SVETELEKTRO

26. februára 2014   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Odsávajte profesionálne s pásikmi s NO-CLEAN tavidlom


SOS electronic s.r.o.

Pásik na odsávanie cínu preukáže neoceniteľnú službu pri vývoji alebo opravách.

Kto už niekedy vyskúšal odsať cín z pájkovacej plošky pomocou odsávacieho pásika, pravdepodobne potvrdí, že táto pomôcka patrí do „povinnej výbavy“ každého profesionála aj amatéra. V čom spočíva kúzlo odsávacieho pásika? Predovšetkým v tom, že dokáže odsať prakticky takmer všetok cín z daného miesta, takže väčšina súčiastok sa dá uvoľniť veľmi ľahko. Ručná (pneumatická) odsávačka má isto tiež svoje miesto, najmä pri práci s väčšími a THT súčiastkami, ale v porovnaní s pásikom je to podobne akoby sme porovnali metlu s vysávačom.

Kvalitný odsávací pásik dokáže väčšinou odsať cín tak dobre, že na DPS ostane prakticky len mikroskopicky tenká vrstva cínu – ako u novej nepoužitej dosky. To je veľmi výhodné aj pri ručnej výmene SMD súčiastok, nakoľko je žiaduce, aby súčiastka ležala priamo na doske – nie šikmo v hrubej vrstve cínu, ktorá spôsobuje mechanické pnutie a môže spôsobiť až zlyhanie súčiastky (časté napr. u SMD kondenzátorov).

Pre dobrú funkciu odsávacieho pásika je najdôležitejšie aby bol vyrobený z jemných medených drôtikov (bez zvyškov olejov apod.) a aby bol napustený kvalitným tavidlom. Najlacnejšie pásiky majú tavidlo obyčajne na báze kolofónie, tie kvalitnejšie na báze syntetických tavidiel, ktoré produkujú menej výparov.

Novinkou v našom sortimente je novinka spoločnosti CRC Industries (Kontakt Chemie) – pásik SOLDABSORB. Soldabsorb máme v šírke 1,5 a 2,5mm, balený v blistri po 2 ks (cena je za 2ks). Soldabsorb predstavuje špičku v tejto oblasti a je vyrobený z vysoko čistej medi, veľmi jemných drôtov a obsahuje syntetické NO-CLEAN tavidlo. To znamená, že zvyšky po tavidle sú nevodivé a nekorozívne a môžu ostať na DPS. Veľmi jemné vodiče prispievajú k vysokej sacej schopnosti.

Samotné použitie pásika je veľmi jednoduché a spočíva v 4 krokoch:

● priložiť pásik na danú plošku na DPS

● priložiť spájkovačku s čistým hrotom a krátko podržať

● nasávaný cín zmení farbu pásika, čo je znakom, že proces bol úspešný

● pri veľmi veľkom množstve cínu na spájkovanej ploške je potrebné použitý koniec pásika odstrihnúť (2-5mm) a postup opakovať

V praxi sa osvedčuje nastaviť teplotu hrotu spájkovačky o niečo vyššiu, než by sme potrebovali na spájkovanie danej plošky a prípadne aj použiť hrubší hrot. V obzvlášť ťažkých prípadoch (prekovené otvory na zemných plochách DPS apod.) pomáha naniesť malé množstvo spájky („cínu“) na hrot spájkovačky, ktoré síce zmenší saciu schopnosť pásika, ale výrazne zlepší prestup tepla z hrotu cez pásik až na DPS a tým uľahčí a urýchli odsatie. Pred ďalším použitím pásika postačí odstrihnúť len koniec pásika (niekoľko mm) plne nasatý spájkou.
Na záver môžeme pripomenúť, že po odsávaní je dobré naniesť na hrot spájkovačky trochu spájky aby bol lepšie chránený pred oxidáciou.

Bližšie informácie vám poskytne katalógový list Soldabsorb.
V prípade záujmu prosím kontaktujte firmu SOS electronic s.r.o. na adrese info@soselectronic.sk.
 

Výhody / vlastnosti:

 1. účinná pomôcka pri odsávaní cínu z DPS
 2. neoceniteľný pomocník pri vývoji a opravách
 3. vyrobený z jemných drôtov z vysoko čistej medi
 4. syntetické „No-clean“ tavidlo
 5. až 4x rýchlejší než pásiky s kolofóniou (menšie riziko poškodenia súčiastky)
 6. balené v blistri po 2 ks
 7. skladom v šírke 1,5 a 2,5mm

 

Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (0)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)

Pridaj komentár