SVETELEKTRO

3. decembra 2021   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Komplexné riešenia od Pneumat System


TME s.r.o.

Odolné a špecializované pneumatické prvky.

Pneumat System a ponuka v katalógu TME

  • Nástrčné spojky
  • Rýchlospojky
  • Pneumatické hadice
  • Príprava vzduchu
  • Ventily

Komponenty pneumatických systémov sa do katalógu TME dostali relatívne nedávno. Napriek tomu je tento sortiment výrobkov u našich zákazníkov stále veľmi obľúbený – preto túto ponuku neustále rozširujeme, aby sme splnili požiadavky rôznych aplikácií. Nižšie je uvedený prehľad produktov jednej zo známych značiek v našej distribúcii – spoločnosti Pneumat System, známej aj pod názvom Flowmatik, a u nás v katalógu jednoducho – Pneumat.

Pneumat System a ponuka v katalógu TME

Spoločnosť Pneumat System pôsobí na trhu od roku 1976. Patrí k stredoeurópskym výrobcom, ktorí sa na svetovom trhu objavili s politickým prelomom na začiatku 90. rokov. Dnes je spoločnosť etablovaná a patrí medzi uznávaných európskych výrobcov, ktorí ponúkajú širokú škálu riešení pre pneumatické systémy – armatúry, hadice, ventily, ako aj pohony a všetky druhy príslušenstva. Tieto výrobky sú určené pre zariadenia pracujúce so stlačeným vzduchom a vákuom, ako aj pre zariadenia s inými médiami (napr. olej, palivo). Nižšie uvádzame výber z nášho rozsiahleho sortimentu – a pozývame našich zákazníkov, aby si pozreli podrobné informácie o výrobkoch v našom katalógu.

Nástrčné spojky

Nástrčné spojky Pneumat System série BLUELINE a BLUELINE Mini sa vyrábajú pre vysokotlakové a podtlakové systémy (vákuové), ale aj ako verzie prispôsobené pre oleje a vodu. Naši zákazníci si môžu vybrať závitové, uhlové, redukčné, priame spojky a priechodky. Katalóg TME obsahuje aj rozbočovače (T a Y). Vybrané modely môžu pracovať pri teplotách až do 300 °C. Spojky majú napojenie v typických palcových a metrických veľkostiach a sú vhodné pre hadice s priemerom od 3 mm do 16 mm. Maximálny podporovaný tlak je 10 barov alebo 15 barov.


Nástrčná spojka série BLUELINE z poniklovanej mosadze.

Rýchlospojky

 

 


Rýchlospojka s 1/4″ pripojením prispôsobené na tlak 300bar.

Pre mnohé priemyselné automatizačné zariadenia (napr. vstrekovacie stroje, dávkovacie jednotky a iné stroje vo výrobných linkách) sú kľúčovými faktormi rýchla výmena prípojok a schopnosť odolávať častým spojovacím/rozpojovacím cyklom. Preto sa používajú rýchlospojky, ktoré umožňujú efektívnu zmenu konfigurácie vedení v strojovom parku (pri zachovaní tesnosti a bezpečného upevnenia). Sú nevyhnutné aj v mobilných aplikáciách (kompresory, čerpadlá atď.). Rýchlospojky Pneumat System sú vyrobené z kovov (mosadz, oceľ), takže majú vynikajúcu tepelnú odolnosť (až do 180 °C). Tesnenia z FPM (Viton) zabezpečujú dobrú priľnavosť konektorov. Výrobky sú k dispozícii vo všetkých bežných veľkostiach a majú prípojky s palcovým závitom (vrátane BSP) od 1/8″ do 1 ½“. K dispozícii sú aj varianty s vývodmi na priame pripojenie pneumatických/vstrekovacích hadíc.

Pneumatické hadice

Hadice pre pneumatické systémy od spoločnosti Pneumat System sú vyrobené z polyamidu, polyetylénu a polyuretánu. Zákazníci si môžu vybrať hadice z týchto materiálov s ohľadom na špecifiká aplikácie, teplotu používaného média (od 40 °C do 80 °C) a jeho chemické vlastnosti. Hadice sa môžu používať aj vo vákuových systémoch. K dispozícii sú dve skupiny produktov: (1) 25 m dĺžky s vnútorným priemerom od 4 mm do 12 mm; (2) flexibilné (špirálové) hadice vybavené rýchlospojkami NW7.2 (dĺžky 5 m, 10 m a 15 m) a pružinovými ohybmi, ktoré poskytujú hotové riešenie kompatibilné s vyššie opísanými prípojkami.

 

 


Pneumatická hadica s rýchlospojkami vhodné pre teploty od -20°C do 70°C.

Príprava vzduchu

 

Zostavy obsahujú základné prvky ako filter a upevňovacie príslušenstvo.

Jednotka na prípravu vzduchu plní tri základné funkcie: chráni pneumatické zariadenie pred znečistením prachom a cudzími telesami (zabudovaný filter); zabezpečuje udržiavanie nastaveného tlaku (redukčný ventil) a dodáva olejovú hmlu, ktorá zabezpečuje správnu prevádzku systému (maznica). Keďže výrobky obsahujú spotrebné komponenty (napr. filtračnú vložku), sú navrhnuté modulárne, aby sa dali ľahko udržiavať. Zostavy majú prípojky od 1/8″ do 1″ a môžu pracovať pri teplotách od -10 °C do 60 °C. V závislosti od modelu zabezpečujú filtráciu častíc s minimálnym priemerom 5 μm alebo 20 μm, a to aj pri prietoku viac ako 1100 l/min.

Ventily

TME ponúka štyri skupiny ventilov, ktoré sa líšia spôsobom ovládania. Ide o elektromagnetické prvky, mechanické (otvárajú sa pomocou integrovanej páky), guľové (podobné populárnym hydraulickým ventilom) a pneumatické (ich stav závisí od tlaku na vstupnom konektore). Spoločnosť Pneumat System vyrába prvky prispôsobené systémom na prepravu benzínu, oleja, neagresívnych kvapalín (a vody), plynov a stlačeného vzduchu. Maximálny tlak podporovaný ventilmi je 10 barov (v závislosti od vybraného výrobku). Ventily sú k dispozícii v konfigurácii 3/2 (vrátane normálne uzavreté) a 5/2 (bistabilné a monostabilné, typické riešenia používané s pneumatickými pohonmi). Veľkou výhodou riešení výrobcu je absencia potreby mazania a široký výber vstupných/výstupných závitov.

 

Ventil 5/2 a páčkou – hotový prvok manuálneho ovládania pohonov.

 

Text spracovala spoločnosť Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Zdroj: https://www.tme.eu/sk/news/library-articles/page/44082/Komplexne-riesenia-od-Pneumat-System/

 

Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (0)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)

Pridaj komentár