SVETELEKTRO

24. novembra 2014   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Indukčné snímače nepotrebujú dotyk, stačí im blízkosť


SOS electronic s.r.o.

Snímače priblíženia pracujúce na indukčnom princípe dokážu veľmi spoľahlivo detegovať železné aj neželezné kovy.

Pre tých z vás, ktorí už pracujú v tejto oblasti, je pravdepodobne všetko jasné a veľmi dobre viete, že indukčné snímače priblíženia sú doslova jedným zo základných stavebných kameňov pre priemyselnú automatizáciu. Pre všetkých, ktorí ešte nepoznáte detailne tieto mimoriadne dôležité a univerzálne prvky, prinášame tento krátky popis.
Indukčné snímače využívajú fakt, že kovové predmety umiestnené v blízkosti cievky oscilátora dokážu zmeniť pomery v danom oscilujúcom obvode. Takáto zmena (zastavenie oscilácií) sa dá spoľahlivo vyhodnotiť a získať tak potvrdenie o prítomnosti kovového predmetu v dosahu snímača. Indukčné snímače pracujú typicky na frekvencii stoviek Hz až niekoľko kHz.

Čím je fyzický rozmer cievky (a tým aj snímača) väčší, tým je obyčajne aj vyššia citlivosť snímača (detekčná vzdialenosť). Zároveň ale väčší snímač obyčajne pracuje na nižšej frekvencii, preto je aj maximálna snímacia frekvencia nižšia. Z tohto dôvodu je pre detekciu rýchlo sa pohybujúcich predmetov väčšinou vhodnejší menší typ.

Omron, ako špičkový výrobca priemyselných senzorov, má vo svojom portfóliu viacero sérií indukčných senzorov priblíženia v rôznych verziách. Typickým predstaviteľom známych široko používaných senzorov je séria Omron E2A. E2A má zvýšený detekčný dosah a je zapuzdrená v tele z poniklovanej mosadze (M12-M30) alebo nerezovej ocele (M8). Nájdeme tu množstvo rôznych verzií a priemerov (M8/M12/M18/M30), verzie s konektormi alebo drôtovými vývodmi a tiež tienené aj netienené verzie.

„Tienené“ znamená, že kovové telo snímača siaha až po prednú (detekčnú) časť snímača. V prípade netienených verzií je kovový obal kratší, t.j. plastová časť akoby vytŕča z tela snímača. Výsledkom je, že netienená verzia je citlivejšia aj do strán (x), čo môže byť výhodné v niektorých aplikáciách. Na druhej strane tienené verzie poskytujú možnosti aj veľmi tesnej montáže snímačov vedľa seba. Séria E2A má vysokú odolnosť prachu a vode (IP67 až IP69k), nárazom, vibráciám, teplu ako aj elektromagnetickému rušeniu.
Séria E2A je primárne určená pre železné kovy, no s menšou citlivosťou je použiteľná aj pre neželezné kovy. V ponuke Omron však nájdeme aj viacero typov určených pre hliník a iné neželezné kovy, dokonca aj typy, ktoré sú necitlivé na železné kovy.

Typickým výstupom indukčného snímača je tranzistor (otvorený kolektor) – PNP alebo NPN s ochrannými prvkami (dióda + transil). Výstupný tranzistor možno využiť na pripojenie k inteligentnej riadiacej jednotke, alebo na priame spínanie obvodov, prípadne spínanie relé.
Prehľad ponuky Omron a rady na použitie nájdeme v príručke použitia indukčných senzorov Omron. Detailný popis série E2A prináša katalógový list Omron E2A. Odpovede na mnohé otázky nájdete na stránke Omron proximity sensors FAQs. V prípade záujmu o akýkoľvek produkt Omron prosím kontaktujte SOS electronic s.r.o. na adrese info@soselectronic.sk.

Výhody / Vlastnosti:

 1. indukčné snímače priblíženia (bez dotyku) so zvýšeným dosahom
 2. detekčný rozsah 2-30mm (v závislosti na type)
 3. prach, dym, voda alebo olej neovplyvňujú detekciu
 4. široký rozsah pracovných teplôt -40 až +70°C
 5. IP 67 (IEC60529), IP69k (DIN 40050 part 9)
 6. odolné vibráciám a elektromagnetickému rušeniu
 7. napájanie 12-24V (pracuje v rozsahu 10-32V)
 8. výstup s tranzistorom NPN alebo PNP, 3 vodiče (NO alebo NC) alebo 4 vodiče (NO+NC)
 9. jednoduchá inštalácia pomocou 2 matíc

 


 

Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (0)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)

Pridaj komentár