Ako kazdy zacinajuci amater, som si kedysi za mojich mladych cias, chcel postavit indikator vybudenia.
V tych casoch bol dostupny integrovany obvod A2777D a stal cca 200KCs co bol vtedy dost velky peniaz. Jediny indikator(tranzistorovy), ktory sa mi vtedy horko-tazko podarilo postavit bol v AR-A 8/95. Dnes sa mi do ruk dostalo niekolko radii z tych cias tzv. “dvojca”. Stary magnetofon na dve pasky, ktory umoznoval kopirovat magnetofonove kazety a okolo reproduktorov mal ledky ktore sa pri velkej hlasitosti rozblikali.
Po rozobrati som si vsimol ze ako budic LED diod je nejaky smiesny IO KA2284 s jednym radom noziciek a dva odpory a jeden kondenzator. Na internete som vyhladal katalogovy list a odporucane zapojenie ma svojou jednoduchostou az zarazilo. Bolo to este jednoduchsie ako dnesne indikatory s IO LM3915. Pravdaze tento IO, oproti LM3915/LM3914 umoznoval zapojit len 5 LED. Rozhodol som sa ze to skusim. Jednoducha schema, ktora sa da zostrojit aj ako “vrabcie hniezdo” fungovala na prve zapojenie a myslim ze by to zvladol kazdy zaciatocnik. KA2284 sa da nahradit tiez AN6884. Neda mi nespomenut cenovy rozdiel medzi IO AN6884/KA2284 a LM3915/14. Orientacna cena LM3915 je cca 2 eura, a cena AN6884 je cca 0.5 eura.Takto vyjde stereo indikator na cca 1.5 eur namiesto cca 6 eur. Ako indikator do PC to uplne staci. Schema je jednoducha a netreba k nej zlozity komentar. Odpor R (bez hodnoty) treba stanovit podla pouziteho napajania. Zapojenie pracovalo s tymto odporovm velkosti 80 ohm od 4 do 12 V. Pre vyssie napetia odporucam odpor zvysit. Komu by sa chcelo experimentovat s oneskorenim, moze sa pohrat s hodnotami odporu 10Kohm a kondenzatora 10uF.
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
„V tych casoch bol dostupny integrovany obvod A2777D …“
Jedna 7čka je tam navyše.
To fakt ten šváb bol taký drahý? Dosť na tú dobu teda …
Da sa ten IO ešťe kupiť? vobec?
Nahradu AN6884 maju aj v GM aj v Schooter (Po, Ke) http://www.schotter.sk/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=640&category_id=35&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26
No to sa musím pozrieť či ich vôbec ešte máme :).
nie. ako plna nahrada sluzi LM3914. tusim maju aj identicke zapojenie vyvodov.
LM391X je na 10 diod, to je drist tota schema.
asi sme sa zle pochopili.. ako nahrada za A277D sa pouziva LM3914. toto zapojenie som pouzil do mini repro ku PC (rozmer 2x4x0.5 cm). indikator s LM391x sa nezmesti uplne vsade.
Odpočítejte si logaritmický dělení pro dva čtyřnásobný komparátory, co krok to 3dB a máte osmistupňovej indikátor vybuzení. A jestli jde jen o to, aby to blikalo do rytmu, stačí dolní propust na 50Hz s připojenou LEDkou. Konkrétním zájemcům jsem ochoten konkrétně pomoct (DPS nedodávám).
Prosim te, jsi si jisty s tim identickym zapojenim vyvodu? Mam udelany v podstate VU metr kde ma podle schematu byt A277D. Vyleptal jsem desku a pri kupovani soucastek jsem zjistil ze uz se neprodava a nechcu delat novou desku. A v datasheetu toho LM3914 je jiné zapojení.
No to newiem či každý začiatočník :)) ale néé, nechápem tomu na pravo Input, Vcc, to je napetie z čoho? zdroja? alebo zo zosiku napetie, newiem pomožte mi
input – vstup tj vystup zo zosilovaca.
Vcc – napajanie
sipka + odpor = trimer/potenciometer
a ete ta šipk na ten resistor 10kOhm, tak to je trimer??? alebo čo
ak by niekto pridal link na video hotového indikátora, bol by som vďačný. 🙂 🙂 🙂