?
Ak je váš stroj poháňaný asynchrónnym elektromotorom, potom je najjednoduchším riešením pridať na jeho riadenie frekvenčný menič Emotron. Pomocou frekvenčného meniča môžete plynule regulovať otáčky motora. Ušetríte energiu a peniaze, a pritom predĺžite životnosť stroja. V súčasnosti sú k dispozícii frekvenčné meniče pre trojfázové motory v rozsahu už od 0,18 kW až do rádovo niekoľko tisíc kW. V tomto článku si popíšeme ako rýchlo a jednoducho zapojiť a uviesť do prevádzky najmenší frekvenčný menič z portfólia firmy VENIO, s.r.o.. Výrobcom predstaveného meniča je CG Drives & Automation, známy tiež pod starým menom Emotron.
Jedná sa o model VSA 23-01-CE. Menič je určený pre trojfázové motory s napájaním 3x230V, max 1,7 A, s výkonom 0,18 kW. Napájanie meniča je riešené ako jednofázové 1x230V, pričom menič generuje 3 fázy s fázovým posunom. Výstupná frekvencia tohto meniča je možná v rozsahu od 0,0 do 200,0 Hz. Menič je veľmi malý, rozmery sú iba 132x77x130 mm. Krytie je IP20, pričom je možná montáž na skrutky, alebo priamo na DIN lištu v rozvádzači. Menič má už od najmenšej veľkosti zabudovaný EMC filter.
Základné zapojenie napájania je možné urobiť veľmi rýchlo. Menič je vybavený ľahko prístupnou svorkovnicou vstupnej a výstupnej silovej časti. Svorkovnica riadiacich signálov je skrytá pod malým krytom. Silová aj riadiaca svorkovnica je označená viditeľným lisovaním. Priebeh zapojenia a uvedenia do prevádzky názorne popisuje priložené video.
Svorkovnice
Frekvenčný menič je vybavený displejom, klávesnicou a potenciometrom. V najjednoduchšom režime prevádzky nie je vôbec potrebné zapájať signálnu časť svorkovnice. Menič je prednastavený na ovládanie pomocou klávesnice.
V prípade požiadavky na riadenie signálmi alebo iným nadradeným systémom je možné hocikedy prepnúť spôsob ovládania otáčok. Spôsob riadenia meniča sa mení v parametroch nastavenia ovládania. Je možné vybrať si z nasledovných možností ovládania:
– z klávesnice tlačidlami + a -,
– vstavaným potenciometrom,
– analógovým vstupom AnIn (externým potenciometrom)
– digitálnym vstupom DigIn (externé signály 24V)
– komunikáciou pomocou zbernice RS485, RS232
Menič má integrovaný zdroj 24 VDC, ktorý je možné využiť ako ovládacie napätie. Analógový vstup má tiež vlastné napájanie 10 VDC. V základnej verzii sú k dispozícii:
– 4x digitálny vstup (programovateľný)
– 1x analógový vstup
(0-10V, 4-20mA, externý potenciometer)
– 1x analógový výstup (programovateľný)
– 1x digitálny výstup (relé, 10A / 250VAC)
Obr.: Svorkovnica signálnych vstupov a výstupov (zelená)
Spôsob ovládania a nastavovania je rovnaký na všetkých frekvenčných meničoch série VSA 23 s jednofázovým napájaním do 2,2 kW a veľmi podobný na meničoch série VSA48 a VSC48 s trojfázovým napájaním do 7,5 kW.
Napriek skutočnosti že menič má bohatú štandardnú výbavu, je možné ho ešte rozšíriť jedným modulom. Je možné vybrať si z nasledovných:
– modul sériovej komunikácie RS485 alebo RS232
– pamäťový modul (využiteľný na prenos nastavení z meniča na menič rovnakej veľkosti)
– I/O modul – rozšírenie o ďalšie 2 digitálne vstupy a 1 digitálny výstup
– externý ovládací panel s 2 m káblom – umožní presunúť ovládanie mimo rozvádzača, bližšie k obsluhe
– brzdná jednotka pre pripojenie brzdného odporu (pre brzdené aplikácie)
S ohľadom na rozmery a výkon sa jedná o malý menič, ktorý je však veľmi variabilný a bohatý na funkcie. To všetko za veľmi priaznivú cenu dostupnú nielen priemyselným podnikom, ale aj užívateľom malých strojov ktorí vyžadujú reguláciu.
https://www.venio.sk/produkty/frekvencne-menice-emotron/
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
Super, no len kde sa to da kupit?
Viac info je na http://www.venio.sk. Link je v clanku aj na domenu http://www.frekvencne-menice.sk/ , ale nie je ho velmi vidiet. požiadam admina o pridanie na koniec clanku.