SVETELEKTRO

18. novembra 2006   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Nízkofrekvenční milivoltmetr


james999

Pro měření nf. zařízení potřebujeme měřit signály nízkých úrovní v rozsahu asi 1mV 100V. Stupnice je cejchovaná v efektivní hodnotě s možností určení hodnot úrovně v dB. Kmitočtový rozsah měření bývá v rozsahu 20Hz 200kHz. Proto se používá nf. milivoltmetr.

Nízkofrekvenční milivoltmetr
Pro měření nf. zařízení potřebujeme měřit signály nízkých úrovní v rozsahu asi 1mV – 100V. Stupnice je cejchovaná v efektivní hodnotě s možností určení hodnot úrovně v dB. Kmitočtový rozsah měření bývá v rozsahu 20Hz – 200kHz. Proto se používá nf. milivoltmetr.
a) s integrovanými obvody
Na vstupu je příslušný dělič napětí, který zabezpečí měření všech napětí se vstupní citlivostí 10mV. Vstupní IC1 je typu JFET a je zapojen jako emitorový sledovač kvůli požadované vysoké vstupní impedanci, pak následuje operační zesilovač IC2, který signál zesílí. Tento střídavý signál pak usměrníme můstkem D1 D4, filtrujeme C5 a na svorky +M a -M připojíme mikroampérmetr o citlivost 100ľA. Trimrem P1 nastavujeme citlivost voltmetru. Napájení je z destičkové baterie 9V.
b) s tranzistory
Na vstupu je dělič s kompenzací vysokých kmitočtů se základní citlivostí milivoltmetru 100mV. Vstupní obvod obsahuje tranzistor T1 typu FET a tranzistor T2, zapojeném jako emitorový sledovač. Po zesílení signálu integrovaným obvodem (operační zesilovač) je napětí usměrněno můstkem a ss. napětí přivedeno na mikroampérmetr. Napájení je 12V a je stabilizováno na 9V integrovaným stabilizátorem napětí.


Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (0)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)
Najnovšie články od james999 (zobraziť všetky)

Komentáre (2)

 1. hastros píše:

  Chcem by som vediet ci pri tychto OZ to naozaj pracuje do 200 kHz.

 2. LJ píše:

  Má niekto DPS k tomu? Ak áno, prosím zašlite mi tento návrh na djfilo.zof@azet.sk. Oplatí sa mi to stavať, keď chcem merať zosilňovače?

Pridaj komentár