SVETELEKTRO

6. novembra 2006   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Indikátor výkonu


UnReSt

V článku je popísaný pasívny indikátor výkonu pre reprosústavy. Zapojenie je veľmi jednoduché.

Pokial chceme používať nejakú indikáciu výstupného výkonu u nf zosilňovačov, nebýva problém použiť niektoré zo známich zapojení, napr. s obvodom rady LM391x. V zosilňovači je bežne dostupné napájacie napätie, ktoré aktívny VU meter vyžaduje. Pokial ale meriame výstupný výkon priamo na reproduktorovej sústave (pokial sa nejedná o aktívny systém s vlastným zosilňovačom), nieje vhodné napájanie k dispozícii. A ťahať k reproboxu další napájací prívod tiež nieje optimálne. Riešením je preto pasívny indikátor, popísaný v nasledujúcej konštrukcii.

Schéma zapojenia indikátoru výkonu je na obr.1. Zapojenie je tvorené šiestimi diodami LED, ktoré indikujú následujúce výkonové úrovne: 2W, 5W, 10W, 20W, 40W a 80W. Uvedené hodnoty súčiastok platia pre zatažovaciu impedanciu 8 Ohm. Pokial používame reproduktory s impedanciou 4 Ohm, je indikovaný výkon dvojnásobný.
Indikátor sa pripojuje paralelne k reproduktoru (výstupu zosilňovača) konektorom K1. Dioda D4 zajistuje priechod len kladnej polvlny signálu. Jednotlivé LED sú pripojené na odporový delič tak, aby sa rozsvietily práve pri udávanom výkone. Pretože by LED indikujúce najnižšie výkony (tj. 2, 5 a 10W) boli pri vyšších výkonoch prúdovo preťažené, sú k odporovému deliču pripojené paralelne Zenerové diody s napätím 2,7V, ktoré vyšší prúd LED obmedzia.

Indikátor je navrhnutý na obojstrannej doske s plošnými spojmi o rozmeroch 22×44 mm. Diody sú umiestnené pozdlž dlžšej strany dosky spojov, takže je ľahké umiestniť ich do vhodných otvorov na prednej strane reprosústavy. Dosku spojov prichytíme dvojicou šrúb za upevnovacie otvory.
Rozloženie súčiastok na doske s plošnými spojmi je na obr.2, obrázok dosky spojov zo strany súčiastok (TOP) je na obr.3 a zo strany spojov (BOTTOM) je na obr.4.
Stavba indikátoru je velmi jednoduchá a zvládne ju bez problémov aj začínajúci elektronik.

Popísaný indikátor výkonu umožní vizuálne kontrolovať výkon na reprosústavách a predísť tak napríklad výraznému skresleniu, prípadne aj poškodeniu reproduktorov pri ich výkonovom preťažení.

Schéma zapojenia:

Rozloženie súčiastok:DPS zo strany súčiastok (TOP):DPS zo strany spojov (BOTTOM):Použitá literatúra: AR

Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (1)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)
Najnovšie články od UnReSt (zobraziť všetky)

Komentáre (4)

 1. k6i6t6o píše:

  Celkom som nepochopil ako sa to vlastne pripaja.Ide to rovno na vystup zosilnovaca?

 2. UnReSt píše:

  Konektorom K1 sa to pripája rovno na vystup zosilňovača, resp. na reproduktory, len neviem či tie LED budu fakt svietiť, nieje tam žiadny tranzistor a LED budu „dostavať“ len napatie z reproduktorov, to znamena, že asi budu blikať. Nemam to ale odskúšane.

 3. k6i6t6o píše:

  Ešte mam otazku či navrh je taky isty aj keby som to leptal na jednostrannom plošnom spoji

Pridaj komentár