Našiel sa balón Universum!

Publikované: 15.03.2011, Kategória: HAM - Contesting

www.svetelektro.com

Ozval sa poctivý nálezca a tak po pol roku od vypustenia vám konečne môžem ukázať fotky z vesmíru čo balón nafotil!

Pohľad do minulosti:

Balón Universum sme vypustili dňa 25.9.2010 po 12:00 hodine. Po zhruba hodine letu odišiel hlavný vysielač, avšak záložný fungoval až do pádu balóna. Blízko pri Žiline však zamrzlo GPS a posielalo stále identické súradnice. My sme sa však nevzdávali a išli sme na predpokladané miesto dopadu kde sme sa snažili spadnutý balón lokalizovať. To sa nám však nepodarilo. Po asi 2 týždňoch po dopade balóna sme znova prepočítali podľa dráhy letu balóna predpokladané miesto dopadu – Nesluša kde sme sa vydali balón hľadať. Ani toto hľadanie však nebolo úspešné. Odvtedy som už vôbec nedúfal že sa balón niekedy nájde, až doteraz :)

Nájdenie balóna

V nedeľu 13.3.2011 som dostal asi najkrajšiu SMS v živote – „Našiel som vás balón v Ochodnici“. Áno, po zhruba pol roku od vypustenia sa ozval poctivý nálezca Juraj Petrek ktorému sa chcem veľmi pekne poďakovať. V nedeľu večer sme sa teda išli do Ochodnice prevziať balón. Juraj vravel že padák aj s gongolou našiel zhruba 20m na strome blízko dediny Ochodnica. Pre zaujímavosť udávam, že je to len 2km od Nesluše kde sme hľadali balón my. Po prevzatí sme sa vrhli na pamäťovú kartu fotáka, prezreli sme fotky a stav elektroniky. Na naše prekvapenie elektronika ostala vo veľmi dobrom stave. Odhalili sme aj dôvod výpadku primárneho vysielača – odtrhnutá anténa. Ďalej vidno že batérie sa pri páde uvoľnili a padli na elektroniku a tým rozbili hrnčekové jadro na meniči pre geiger-mullerovu trubicu. Elektroniku budem ďalej testovať aby sme odhalili všetky možné chyby a poučili sa s nich pri ďalšom lete.

Poctivý nálezca Juraj Petrek:
Fotky s balóna:

Fotoaparát spravil celkovo 149 fotiek počas letu. Batéria fotoaparátu nevydržala celú dobu letu a tak chýbajú fotky pri dopade balóna. Všetky fotky si môžete pozrieť na adrese - https://picasaweb.google.com/103955930614005106454/BALONUNIVERSUM# Prikladám pár zaujímavých fotiek.

Asi navyššie odfotená fotka z balóna (približne 30km)


Porovnanie odfotených miest

Trenčín a okolie
Považská bystrica a okolie