Nový USB čip od FTDI podporuje Android open accessory mode, čím umožňuje bezproblémové pripojenie USB zariadení a šetrí batériu Android zariadenia.
Pripojiť zariadenie k smartfónu (tabletu,…) alebo inému zariadeniu s OS Android cez USB je momentálne možné 2 spôsobmi – pomocou USB OTG (On The Go) alebo využitím tzv. – „Android open Accessory“ módu. USB OTG sme vám nedávno popísali v článku – USB OTG – radšej byť pánom než sluhom. USB OTG funguje bez problémov s mnohými externými zariadeniami, ale tento spôsob má jednu zásadnú požiadavku – váš smartfón musí dané externé zariadenie rozoznať – musí mať na daný typ nainštalovaný ovládač (podobne ako u PC). Problém je, že pre mnohé USB zariadenia musíte potom do vášho Android zariadenia doinštalovať ovládač, čo môže byť problematické z rôznych dôvodov – neexistencia vhodného ovládača, „zamknutý“ systém (obmedzené prístupové práva), strata záruky na Android zariadenie, ….
Ako riešenie na tieto problémy vznikol tzv. Android Open Accessory Mode, kedy sa rola obracia a Android zariadenie komunikuje v režime USB device (Slave). To znamená, že úlohu Host preberá externé zaradenie, pričom sa eliminuje potreba vyvíjať ovládače a zaručuje to bezproblémovú komunikáciu. To znamená, že tento mód je veľmi vhodný pre vývoj nových zariadení určených pre spoluprácu s Android zariadeniami. Zároveň je pri tomto móde USB zbernica napájaná z Host zariadenia, čo šetrí batériu Android zariadenia. Obyčajne aplikácia v danom OS využíva ovládače aby komunikovala s USB zariadením. V tomto prípade ale netreba žiadne ovládače – Android zariadenie prečíta sadu reťazcov popisujúcich pripojené zariadenie (výrobca, model, URL adresa,…) čo dokáže automaticky naštartovať aplikáciu po pripojení daného zariadenia. Samotná USB komunikácia potom využíva 2 koncové body pre vstup a výstup (Bulk IN a Bulk OUT). Preto Open Accessory mód je vhodný pre všetky druhy zariadení – dáta produkujúce (senzory, snímače,…) ale aj dáta prijímajúce (tlačiarne, roboty,…).
FT311D prináša toto riešenie do reality a funguje ako prevodník (bridge) medzi Android zariadením a rôznymi sériovými rozhraniami. Je možné si zvoliť až zo 6 interfejsov čo vyhovuje snáď všetkým dnešným zariadeniam – UART, PWM, SPI Master, SPI Slave, GPIOS, I2C Master. Veľkou výhodou FT311D je, že výrobca – spoločnosť FTDI poskytuje rozsiahlu podporu vývoja, vrátane vývojovej dosky UMFT311EV, príkladov kódov a demo aplikácií.
Detailné informácie vám poskytnú dokumenty FT311 datasheet, FT311 WP_001 a FT311D Android programmer guide. Ďalšie súbory nájdete na stránke https://www.ftdichip.com/Android.htm
V prípade záujmu prosím kontaktujte firmu SOS electronic s.r.o. na adrese info@soselectronic.sk.
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
Zajímavý obvod. A ani není zas tak drahý.
v tme.cz za pár kaček: http://www.tme.eu/cz/details/ft311d-32l1c-r/integrovane-obvody-interface-usb/ftdi/#