My Binary Clock

Publikované: 14.03.2009, Kategória: Mikroprocesory

www.svetelektro.com

Tak.. konečne som sa rozhodol napišať niečo o binárnych hodinách, čo som si urobil. Chcel by som sa s Vami o ne podeliť. Tí z Vás, ktorí majú určíte skúsenosti a zručnosti na to, aby si ich urobili sami, dám vám tu možnosť. A kto nie a chcel by také, nech mi napíše SS. Určíte sa nejako dohodneme.
Upozornenie:
Tato konštrukcia nie je vhodná pre začiatočníkov, pretože obsahuje SMD súčiastky, ktoré sa môžu neodbornou manipuláciou poškodiť.

Popis činnosti:

Nechcem tu vypisovať únavné čítanie o tom, ako to funguje. Ten kto chce si to aj tak niekde nájde. Ale myslím, že to pekne vidieť z obrázku.

Tvorba programu:

Program som vytvoril po večeroch, keď som bol týždeň na brigáde (lebo tam nebol net). Najväčší problém som mal so zobrazovaním hodín. Pretože ledky sú zapojene v matici a na začiatku som nemal ani šajn ako na to.

Popis činnosti programu:

Program je robený tak, že na začiatku sa inicializujú nejaké registre, nastaví sa prerušenie od pretečenia timru0. Timer je nastavený na 1s a po nej dôjde k pretečeniu, ktoré vyvolá pretečenie. V prerušení sa zvýši register o “1s” no a v hlavnom programe sa začne porovnávanie a zobrazovanie. Za tu jednu sekundu sa výsledok zobrazí niekoho 100x. Tým že to tak rýchlo bliká, náš mozog to registruje ako spojite svetlo tých led, ktoré majú svietiť.

Konštrukucia:

Download:

DOWNLOAD:
Firmware, schéma a DPS v eagli
Veľkosť: 36kB


Schéma zapojenia:
Nič som tam nedával navyše. Ledky sú budene priamo uPc. Tri tlacitka, ktorými sa nastavujú Hod.,Min.,Sec., + tri rezistory a xtal 4MHz. V schéme nie je zakreslený 5V stabik ani filtračné kondiky.

DPS s rozmermi 4,98x3,4cm:


Osadenie DPS:
Na doske je navrhnutý stabik aj s SMD filtrami. Takže stačí pripojiť na nejaké malé trafko čo ma usmernene napätie (ja som použil staré ”funkčné” trafko od Nokie).


Nápady na upgrade:


- Rozmýšľal som o tom, že by odbíjali cele hodiny
- Zmenšiť ich tak aby sa zmestili do puzdra náramkových hodín.

Obrázky hotového výrobku:


Autor článku: Ondrej Pisarcik