Konštrukčne zložitejší koncový zosilňovač 100W s možnosťou jednoduchého tuningu na väčší výkon. Velmi kvalitný zosilňovač.
Schému tohoto zapojenia sa mi podarilo vymámiť z nemenovanej SOUE vo Vrábloch, kde sa na praxi prednostne venovali konštrukcii zosilňovačov. Kedysi dávno v živej červenej dobre rastu nf zosilňovačov v našej krajine tento typ zosíka navrhol súčastný učiteľ teoretických elektrotechnikcých predmetov na SOUE vo Vrábloch Ing. Jozef Trubíni . Na prvý pohlad sa jedná o pomerne zložitejšie zapojenie na tak výkonovo „priemerný“ zosilňovač. O tom, že 100W stačí už na kadečo tu písať velmi nebudem, pretože dnešný svet je prepchatý zmagorenými ľuďmi „neotechnikmi“ ktorí sú presvedčený, že zosíky pod 400W by sa ani nemali vyrábať. Ako som už spomenul, k tomtuto zosilňovaču nemám nijaké konkrétnejšie parametre ani dáta, iba snáď tie, ktoré som si doma zmeral a aj to boli tie najnevyhnutnejšie. A to som ani odoberaný prúd nemeral he, ale jednoduchými výpočtami sa dá odhadnúť, či šlape dobre alebo nie. V zapojení sú dva trimre, vstupný slúži v podstate ako potencioeter hlasitosti, je ho možné vynechať alebo zameniť za potenciometer. Druhý trimer slúži na nastavenie hodnoty kludového prúdu a to na hodnotu asi 60mA. Ďalej v zapojení nieje nič potrebné nastavovať, zapojenie pri dobrých súčiastkách funguje na prvé zapojenie a funguje dlho, aj krátkodobé skraty na výstupe znáša prekvapivo dobre. Zapojenie je prepchaté spätnými väzbami ktoré stabilizujú všetko, čo sa stabilizovať dá. Výsledkom týchto zložitostí je absolútne nulové napätie na výstupe pri nulovom budení. Ohrev koncovej dvojice pri vhodných chladičoch absolútne minimálny. Termistor v zapojení je pripojený do blízkosti koncového tranzistora pracujúceho v zápornej polvlne budiaceho napätia (záporná vetva). Nakolko je zapojenie dosť staré a náhrada uvedených typov tranzistorov by bola dosť ťažká a v antikvariátoch tranzistory nemávajú, predkladám náhrady uvedených typov tranzistorov za dnes bežne dostupné.
Za koncové tranzistory (KD 503) je celkom dobré použiť silnejší MJ15003 (250W, 20A), ďalej (KD 337/338) BD 139/140 , na slabšie aplikácie trošku s rezervou (KF 507/517) by som použil BD135/136, namiesto KC 147 by som dal niečo na spôsob BC 237, alebo lubovolný NPN tranzistor so zosilnením max 300, aj nejaký mimo radu typu BC 546A s extra nízkym zosilnením by sa hodil. Namiesto KC 809 a 810 by som použil po dva typy bežných NPN kremíkových tranzistorov, ich zosilnenie sa však nesmie líšiť o viac ako 5%! (je to nutné prakticky premerať). Z bežných tranzistorov takisto vyhovie BC 546A alebo iný so zosilnením menším alebo maximálne rovným ako 300, prúdové a napäťové vlastnosti podobné ako pri BC 546. Ďalším článkom je napájacie napätie. V žiadnom prípade nepripájajte zosilňovač na stabilizované napätie s prúdovou ochranou( neplatí pre oživovanie).Ochranu zaobstaráva poistka, či už pomalá alebo rýchla. jej hodnotu je nutné dodržať. Popisovaný kus bol napájaný nestabilizovaným kvalitne odfiltrovaným a tvrdým napätím o hodnote +- 28V, podľa toho som aj nameral hodnoty napätí na zosilňovači. V praxi toto monštrum bez akýchkolvek zmien znesie až 56 V do obidvoch sekcii, čo s novými predimenzovanými tranzistormi je schopné pracovať bez problémov aj do 2ohmovej záťaže! Chladič je potrebný samozrejme robustný a aktívne chladenie by som použil na výmenu vzduchu , nie na nútené energické o*****ovanie, bez ktorého by bol chladič vrelý ako platňa sporáku. Tento typ zosilňovača je vhodné spájať aj do mostíka, moj exemplár schémy však túto úpravu nemá zakreslenú, akonáhle ju získam tak to sem dám. Ku koncovému stup“u je vhodné zapojiž ochranu reproduktorov. Vstupná citlivosť by mala byť približne 0,5V pre plný výkon 100W sinus (RMS) do záťaže 4ohm pri napájaní 28V symetrických. Náhrada germániových diód bude síce troška ťažšia, no v jednom originál vyrobenom kuse som našiel jej náhradu a to bola dióda KA 241, čiže myslím si že bežná 1N4148 tam sekne takisto. Ako najväčiu chválu tohoto typu uvediem mostíkové zapojenie dvoch takýchto zosilňovačov s napájacím napätím +-54 V , ktorý spolahlivo pracoval do záťaže 4ohm a výstupný výkon presne 441 W RMS. Perlička – namiesto každej KD 503 boli použité 2 ks paralelne zapojené KU 607 (spínacie!).
Na záver- tento typ zosilňovača som videl vo fabrických TESLA DISCO 240 H (v mostíku) , ako aj v ústredňových AUJ 637 a v mnohých iných aj so 100V výstupom.
Schéma zapojenia:
Po zostavení a kontrole som zosilňovač pripojil na napätie 28 V symetrických a pomeral som bez vybudenia napäťové pomery, tu sú :
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
zda sa mi zbitočne zložitý a neprehladný.poznam omnoho jennoduchšie
Ale určite to tam všetko nie len na parádu
tak jsem testnul toto zapojeni a stemi nahradami to neni tak lehke!! zes funguje jedine s KC 8.. !!!za KD337… se daji pouzit BD. jinak ty stemi bc 546 me to nehralo. zrejme bude nutna uprava hodnot soucastek!jinak co me neni jasny je obvod pro nastaveni klidaku! je uplne nesmyslne slozity! pri jakekoliv uprave zes nehraje! toto schema by potrebovalo prepracovat! uz jenom proto ze pri jakem koliv pokusu sehnat termistor 3K3 me nacpali 4K7. ve schematu je taky spoustu chyb!! misto odporu 6K8 ma byt odpor 18K. na misto odporu 330R v obvodu nastaveni zesilovaciho bodu ma byt odpor 470R je ale lepe dosadit trimr 680R. kondik bych zmensil na 47mF.ja osobne toto zapojeni nedoporucujem vubec stavet!!! zapojeni je vlastne prevzate z rozhlasove ustredny pro skolni rozhlas nebo nejaky vesnicky tlampace! AUJ 637
s tymi tvojimi nazormi by som si nedovolil suhlasit! neviem z ktorej diery si vyhrabal nazor, ze to je z nejakej rozhlasovej ustredne…..opak! do tych rozhlasovych ustredni sa strkali tieto konce ale na inach doskach! Original navrhol ten pan, on vie preco bol taky zlozity (kopa spatnych vazieb ) a skus mi teraz anjst zosik bez nastavovania, ktory bude osadeny vylucne trandami a bez nastavovania bude mat bez vybudenia ny vystupe absolutnu 0.000mV??? nechapem ktory kondik chces zmensit na 47mF, kdezto tato kapacita je uz dost velka aj do filtra a ani talku velku kapacitu by som tam nedaval…. odpory maju presne tie hodnoty ktore maju mat, pretoze original nebol navrhnuty na symetrickych 28V ,a le na symetrickych 37, co dalo do 4 ohm cca 150W sin. Tak ta poprosim radsej nemudruj, kym si si niesi isty tym, co si niekde pocul…
no ja nivim kolik si zesilovacu postavil!ale podle tveho tvrzeni moc ne…! a ze to je z rozhlasove ustredny o tom kamarade nepochybuj ani nahodou! je to primo z AUJ637 se 100V vystupem! mozna by sis mel precist tohle :
http://www.blackout.sk/zvuk/tesla/azk220a.php
mozna ze z 635 s jednim parem 503
zkousel si tohle vubec postavit?
je to zkratka problemove kvazikomplemetarni zapojeni!
me rozhodne nemusis rikat ze jsem neco nekde slysel!! ja si to nejdriv postavym min ve 2 exemplarich a pak na to neco napisu!!!
je to super teslak a zapojenie je dost jednopduche ako to u tesli byva mam doma 100w koncak s STUDIOMIX 8 TESLA hraje vynikajuco a ked sa toto zapojenie pouzivalo na 100v rozhlas je to asi hlupost totis ste zabudli na PREVODNE TRAFO a spetna vezba bola viazana malim vynutim od prevodneho trafa,a to bol ten trik na napodobnenie jemneho prenosu bassovich tonov ale to je us ine kafe,
z AUJ637 to nie je, lebo to malo 4xKD503, kdezto AUJ635 a 636 mali 2xKD503. a ako uz bolo pisane, spätna väzba bola tahana z vystupneho trafa…
Je zaujimave, ze sa nikto neozval a neopravil tie „zaujimave“ vyroky ako:
1. pri napajni +-40V v rozkmite a budeni BD139/140 je dost blyby napad, pokial by mali budit napr.: KD503, a podobne starsie trandy s Ib viac ako 4A
2. detto len s napajanim 2x55V ani v snoch nepocitaj
3. chyba ti v scheme zakreslena tepelna kompenzacia klud. prudu…
4. pri napajani 2x28V ani v snoch si nemysli ze ti da 100W/4 – konkretne tato schemicka moze byt kopia z AZK 210 alebo Disko 240″X“ – co byvaju zapojene v mostiku.. (tak potom tych 100W dostanes 🙂 )
5. O paradoxe ze niekto to sadil rychlimi spinacimi tran. na vystupe, ktore v linearnom rezime nerobia nic ine len topia, jak svine nehovoriac o stabilite a spolahlivosti zapojenia, a dokonca s napajanim takym, ako pises, tak tomu uz hovorim poriadny ADRENALIN 😀
3. vyrok beriem spet :), ale vydel som nieco podobne, a bez toho termistora
tento koniec sa pouzival 4 ks 2a2 v mostiku v zosikoch AZK220 samozrejme s 2ks KD503 parael. Bol to takmer neznicitelny koniec
tak teraz neviem je to dobry koncak alebo nie ? shanam okolo 100w koniec pre 2 ks arn8608
je dobry ale iba vtedy ked ho mas dakde hotovy original, inac sa to neoplati robit, pretoze v dnesnej dobe sa to uz neoplati robit, existuju kvalitnejsie a jednoduchsie riesenia