SVETELEKTRO

1. mája 2024   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Kryty Hammond na lišty DIN/TH35


TME s.r.o.

Univerzálne prvky určené aj na uchytenie jednodoskových počítačov.

Rozvádzače vybavené lištami DIN/TH35 sú už štandardom nielen v Európe, ale aj v mnohých iných krajinách. Táto obrovská popularita znamená, že výrobcovia a producenti elektronických zariadení čoraz viac hľadajú univerzálne kryty či puzdrá vhodné na montáž do tohto systému. Tu prichádza na rad ponuka Hammond…

Nižšie sú uvedené výrobky z portfólia kanadskej značky Hammond. Už na začiatku treba poznamenať, že ide o jedného z najväčších svetových dodávateľov krytov pre elektronické zariadenia. Na rozdiel od „no-name“ náhrad sa výrobky Hammond vyznačujú vynikajúcou precíznosťou spracovania, odolnosťou, pozornosťou venovanou dodržiavaniu noriem a kvalite materiálov – o čom svedčí povesť značky, ktorá je na trhu od roku 1916. Zároveň cena ponúkaných výrobkov je naozaj konkurencieschopná, najmä pri nákupe väčších objemov.

Tieto silné stránky je vhodné mať na pamäti pri zvažovaní výberu súčiastky, ktorá bude slúžiť na výrobu zariadení pre priemyselných zákazníkov, ako aj individuálnych spotrebiteľov. Kvalitný kryt je pevným základom pre rovnako solídne zariadenie.

V tomto článku sa venujeme nasledujúcim témam:

Problematika názvoslovia

Ako už bolo spomenuté, ďalej uvedené skrine sú určené na montáž na rozvádzačovú lištu, ale je dôležité objasniť, o akú normu ide. Neoficiálne sa označuje ako DIN; často sa hovorí len„DIN lišta „. Formálne je to nesprávne pomenovanie, pretože DIN je skratka Nemeckého inštitútu pre normalizáciu (Deutsches Institut für Normung), ktorý normalizoval niekoľko rôznych modulárnych montážnych systémov (založených napríklad na profiloch C alebo G). Teoreticky správny názov pre lišty so šírkou 35 mm jeTH35 (z angl. top hat, odkazujúce na prierez podobný valcu) alebo TC35 (v krajinách USA). Rozmery tohto riešenia sú uvedené v medzinárodných normách pre elektrickú inštaláciu EN50022 a EN60715.

Štandardné rozmery „DIN” lišty, t.j. lišty TH35 podľa EN50022 a EN60715.

Štandardné kryty na DIN lištu

Bežný jednotlivý modul nainštalovaný na lište TH35 má šírku 18 mm. Horná a dolná časť korpusu, kde sú umiestnené pripojovacie svorky, sú výrazne plytšie ako celá hĺbka komponentu. Pri typickej a najbezpečnejšej inštalácii modulu zostávajú tieto časti konštrukcie skryté za krycím panelom. Takýto panel má medzeru, ktorá umožňuje prístup len k vyčnievajúcej čelnej strane krytu. Tento formát sa používa pre mnohé zariadenia: nadprúdové a prúdové ističe, časové relé, počítadlá atď.

Tento tvar majú všetky kryty Hammond uvedené v tejto časti. Sú k dispozícii v šírkach od 1 modulu do 9 modulov (160 mm), v svetlosivej, sivej a čiernej farbe. Ich konštrukcia ponecháva projektantovi maximálnu voľnosť pri využití vnútorného priestoru, do ktorého sa úspešne zmestia PCB, elektromechanické komponenty, ovládacie prvky, transformátory atď. Čelná doska je vymeniteľná, takže modul možno osadiť signalizačnými komponentmi, displejmi alebo konektormi komunikačných portov.

Treba tiež poznamenať, že kryty na DIN lištu Hammond majú triedu horľavosti UL94V-0. Sú vyrobené z plastov (PPE, PPO, polykarbonát, polystyrén). Vybrané modely majú vetracie otvory (v hornej a dolnej časti tela), ktoré optimalizujú konvekčné chladenie elektronických systémov, napr. meničov, tranzistorov atď.

Šírka od 1 do 3 modulov

 

Šírka od 4 do 9 modulov

Príslušenstvo

Univerzálne držiaky DIN/TS35/TH35

V uvedenom zozname sú zahrnuté kryty a ich príslušenstvo. Vo väčšine prípadov budú doplnkové výrobky nevyhnutné na používanie krytu, pretože medzi ne patria kryty svoriek, predné panely a záslepky. Tieto predmety môžu byť navrhnuté tak, aby boli spracované samostatne alebo vyrobené s prefabrikovanými káblovými priechodkami, vetracími otvormi atď.

Univerzálne držiaky na DIN lištu

V rozvádzači je často potrebné umiestniť zariadenie s krytom, ktorý nie je vhodný na montáž na lištu. V takýchto prípadoch sa oplatí pozrieť sa na univerzálne držiaky Hammond. Umožňujú rýchle prispôsobenie akéhokoľvek krytu norme DIN/TH35. Výrobky tejto skupiny sú vyrobené z hliníka alebo plastu. V prvom prípade majú predvyrobené otvory a dodávajú sa s doplnkovými upevňovacími prvkami, vďaka čomu je ich montáž veľmi efektívna. Stačí vyvŕtať otvory v telese a potom pripevniť sponu.

Kryty na lištu jednodoskových počítačov

HM-1597KIT4MCPI3
Kryt má vývody pre konektory Ethernet, USB a GPIO.

Rastúca popularita jednodoskových počítačov, ako sú Raspberry Pi a Banana Pi, spôsobila, že sa už nepoužívajú len na vzdelávanie alebo individuálne projekty (čo bol ich pôvodný účel). Tieto platformy čoraz častejšie využívajú profesionáli, kde slúžia ako základný modul na výrobu meracích, monitorovacích alebo riadiacich zariadení. Je to spôsobené viacerými dôvodmi, predovšetkým širokou dostupnosťou a jednoduchosťou softvéru. Súvisí to aj s neoficiálnou (ale rozšírenou) štandardizáciou formátu týchto platforiem. Poskytujú vynikajúci základ na vytváranie modulov typu IoT (Internet of Things), keďže zo svojej podstaty ponúkajú rozsiahle komunikačné možnosti (WiFi, LAN, USB, sériové rozhrania, ako napríklad I2C alebo SPI). Takto vznikajú kontroléry z oblasti smart home, kontroléry pre systémy obnoviteľných zdrojov energie, skladovanie energie, ako aj programovateľné priemyselné jednotky.

Hlavným problémom, s ktorým sa stretávajú projektanti vyššie uvedených zariadení, je upevnenie počítačovej dosky v rozvádzači. S použitím produktov Hammond to však nebude predstavovať veľké ťažkosti, sortiment dodávateľa zahŕňa širokú skupinu korpusov na bezpečnú a pohodlnú montáž systémov embedded na lištu DIN. Z pohľadu zákazníka bude inštalácia identická s inštaláciou bežnej poistky. Kryty sa vyrábajú v niekoľkých variantoch, v ktorých sa nachádza samotná doska plošných spojov počítača a s priestorom pre ďalšie obvody. Môžu byť buď v jednej rovine s lištou, alebo mať vyčnievajúcu prednú časť pre používateľské rozhranie. Okrem vhodne umiestnených montážnych puzdier spoločnosť Hammond vybavila telesá výrezmi pre konektory USB, RJ-45 a napájacie konektory, ako aj otvorom na vyvedenie plochého kábla (zvyčajne s konektorom IDC) pripojeného k vývodom GPIO, čo uľahčuje pripojenie jednotky k externým relé, snímačom, zdroju napájania atď.

Panelové kryty

Okrem vyššie opísaného radu krytov na lištu TH35 dodáva spoločnosť Hammond aj rad ďalších krytov určených na ochranu elektroniky v priemyselných prostrediach. Príkladom týchto riešení je skupina panelových výrobkov vyrobených podľa normy DIN 43700. Ponúkajú ergonomický systém montáže elektronických obvodov kolmo na rovinu panelu. Montáž sa uskutočňuje do otvoru štandardnej veľkosti (120×48 mm, 120×36 mm alebo 75×48 mm). Okraje zostávajú zakryté rámom predného telesa, ktorý sa používa aj na inštaláciu vymeniteľného predného panelu.

HM-1216
Panelový kryt s kompletnými upevňovacími prvkami.

 

Text spracovala spoločnosť Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

https://www.tme.eu/sk/news/about-product/page/58356/kryty-hammond-na-listy-dinth35/

 

Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (0)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)

Pridaj komentár