Už niekoľkokrát som sa nevedel vynájsť v situácii, ako pripojiť LED na 230V , pretože iba s tým odporom to stále nebolo ono…..A tak som navrhol zapojenie , ktoré sa postará o konštantný prúd, ikeď na dióde je napätie povedzme aj 60V.
Prvá schéma je blikač s jednou diódou, druhá je iba signalizácia, alebo kontrolka.bidve zapojenia je veľmi vhodné vstavať do spínača osvetlenia v izbe, ľahšie sa potom potme hľadá vypínač. Celá inštalácia spočíva v pripojení tohto obvodu paralelne k vypínaču. Pozor na kondenzátor, dokáže parádne kopnúť aj 15 minút po vypnutí od siete, preto doporučujem paralelne ku každému kondíku pripojiť odpor 1MOhm, pre rýchlejšie vybitie kondenzátora. Čas vybitia kondenzátora je iba cca 2 sekundy.Celé zapojenie je galvanicky spojené so sieťou, je treba preto dodržiavať prísne bezpečnostné pravidlá pri práci. Autor nijako nezodpovedá za škody a úrazy spôsobené neodbornou manipuláciou!
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
Môžem sa spítať, „preto doporučujem paralelne ku každému kondíku pripojiť odpor 1MOhm“ to kde jako sa dava ten odpor??? 😀
Paralelne znamená vedľa seba takze na vývody z kondenzatorov ku každému vývod z odporu (jeden s jedným a druhý s druhým
)
ten 1Mohm rezistor paralelne tam musí byť, nie iba doporučenie, lebo pri zlyhaní diaku by šlo napätie bez rezistoru i do 300V, takto ako je to na schéme by som neriskoval, keď už tak kondík min. na 400V=DC, príp.250~AC.
To prvé zapojenie je ok ale to druhe???
Nie je nahodou potrebna pritomnost pracovneho (neutralneho) vodica vo vypinaci?