Mnohokrát naše konštrukcie vyzerajú po mechanickej stránke skvelo, a k dokonalosti im chýba málo.
Keďže častokrát vídavam kopec profesionálne spravených DPS, ktoré majú na vrchnej strane tzv. „Silkprint“, napadlo ma, ako si jednoducho dopriať trochu luxusu, a zároveň si zlepšiť orientáciu pri zložitejších DPS, pri osádzaní súčiastok.
Keďže robiť Silkprint v našich jednoduchých podmienkach je dosť ťažké (nevravím nemožné), naskýta sa možnosť použiť obyčajnú tlačiareň a kancelársky papier a aspoň trochu skrášliť DPS…
2. Pripravíme si DPS a hornú časť jemne obrúsime šmirgľom (najlepši je 700 a viac)
3. DPS opatrne potrieme v tenučkej vrstve lepidlom (Tu odporúčam Duvilax, pretože po zaschnutí je priehľadný a navyše mám skúsenosti, že je ľahko prepájkovateľný – to využijete v prípade, že si omylom zatriete aj diery na DPS)
4. Necháme pár minút zasychať
5. Vytlačenú a obstrihnutú predlohu na kancelárskom papieri opatrne položíme k okraju DPS a aspoň na dvoch miestach si ju zarovnáme podľa ihly a dier v DPS
6. Postupne prilepujeme predlohu na DPS a opatrne (najlepšie v latexových alebo vynilových rukaviaciach- aby sme si nedochytali predlohu (Ako ja 😀 )) vytláčame prípadné vzduchové bublinky spod predlohy
7. Keď máme predlohu prilepenú, necháme ju aspoň 3 minúty zaschnúť na DPS
8. Následne, kým nie je úplne vyschnutá, ju zhora v tenkej vrstve potrieme opäť lepidlom, čím získa jednak impregnáciu voči prípadnej vlhkosti, a jednak jej lepidlo po uschnutí dodá lesk
9. Potom si pripravíme hrnček na sporáku (je jedno akom), podľa rozmeru DPS tak, aby nám DPS prečnievala iba v rohoch cez hrnček
10. Do hrnčeka kvapneme 2-3 kvapky vody a zapneme sporák na najnižší výkon
11. Takto „varíme“ asi 7 minút a následne sporák vypneme a necháme DPS vychladnúť
12. Hotovú a vychladnutú DPS skontrolujeme opatrne, či lepidlo dobre zaschlo
13. Následne ihlou poprepichujeme všetky otvory
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
Pekné,jednoduché,lacné 🙂 no proste Paráda ale chcem sa spýtať načo si to dával na sporák?Kôli schnutiu?
To lepidlo ma tendenciu pruzit… Tento postup pouzivam casto, nakolko tych par kvapiek vody vytvori vysoku vlhkost ( narazovu) a tym sa este par bubliniek vzduchu spod lepidla vyzenie a vrstva sa zaroven ako keby dosponuje…
Nie zlý nápad, ale použil by som aspoň výkres A4, tvrdší a lepšie sa s ním bude manipulovať, nebudeš mať bublinky a podobne.
Inák ide to aj nažehlovaním, bez toho aby ti tam ostal papier a drží to tam ako pribité.
Ale nápad chválim.
jak bylo psáno, levný a dostačující. Ale kdyby si tam nechtěl mít ten papír, tak bych navrhoval postup podobnému nažehlovačce toneru. 😉
Tak ma napadlo: existujú etiketovacie papiere – nálepka, ktorá vyzerá ako A4 kancelársky papier. Po nalepení by sa to naimpregnovalo akurát….
Ak by to bolo na folii priehladnej a nalepene na plosak tak OK. Alebo ak to vytlacis laserovkou na foliu a nazehlis na plosak, tiez OK.
Ale lepit normalny kancelarsky papier na DPS je TOTALNA KRAVINA. Pretoze papier navlha a moze ti sposobovat problemy potom, kedze navlhnuty papier moze medzi vycodmi suciastok, ktore tam das do DPS vytvarat nejaky odpor. Netvrdim ze to musi stale vadit, ale niekedy, ked mas nejake vysokoimpedancne obvody to problemy moze sposobovat.
Tolko moj nazor na lepenie normalneho papiera na DPS.
A ked tam mas aj 230VAC na DPS, tak je to uplne nevhodne, vzhladom na to ze papier moze navlhnut. Moze to sposobovat potom uz znacne problemy. Naviac sa znizuje sa prierazna pevnost. Samotny material z ktoreho je spravena DPS neni len tak zo srandy nenavlhavy a ty na neho plasnes papier.
A ako môže navlhnúť,keď je napustení duvilaxom? Nechaj napustiť papier lepidlom,nechaj zaschnúť a potom ho šupni do vody. A potom mudruj 🙂 Nehovorím,že je to zrovna najideálnejšie riešenie,ale v rámci možností je to pekná vec.
Prečo napustat papier duvilaxom, resp. spoliehat sa na to ze je dobre napusteny, ked mozes pouzit namiesto papiera foliu, alebo nazehlit to z folie priamo na DPS ? Nie je to jednoduchsie a aj lepsie riesenie ?
…Aj krajšie.
…Aj krajšie.
jop,to ma v tom momente nenapadlo 🙂 Lepšie nažehliť priamo na DPS .
Výborný nápad, dobre by bolo vyskúšať LAK, mohlo by to byť lepšie ako disperzia.
Tak neviem, ako ostatny ale ja tiez som sokovany, lepit papier na DPS. Ved aj co sa tyka tepelnej odolnosti, ked sa letuju suciastky, tak papieru sa nic nestane?
to je riadna gíííčovina
od toho tam ten duvilax je aby sa tomu nič nestalo 🙂
a keby steto skusili nažehliť tak ako spodnú časť????
a keby steto skusili nažehliť tak ako spodnú časť????
Ja to niekedy robím tak, že si to nažehlím a vyzerá to oveľa krajšie ako s nalepeným papierom
zaujímavé (-:
Mne osobne sa to zda byt trosku zdlhave, osobne by som pouzil nazehlovaciu metodu s kriedovym papierom, len horsie je to pre tych co nemaju doma lasserovu tlaciaren. Ale inak dobry napad
Použil jsem jiný způsob. Z Eaglu si vytisknu pohled ze strany součástek (obrysy součástek, vývody, jména součástek…) a doplním potřebné popisy. Stránku si nechám zatavit do průhledné folie. Po odstřihnutí a slícování otvorů nalepím na vyvrtanou desku (použil jsem chemoprén). Po zaschnutí jehlou propíchnu otvory pro vývody. Povrch je odolný proti otěru, jsou možné různé barvy papíru. Cena je trochu vyšší, na A4 se však dá umístit více masek.
Robim to podobne-iba miesto chemoprenu používam obojstrannu lepiacu pasku
Dnes som sa nechal inspirovat tymto prispevkom a skusil som nazehlit na plosak nazehlovaci papier s potlacenou maskou. Vysledok ma prekvapil, zatial to tam drzi paradne, neviem ci to nebude medzi suciastkami vytvarat odbor ak to navlhne ako tu uz bolo spominane. Vyzera to ako guma, tak dufam ze nie. Skusal som to aj podpalovat zapalovacom. Nehori to :D, dokonca sa to ani nerozteka.