SVETELEKTRO

4. januára 2010   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Jednoduchý zdroj pre elektronkáč (modul)


Qintage

Ide o pomerne jednoduché zapojenie, ktore mi v mojich začiatkoch s elektrónkami veľmi dobre poslúžilo ako modul napájaciého zdroja. Asi ako väčšina elektronikov, ktoŕy sa pustili do elektrónok, som aj ja začínal práve so stavbou primitívnych, nízkovýkonových zosilňovačov. Za základ som považoval vždy čo možno najkvalitnejšie napájanie a tak vznikol aj tento modul. Postupom času som sa aj ja posúval v konštrukciách ďalej a ďalej, pričom prirodzene stúpali aj moje nároky na zapojenia jednotlivých modulov.

To spôsobilo, že uvedený modul už naďalej nepostačoval mojim nárokom a tak v podstate skončil ako mnoho ďalších odložený v skrinke. Je to prvá moja vec, ktorú som sa rozhodol tu viacmenej zo zvedavosti uverejniť.Tento modul som dimenzoval na použitie so zosilňovačom postaveným na elektrónkach: 1xECC83,2xEL84,2xEM81. Zdroj poskytoval dve anódové napätia pre jednotlivé kanály a 4 žeraviace napätia, pre každú lampu zvlášť, s výnimkou magických očí ktoré boli zapojené na spoločné žeraviace napätie. Myslím si, že schéma je natoľko jednoduchá, že nepotrebuje žiaden ďalší komentár.

Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (3)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)

Komentáre (6)

 1. Robio píše:

  Tak súčiastky by sa dali rozmiestniť aj krajšie…ale myslím že to nieje ani tak podstatné(konec koncov určite to je jedna z tých oveľa vydarenejších rozmiestnení, čo som už na nete videl).
  Ďalej mi prekáža ten osadzovací plán, vobec by nebolo na škodu aby bol väčší a zrozumiteľnejší….Ináč to je paráda…je tam tá robota vidieť…

  U mňa za 4,5b z 5. 🙂

 2. jukio píše:

  Podľa gustu žiaden dišputát, ale v budúcnosti zbadáš, že tadiaľto cesta nevedie. Cesta vedie cez impulzné zdroje. Zatiaľ aspoň pre časť žeravenia!!!Teda žeravenia napájať impulzným zdrojom s povedzme 2 napätiami 12.6V – napájanie konca a 6.3V – budič. Odľahčí sa tým výrazne výkon sieťového trafa a „kúrenie“ usmerňovačov, váha zariadenia…

  • Qintage píše:

   Vdaka za koment Juko,

   U mna ta buducnost uz davno bola (tento modul som zostavil pred 6 rokmi). S impulznymi zdrojmi vlastneho navrhu(!) mam pomerne bohate skusenosti (tiez ma onoho casu zviedlo riesit ich pri poziadavkach viac amperoveho zeravenia). Aj tak som sa vratil ku vyhradne linearnym zdrojom v pripade elektronkovych bafferov, diferakov, budicov, ale aj koncov a vlastne aj vsetkych nie len elektronkovych audio koncepcii ktore som doposial spachal. V dnesnej dobe navrhujem a nasledne realizujem hlavne lampove konce stredneho az nizkeho vykonu prevazne v A-cku, u ktorych tolerujem aj ubohu ucinnost. Zastavam nazor, ze impulzny zdroj nema co hladat v obvodoch priliz elementarnych a teda aj zdaleka nie dokonalych elektronkovych audio zariadeni, hoc by bol silne filtrovany. K tomuto som po rokoch hlboko ponoreny do oboru dospel ja..

 3. katka_18 píše:

  podla mna vyzera celkom slusne navrhnuty a rozmiestnenie suciastok esteticke 🙂

Pridaj komentár