SVETELEKTRO

3. apríla 2024   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Nové spájkovacie stanice JBC


TME s.r.o.

Kvalita a precíznosť na profesionálnu prácu s obvodmi

Technológia spájkovacích staníc sa vyvíja spolu s miniaturizáciou zariadení a komponentov. Dnešné profesionálne zariadenia pre servisné pracoviská alebo laboratóriá, kde sa ručne vyrábajú elektronické obvody, sa vyznačujú funkčnosťou, ktorá ďaleko presahuje možnosti „klasických“ nástrojov.

Väčšina dnes používaných elektronických obvodov sa vyrába pomocou technológie povrchovej montáže (SMT), ktorá umožňuje optimálne využiť plochu laminátu a vyrábať obvody s veľmi nízkym profilom. Nanešťastie, manuálna manipulácia s takýmito obvodmi – či už pri servise, údržbe alebo kontrole kvality – môže byť bez správneho vybavenia veľmi ťažkopádna alebo dokonca nemožná. Manipulácia s miniatúrnymi súčiastkami si vyžaduje mikroskopy, špecializované nástroje a, samozrejme, správne spájkovacie stanice. Nižšie uvádzame tri riešenia od značky JBC – jedného z renomovaných svetových dodávateľov spájkovacieho vybavenia. Tieto výrobky sú k dispozícii priamo v skladoch TME spolu s ich kompletným vybavením a doplnkovým tovarom.

V tomto článku sa venujeme nasledujúcim témam:

  • Výmena jednotlivých komponentov obvodov SMD
  • Spájkovacia stanica s bezdrôtovou spájkovačkou
  • Vysokokvalitná spájkovacia stanica s ESD špecifikáciou

Hot air stanica JBC-JNA-2B

Model JBC-JNA-2B je teplovzdušná spájkovacia stanica (hot air). Zariadenie je určené na prácu s najmenšími SMD súčiastkami, pasívnymi súčiastkami aj obvodmi v zložitejších puzdrách (napr. QFN) a spojivami rôznych typov vrátane bezolovnatých (nastavenie teploty napájania sa pohybuje od 150 °C do 450 °C). Výrobca dodáva dve dýzy s priemerom 1 mm a 3 mm. Stanica je integrovaná s vákuovou pumpou a uchopovačom vo forme prísavky na manipuláciu s malými komponentmi. Na zabezpečenie pohodlného používania stanice, ktoré si vyžaduje použitie oboch rúk, sa prístroj dodáva s pedálom.

Kompletná sada náradia a príslušenstva dodávaná so stanicou JBC-JNA-2B.

 

Veľmi malý priemer dýz stanice JBC a ich šikmý profil umožňujú montáž a demontáž jednotlivých SMD komponentov. A to aj v prípade veľmi malých vzdialeností medzi komponentmi – ako je to napríklad v prípade oddeľovacích kondenzátorov umiestnených na napájacích linkách pre integrované obvody alebo pri filtračných prvkov pre rozhrania mikroprocesorových systémov. Dýza a spájkovačka malých rozmerov poskytujú dobrú viditeľnosť a osvetlenie pracovného priestoru, ako aj ergonómiu (znižujú únavu rúk). Stojan spájkovačky obsahuje špeciálny držiak na výmenu horúceho hrotu, ktorý urýchľuje prácu, pretože pri výmene hrotu nie je potrebné čakať, kým súčiastka vychladne.

Stanica je vybavená pripojením USB na komunikáciu s riadiacim/monitorovacím softvérom PC, ako aj zásuvkami na ovládanie pohlcovača pár a integráciu s ohrievačom vybaveným termočlánkom na kontrolu teploty montovaných komponentov.

Charakteristika
Regulácia teploty digitálna, tlačidlami
Výkon stanice 70W
Rozsah teplôt horúceho vzduchu 150…450°C
Napájacie napätie stanice 230V AC
Verzia vidlice EU
Verzia ESD

Stanica JBC-BIS-5A s akumulátorovým napájaním

Spájkovačka, ktorá je k dispozícii so stanicou JBC-BIS-5A môže fungovať ako samostatný nástroj.

Konštrukcia a dokonca aj samotná koncepcia modelu JBC-BIS-5A sa odchyľuje od toho, čo tradične chápeme ako „spájkovaciu stanicu“. V skutočnosti by sa zariadenie malo označiť ako súprava spájkovacieho zariadenia – keďže je založené na spolupráci troch de facto nezávislých (a ani nie káblových) komponentov. Konštrukcia výrobku umožňuje plnú mobilitu používateľa. Pre technikov pracujúcich v stacionárnom prostredí aj v teréne sa toto zariadenie môže ukázať ako ponuka, na ktorú čakali dlhé roky.

 

Súprava JBC-IS-5A a skladá z troch komponentov. Prvou je spájkovačka napájaná akumulátorom (dva lítium-iónové články), ktorej jedno nabitie postačuje na vytvorenie približne 500 spojov a čas zahriatia hrotu je približne 3 sekundy.) Druhým komponentom je ľahká prenosná konzola obsluhy s dotykovým displejom na zmenu nastavení a monitorovanie stavu spájkovačky v reálnom čase. Pri práci „v teréne“ môže rovnaké funkcie vykonávať smartfón alebo tablet s nainštalovanou aplikáciou JBC (vlastný softvér bol pripravený vo verziách pre Apple a Android) – v oboch prípadoch kontrolné zariadenie komunikuje so spájkovačkou bezdrôtovo, prostredníctvom protokolu Bluetooth. Treťou časťou súpravy je základňa pripojená k elektrickej sieti, ktorá slúži aj ako nabíjačka. Spájkovačka sa nabíja automaticky po vložení do držiaka. Okrem toho je základňa vybavená priehradkou na čistič hrotov a stojanom na rýchlu výmenu hrotov (podobne ako pri vyššie opísanom „horúcom“ výrobku). Okrem toho je možné základňu rozšíriť o druhý držiak.

 

Charakteristika
Výkon stanice 24W
Rozsah teplôt spájkovačky 100…450°C
Druh výhrevného telesa v hrote
Regulácia teploty digitálna, dotykový displej
Napájacie napätie stanice 230V AC
Funkcie stanice blokovanie parametrov, kalibrácia, štatistika práce, režim hibernácie a spánku
Súvisiace produkty JBC-C210
Séria producenta B-iRON
Trieda Bluetooth 2

Spájkovacia stanica JBC-CDN-2QF

JBC-CDN-2QF je tradičná spájkovacia stanica, vybavená držiakom, stojanom na spájkovačku, tyčou na podopretie napájacieho kábla spájkovačky, priehradkou na čistiaci prostriedok. Stanica má širokú škálu funkcií – umožňuje naprogramovať prácu na obrobku, kontrolovať jeho teplotu, zabezpečiť zariadenie heslom atď.

Stanica je navrhnutá na pohodlnú obsluhu jednou rukou.

 

 

Súčasťou súpravy je 25W spájkovačka JBC-NT115-A s výkonom 25W, ktorej hrot dosahuje presne kontrolované teploty od 90 °C do 450 °C, čo umožňuje pohodlné nanášanie a odstraňovanie olovnatých a bezolovnatých spojív. Jednou z dôležitých funkcií, ktorá urýchľuje prácu so stanicou JBC-CDN-2QF je pohotovostný režim, ktorý udržiava fixnú teplotu hrotu, takže spájkovačka je počas intenzívneho používania neustále v pohotovostnom režime, aj keď bola dočasne odložená na stojan. Tu treba tiež poznamenať, že podobne ako vyššie opísaný model hot air má stanica samostatné pripojenie uzemnenia. Jeho pripojením sa minimalizuje riziko vzniku elektrostatických výbojov a celé zariadenie dosahuje vysokú triedu ESD, čo bude dôležité pri práci v laboratórnych, servisných alebo výrobných podmienkach, najmä pri výrobe/oprave presnej elektroniky.

 

Charakteristika
Výkon stanice 25W
Rozsah teplôt spájkovačky 90…450°C
Druh výhrevného telesa v hrote
Regulácia teploty digitálna, tlačidlami
Napájacie napätie stanice 230V AC
Funkcie stanice blokovanie, kalibrácia, štatistika, režim hibernácie/spánku
Verzia vidlice EU
Verzia ESD
Druh použitého displeja LCD
Rozhranie USB B
Séria producenta JBC-CD

 

Text spracovala spoločnosť Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

https://www.tme.eu/sk/news/about-product/page/57962/nove-spajkovacie-stanice-jbc/

 

Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (2)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)

Pridaj komentár