V zapojení je použitý obvod PT 2389, ktorý obsahuje 5 prednastavených kmitočtových priebehov, ďalšie zosilnenie hĺbok ( Bass Booster ) a efekt priestorového zvuku ( 3D zvuk ). Obvod je vyrobený technológiou CMOS ( pozor pri spájkovaní pištoľovou spájkovačkou! ).
Tabuľka 1 ukazuje technické údaje obvodu. Ako je možné vidieť obvod dosahuje výborné parametre ( malý šum a skreslenie ). Možno jeho jedinou nevýhodou je malé napájacie napätie a tým aj menšie max. vstupné napätie. Obvod obsahuje v sebe dva kanály pre stereofónne prevedenie. Obvod je dodávaný v úzkom plastovom puzdre DIL s 24 vývodmi alebo aj v puzdre SOP. Obvod umožňuje nastavenie korekcií pre ROCK, POPS, CLASSIC, JAZZ a FLAT čo je vyrovnaný priebeh. Na obrázku 1 sú informačné kmitočtové priebehy pre jednotlivé nastavenia. Pri nastavení FLAT má obvod základné zosilnenie 3dB. Na obrázku 2 je schéma zapojenia obvodu PT 2389. Kondenzátory C9 a C12 sú súčasťou korekcie hĺbok. Súčiastky R2, C8, C10, R3, C13 a C14 tvoria korekčný obvod pre výšky. Kondenzátory C18 až C20 potlačujú oscilácie obvodu a boli zapojené dodatočne na základe meraní. Tlačítkom T6 sa pridávajú hĺbky ( Bass Booster ) a tlačítkom T7 sa zapína priestorový zvuk ( 3D zvuk ). Napájanie obvodu je stabilizované obvodom IC1 typu 78L09 ( teda 9V ). Priestorový zvuk nie je výrobcom v originálnom katalógovom liste popísaný z hľadiska princípu, aký je v tomto obvode použitý. Je pravda, že 3D zvuk je zaujímavý, ale nedosahuje takej kvality ako s obvodmi od špecializovaných firiem, ktoré sa 3D zvukom zaoberajú. Po pripojení napätia sa nastaví vyrovnaný kmitočtový priebeh – FLAT, funkcie Bass Booster a 3D zvuk sú vypaté. Na obrázku 3 je návrh DPS ( rozmery: 10,8×5,9 cm ) a na obrázku 4 jej osadenie súčiastkami. Prevedenie je veľmi jednoduché. LED- ky sú použité 3 mm a sú ohnuté o 90 stupňov. Pre indikáciu nastavenia kmitočtového priebehu boli použité diódy zelené, pre zosilnenie hĺbok dióda žltá a pre 3D zvuk dióda červená. Pre ovládanie boli zvolené tlačítka do DPS. Obvod je možné použiť pre rôzne NF zosilňovače. Korekcie tohto druhu sú veľmi obľúbené u mnoho výrobcov spotrebnej elektroniky vysokej kvality. Klasické potenciometre sú už dnes pomaly na ústupe…
( tab. 1 ):
( obr. 1 ):
( obr. 2 ):
( obr. 3 ):
( obr. 4 ):
Použitá literátura: A. R. 2/ 1999
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
Da sa vobec niekde zohnat ten integrac?
Práve som sa registroval, tak sorry za otázku. Môže mi niekto poradiť, kde na Slovensku sa dá kúpiť PT 2389 a koľko stojí tento obvod? Neviem ho zohnať v kamených elektro obchodoch so súčiastkami.
nema niekdo niake detaili o tomto zapojeni a rovnako sa priklanam k tomu kde bi sa dal integrac zohnat dakujem 🙂