SVETELEKTRO

21. mája 2012   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

LT3799 – vytvorte si zdroj pre LED s aktívnou korekciou účinníku


SOS electronic s.r.o.

Kontrolér LT3799 pre izolované zdroje typu offline-flyback umožňuje s minimom externých súčiastok vytvoriť výkonný zdroj pre LED, ktorý je navyše kompatibilný s bežnými triakovými stmievačmi.

Pri návrhu nového zdroja pre LED musíme obyčajne zohľadniť viaceré faktory ako napr. stabilita výstupného prúdu, ochrana pri skrate alebo odpojení LED, účinnosť, bezpečnosť (izolovaný sekundárny obvod od primárneho), korekcia účinníku, EMI, počet externých súčiastok a ďalšie.

Výhody / vlastnosti:

 1. univerzálny obvod pre vytvorenie izolovaného offline flyback zdroja pre LED
 2. vhodný pre výkony 4-100W+
 3. aktívna korekcia účinníku, typicky 0,96/ 230VAC
 4. stmievateľný bežnými triakovými regulátormi
 5. nízky obsah harmonických, IEC 61000-3-2 class C
 6. široký rozsah vstupných napätí limitovaný len externými súčiastkami
 7. nevyžaduje použitie optoizolátora
 8. presný regulovaný prúd LED (+-5%)
 9. ochrana voči odpojeniu LED a skratu
 10. možnosť riadenia cez viaceré ovládacie piny
 11. tepelne posilnené puzdro MSOP-16

LT3799 spĺňa všetky tieto požiadavky a ponúka ďalšie bonusy ako napr. možnosť použitia menšieho transformátora vďaka využitiu módu kritickej vodivosti, výkonný driver pre externý MOSFET, vnútorný LDO stabilizátor a tiež výbornú stabilitu výstupného prúdu – typicky +-5%, navyše bez použitia optoizolátora. Veľkým bonusom je aktívna korekcia účinníku, vďaka čomu dosahuje typicky hodnoty 0,96 (pri 230V AC) a tým spĺňa najprísnejšie požiadavky v tejto oblasti ako aj IEC 61000-3-2 class C o emisii harmonických prúdov. Keď si bližšie pozrieme doporučenú aplikačnú schému pre LT3799, zistíme, že za diódovým mostíkom nenájdeme ináč bežný vstupný elektrolytický kondenzátor o veľkosti desiatok alebo stovák uF. Preto napájacie napätie čipu ako aj výkonového transformátora „kopíruje“ vstupnú sínusoidu. Výborný účinník je dosiahnutý práve vďaka tomu, že LT3799 vždy pozná okamžitú hodnotu vstupného napätia a na základe toho nastavuje obmedzenie vstupného prúdu (v danom cykle SMPS), proporcionálne k okamžitej veľkosti vstupného striedavého napätia. Ďalej LT3799 získava informáciu o okamžitom prúde z primárnej strany, preto nevyžaduje použitie optočlenu. Vďaka tomuto pracuje LT3799 ako prúdový zdroj v každej perióde vstupného napätia, preto je možné použiť na stmievanie dokonca aj klasické triakové regulátory, ktoré sú často už súčasťou inštalácie budov. Inými slovami – LT3799 sa nesnaží kompenzovať „výpadky“ v napájaní spôsobené fázovou reguláciou triaku, čo spôsobuje pokles výstupného prúdu cez LED a tým ich plynulé stmievanie. Ani tento spôsob regulácie nespôsobuje blikanie LED nakoľko na výstupe transformátoru je vyhladzovací elektrolytický kondenzátor.

Detailné informácie nájdete v datasheete LT3799 a v aplikačnej príručke Design Note 490. Pre podporu vývoja je dostupná aj vývojová doska LT3799 – DC1595A.

V prípade záujmu o akýkoľvek produkt Linear Technology, nás prosím kontaktujte na adrese info@soselectronic.sk.Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (0)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)

Komentáre (1)

Pridaj komentár