SVETELEKTRO

12. januára 2007   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Korekčný predzosilňovač bez potenciometrov


zawin

V tejto konštrukcii je použitý obvod PT 3217 B ( pôvodne navrhovaný pre autorádia ). Obvod je možné samozrejme použiť aj v domácej audio technike, vyznačuje sa malým šumom a skreslením. Toto zapojenie je ovládané iba tlačidlami: SEL slúži pre výber požadovanej funkcie v nasledujúcom poradí: VOLUME, BASS, TREBLE, BALANCE, FADER ( nastavenie pomeru hlasitosti oboch párov výstupov ). Po pripojení napájania je vždy nastavená funkcia VOLUME s indikáciou úrovne hlasitosti. Každá funkcia je indikovaná LED diódou.

Dve tlačidlá slúžia k ovládaniu vybranej funkcie – tlačidlá + a -, jedno tlačidlo je k ovládaniu funkcie LOUDNESS – popísaná nižšie. Po stlačení tlačidla SEL sa zvolí určitá funkcia, a potom sa táto funkcia ovláda tlačidlami + a -. Po určitej dobe ( 2 až 3 sekundy ) po poslednom stlačení tlačidla + alebo – sa vráti indikácia na funkciu zobrazenia nastavenej úrovne hlasitosti. Indikátor LED zobrazuje úroveň nastavenia v piatich stupňoch. Pre lepšiu orientáciu sa jas LED mení v troch stupňoch. Toto zapojenie sa chová iba ako potenciometer, teda zosilnenie obvodu je 1 ( i keď prax ukázala, že zosilnenie bolo +6dB, nemusí to tak byť vždy ). Všetky nastavenia je možné ovládať po jednom kroku krátkym stiskom tlačidla + alebo -. Je to možné spraviť aj plynulo, podržaním týchto tlačidiel. Oscilátor obvodu tvorený R6, C3 určuje rýchlosť nastavovania. Obvod PT 2317 B je možno používať vo dvoch zapojeniach. V prvom prípade sa po pripojení napätia nastavia všetky funkcie tak, ako je uvedené alebo je možné použiť zálohovanie, ktoré napája trvalo digitálnu časť obvodu. Potom sa nastavené funkcie udržia aj niekoľko dní aj po odpojení napájania. Zálohovací kondenzátor je na schéme označený C4. Obvod PT 2317 B je napájaní zo stabilizátora 78L08. V tabuľke technických parametrov je síce napísané max. napájacie napätie 7V, ale jeho medzné napájanie je 10V, preto bolo zvolené napätie 8V ( obvod stále pracuje bez problémov ). Funkcia LOUDNESS sa volí samostatným tlačidlom, po stlačení sa zvýraznia signály nižších kmitočtov v závislosti na nastavenej hlasitosti ( fyziologická regulácia hlasitosti ). Táto funkcia je indikovaná samostatnou LED. Predzosilňovač je postavený na dvoch DPS, ktoré môžu byť spojené zahnutou kontaktnou lištou alebo plochým vodičom. Lišta sa pripája na predný panel zo strany spojov. Prívod napájania, vstupu a výstupu je riešené takisto lištou, ale toto je už vec užívateľa. Na obrázku 2, 3 sú návrhy DPS a na obrázku 4, 5 sú tieto dosky osadené súčiastkami. Na obrázku 1 je schéma zapojenia. Obvod je vyrobený technológiu CMOS ( dodržať zásady pri spájkovaní alebo použiť päticu ). Toto zapojenie sa nenastavuje, musí fungovať na prvé pripojenie.

( obr. 1 ), schéma zapojenia:( obr. 2 a 3 ), návrh DPS ( veľkosť: 1. 24,5x126mm; 2. 73×47,8mm ):( obr. 4 a 5 ), osadenie DPS:
 

Technické parametre PT 2317 B ( RL = 100kOhm, Rg = 600, f in = 1kHz ):

Nastavenie VOLUME – 32 krokov:

Nastavenie BASS a TREBLE – 8 krokov:

Nastavenie BALANCE – 9 krokov:Nastavenie FADER – 9 krokov:
 

Použitá literátura: A. R. 4/ 2000

Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (0)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)
Najnovšie články od zawin (zobraziť všetky)

Komentáre (5)

 1. bobo87 píše:

  Pekne… len mam otazku-kde sa da obvod PT 3217 B zohnat?

 2. kulo píše:

  zdravim….nemohli by ste mi poslat zoznam suciastok??…diky

 3. vladoeins píše:

  Zdravým!…bol by niekto ochotný a zrobil by mi plošák?ak ano tak ma kontaktuj na vladoeins@centrum.sk dakujem dopredu.

 4. maco píše:

  dakujem.. ani zadarmo.. mozno na radio do kuchyne..

Pridaj komentár