Odosielanie dát pomocou optiky je v súčasnosti najmodernejšou technológiou podporujúcou napríklad informatizačný a telekomunikačný priemysel. Optické káble umožňujú odosielanie dát s dosahom neporovnateľným pre elektrický signál a predstavujú základ pre zrýchlenie internetu.
Pri téme optických káblov sa treba pristaviť pri použitých vláknach, ktoré pomocou svetla prenášajú dáta alebo informácie. Aj keď je to jednoduchá definícia, jej pochopenie môže byť komplikované. Pravidlo fungovania vychádza a javu odrazu svetla, ktoré zároveň predstavuje hlavný rozdiel, ktorým sa optické káble odlišujú od tradičných medených káblov. Nosičom informácií už nie je elektrický signál, ale svetlo generované vysielačom. Dáta sa odosielajú pomocou využitia efektu lomu svetelného lúča v ľubovoľnom uhle. Nakoniec je zachytený prijímačmi a naspäť transformovaný do podoby elektrického signálu. Nosič nie je jediným parametrom, ktorý tento typ vodiča odlišuje. Všímať si treba tiež:
- Priemer optických vláken, často porovnateľný s priemerom ľudského vlasu;
- pružnosť, ktorá zabezpečuje, aby sa ohýbanie a náhla zmena tvaru uloženia optických káblov negatívne neprejavila na kvalite odosielaného signálu;
- rýchlosť odosielania dát, ktorá je vďaka zmene nosiča pre medené káble nedosiahnuteľná;
- dosah, ktorého dĺžka je výsledkom generovania strát s veľmi malými hodnotami;
- materiál izolácie, ktorý chráni vodič pred mechanickým poškodením a zaisťuje odolnosť proti vysokým teplotám.
Druhy optických káblov
V závislosti od materiálu použitého pri výrobe optických káblov môžeme tieto káble rozdeliť do troch skupín, ktoré sa líšia účelom a vlastnosťami. Dôležitým parametrom, ktorý je potrebné vziať pri výbere materiálu jadra a plášťa je index lomu svetla, ktorý musí mať na to, aby zadržal lúč v jadre, nižšiu hodnotu.
- sklené optické vlákna, často vyrobené z vysokokvalitného kremičitého skla;
- plastové optické vlákna s jadrom z organického plastu;
- polovodičové vlákna vyznačujúce sa polovodičovým jadrom.
Vonkajšia vrstva je vyrobená z plastických materiálov, často odolných proti teplote a zmene mechanických vlastností. V závislosti od určenia vodiča sa vyberie takým spôsobom, aby chránila pred vonkajším prostredím. Treba tiež zdôrazniť, že optické káble sú dostupné v troch formách:
- Patchcordy, ktoré sú vodičmi s obojstranným ukončením konkrétnym typom konektora;
- Optické pigtaily, v ktorých je konektor montovaný výhradne jednostranne, čím sa zabezpečí spájanie vodičov alebo montáž;
- Káble, v ktorých boli žily nahradené optickým vláknom.
Rovnako dôležitou klasifikáciou rozdeľujúcou optické káble je módová štruktúra hovoriada o počte módov a hrúbke jadra.
- Jednovidové vlákno (Single Mode Fiber) sa vyznačuje hrúbkou jadra s hodnotou 9 mikrometrov a veľkým dosahom prenosu signálu (do 100 km). Vzhľadom na menšiu hrúbku jadra je spájanie niekoľkých jadier zložité a vyžaduje si špeciálne nástroje. Zdrojom vstupného signálu je laserový lúč. Priemer vonkajšieho plášťa je 125 mikrometrov.
- Mnohovidové vlákno (Multi Mode Fiber) sa vyznačuje hrúbkou jadra 62,5 alebo 50 mikrometrov. Prenáša signál na maximálnu vzdialenosť 1,5-2 kilometra a na rozdiel od jednovidových vláken nevychádza jeho funkcionalita z jednej vlny. V tomto type optických vláken sa vstupný signál delí na viac lúčov prenášaných vo viacerých uhloch, čo znižuje prenosovú rýchlosť dát aj dosah. Priemer vonkajšieho plášťa je 125 mikrometrov.
Kategórie mnohovidových vláken Optical Multimode (OM) a jednovidových Optical Singlemode (OS)
- OM 1: vodič s priemerom jadra 62,5 mikrometrov a plášťom 125 mikrometrov;
- OM 2: vodič s priemerom jadra 50 mikrometrov a plášťom 125 mikrometrov;
- OM 3: vodič s priemerom jadra 50 mikrometrov a plášťom 125 mikrometrov;
- OM 4: vodič s priemerom jadra 50 mikrometrov a plášťom 125 mikrometrov;
- OS 1: vodič s priemerom jadra 9 mikrometrov a plášťom 125 mikrometrov;
- OS 2: vodič s priemerom jadra 9 mikrometrov a plášťom 125 mikrometrov.
Druhy optických konektorov
Poznáme dva druhy optických konektorov, ktoré sa líšia uhlom ukončenia konektora. Rozlišujeme ploché ukončenie Ultra Physical Contact (UPC) ukončenie v uhle Angled Physical Contact (APC).
- Standard connector (SC)
- Straight Tip (ST)
- Ferrule connector (FC)
- Little connector (LC)
Ponuka TME
Novinkou v ponuke TME sú optické káble spoločnosti Lapp Kabel rozdelené na dve skupiny. Patchcordy obojstranne ukončené optickým konektorom a pigtaily, ktoré obsahujú konektor iba na jednej strane a z druhej umožňujú ľubovoľné pripojenie kábla metódou navarovania alebo mechanického spoja.
- LAPP-29011902 – žltý optický patchcord v dĺžke 2 metre v kategórii OS2, obojstranne okonektorovaný modrým konektorom standard connector (ST).
- LAPP-29310902 – sada dvanástich dvojmetrových optických pigtailov v červenej, modrej, čiernej, bielej, zelenej, hnedej, žltej, fialovej, oranžovej, ružovej, šedej a tyrkysovej farbe s rozmermi 9/125 mikrometrov, jednostranne ukončených modrým konektorom standard connector (SC).
Jedine by som dodal pre prípadných objednávajúcich , že je potrebné si dať pozor na tvar ferule – teda pri objednaní treba uviesť , či rovná – alebo skosená