Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:

Kyslík sa odsťahoval ...?

Kategória: Firemné články | 24.03.2014 | Autor: SOS electronic s.r.o. 

So senzormi Figaro dokážeme určiť koncentráciu kyslíka presne a spoľahlivo.

Biochémia, medicína, klimatizácia, pestovanie rastlín v skleníkoch, ochrana pred požiarom alebo výbuchom ... to sú len niektoré oblasti, kde je často nutné alebo aspoň žiaduce poznať koncentráciu kyslíka vo vzduchu.

Kyslík ... jeden z najdôležitejších prvkov umožňujúcich život. Ako ho však merať? Stará známa metóda hovorí o horiacej sviečke a kým horí je dobre.... alebo inými slovami koncentrácia O2 je viac ako cca 15%. Toto je však samozrejme metóda použiteľná len niekde a len na hrubú orientáciu. Našťastie existujú aj presnejšie komponenty - kyslíkové senzory.

V našom portfóliu nájdete špičkové senzory série KE ako aj novinku - SK25F od priekopníka v oblasti senzorov - japonskej spoločnosti Figaro. Je niekoľko princípov umožňujúcich vyrobiť kyslíkový senzor a metóda galvanického článku patrí k najspoľahlivejším. V čom spočíva? Celý senzor je konštruovaný ako miniatúrna batéria s kyslým elektrolytom a elektródami zo zlata a z olova. Pevná membrána priepustná pre kyslík umožňuje prístup malého množstva plynov do batérie. To spôsobuje chemickú reakciu pri ktorej sa Pb oxiduje na PbO a pritom sa uvoľňujú elektróny. Z toho vyplýva zásadný fakt, že tento senzor nepotrebuje vonkajšie napájanie - správa sa ako batéria s výstupným napätím priamo úmerným koncentrácii kyslíka. Vynikajúcou vlastnosťou tohto typu je vysoká selektivita (takmer nulová citlivosť na iné plyny) a vysoká linearita. Preto na kalibráciu senzora obyčajne stačí meranie v dvoch bodoch (nulová koncentrácia a cca 21% u bežného vzduchu). Nevýhodou je, že životnosť je obmedzená vyčerpaním olovenej elektródy a je cca niekoľko rokov.

KE25 je väčší typ s dlhou životnosťou, s jediným obmedzením, že nesmie byť inštalovaný v polohe „hore hlavou“. Novinka - typ SK25F je mimoriadne kompaktný typ vhodný aj do miniatúrnych zariadení použiteľný v akejkoľvek polohe. Oba typy majú zabudovanú teplotnú kompenzáciu, takže použitie je veľmi jednoduché. Detaily a užitočné tipy na úspešné použitie nájdete v technických príručkách Figaro KE a Figaro SK25F.
KE25 aj SK25F máme v štandardnom skladovom sortimente. Na objednávku vám vieme dodať aj typ KE50 s ešte dlhšou životnosťou. V prípade záujmu prosím kontaktujte firmu SOS electronic s.r.o. na adrese info@soselectronic.sk.

 

Výhody / vlastnosti:

  1. kyslíkové senzory pre univerzálne použitie
  2. vysoká citlivosť
  3. excelentná linearita
  4. prakticky necitlivé na iné plyny
  5. obsahujú teplotnú kompenzáciu
  6. extrémne jednoduché použitie
  7. životnosť niekoľko rokov

 

 

 


12.08.2012

S XBee-PRO 868 máte 40 km na dosah

 8405   0  Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:
Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
ZlýZa obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist

Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.02 sekúnd