SVETELEKTRO

5. marca 2021   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Osvitka – osvětlovací jednotka pro fotocitlivé DPS


BorgMcz

 

Zařízení je umístěno do laserem řezané dřevěné desky MDF v tloušťce 6mm o rozměrech cca 190 x 92 x 240mm. Velikost osvětlovací plochy je 120 x 160mm, tvořené sklem tloušťky 5mm o rozměrech 130 x 170mm. Pro výrobu jsem použil služeb portálu iDílna.cz , zde doporučuji neposílat soubory e-mailem, ale použít zadávacího systému na stránkách, protože ušetříte za zpracování objednávky (podstatná část z ceny). Potřebné soubory DXF jsou přiloženy na konci článku. Toto je pouze možnost, jak si usnadnit výrobu, rozměry si může každý zvolit podle svého, elektronika je univerzální a jednoduchá.

Osvitka Osvitka komplet

Nyní se již zaměřím na samotnou konstrukci elektronické části. Napájecí zdroj je tvořen nějakým spínaným zdrojem, který nám zbyl myslím od nějakého routeru Mikrotik (12v/3A). Můžete použít podle vašich možností, důležité je pouze dodržet výstupní napětí 12V, kterým je napájeno Arduino ( 12V je maximální napájecí napětí) a LED pásky.  Případně lze do otvoru umístit samotný konektor a zdroj použít i jiného rozměru.
Arduino je použito v provedení UNO (328), lze použít nějaký z jeho klonů (na ebay jsem kupoval kolem $9, dnes lepší nakoupit na www.banggood.com, což je obdoba asi známějšího www.dx.com) a jako LCD zobrazovač je použit už hotový shield opět z ebay (pomoci by vám měl tento odkaz, ceny kolem $4). Deska obsahuje i tlačítka, která jsou pak snímána ADC převodníkem jako odporový dělič. Na samotné tlačítka pak přilepte plastovou tyčku, tak aby vystupovala skrze vypálené otvory. Jedinou úpravou je přeletování trimru pro řízení kontrastu na spodní část desky, protože jinak by vadil umístění do krytu. Propojení obou desek je pak pomocí kablíků, stačí propojit pouze zapojené piny podle schématu. Z Arduino jsem odletoval napájecí konektor a připevnil pomocí sloupků tak, že USB konektor je na boční straně a umožňuje případnou změnu firmware.

LCD Shield

LCD Shield

osvitka_shéma

Schéma osvitky

Osvětlovací část je tvořena nastříhaným LED UV páskem. Použil jsem pásek s 60 LED 5050 na 1m o příkonu 14,4W a standardním napájecím napětí 12V. Do prostoru se vešlo 54 LED, což odpovídá 13W. Pásek je nastříhán na 6 kusů o 12cm dlouhé kousky, ty jsou pak přilepeny na hliníkový plech, který tvoří chlazení a reflektor. Ve vnitřním prostoru je celek uchycen na distanční sloupky a okolí nastříkáno stříbrnou barvou.
Při tomto výkonu mi vychází ideální čas osvitu pro desky koupené u GME a TME na 5-7min. Ještě jsem zkoušel nějakou desku, která je cca 18let stará, ale byla uložená ve tmě a i ta kupodivu byla funkční s dobou osvitu 3-5min. Bohužel nemám možnost otestovat desky pokryté lakem “POSITIV 20″, tak pokud by mi někdo zaslal kousek cca 4×10 cm nebo 4 kousky 4×2,5cm rád otestuji vhodné doby. K vytištění předlohy používám laserovou tiskárnu (nejzákladnější model od Xeroxu) a tisknu na transparentní fólii opět od Xeroxu s výrobním označením “003R98205″ (balení 50ks velikosti A4). Vzor vytisknu na jednu stránku na dvě místa, pak rozstřihnu a přiložím na sebe (fixuji malířskou páskou), tím docílím dokonalého neprůsvitného vzoru.

Otevřená osvitka Osvitka při práci

Výkonový tranzistor N-MOS je možné volit podle toho co najdete doma. Já našel vzorky od NXP, které jsou trošku předimenzované s jejich spínacím odporem pouhých 7mΩ a proudem 100A. Vy můžete volit nějaký typ, který bude dostatečný pro spínané proudy do LED okolo 1,2A. Tranzistor je umístěn na UNI desce, kde část desky tvoří případný chladič. Ještě je zde umístěný malinký reproduktor, který jsem vypájel z nějaké staré základní desky (odpor 47Ω) v sérii s odporem 220Ω.

Co se týká obslužného programu, jde o mojí prvotinu s prostředím Arduino a tak prosím o shovívavost. Z tohoto důvodu jsem použil jako základ nějaký program, který byl původně kuchyňskou minutkou a nakonec z něj zůstala pouze část měřící čas.
Obsluha je jednoduchá, nejdříve zvolíte počet minut, následně přejdete na volbu desítek sekund a poslední volbou je možnost změnit výkon svitu LED. V průběhu osvitu je možnost osvit pozastavit a nebo úplně ukončit. Samozřejmostí je pamatování si posledního nastaveného času, zvuková a světelná indikace na konci osvitu.

UPDATE v1.1:
– bugfix dlouhého držení kláves
– přidáno potvrzení před zahájením osvitu s možností návratu do menu
– přidána zvuková indikace stisku kláves

 

Jak se pracuje s Arduino nebudu nijak rozvádět, protože je článků plný internet. Snad jen pro úplné začátečníky uvedu domácí stránky www.arduino.cc (zde zdarma stáhnete vývojové prostředí) a například tento popis práce v češtině, zde také popis z Robodoupě.cz a poslední z Root.cz.

 

V případě zájmu mám doma ještě 3 x 1m UV LED pásku a kvalitní zdroje 230V – 12V/2A v provedení “open frame”.

 —————————————————————————————————————————————————
Soubory ke stažení:

 

Osvitka_schema
Titulek : Osvitka – schéma pro program Eagle
Název souboru : osvitka.sch (87 kB)
Osvitka_výkres
Titulek : Osvitka – výkres v pdf
Název souboru : Osvitka.pdf (192 kB)
Osvitka_dxf
Titulek : Osvitka – soubory DXF pro pálení
Název souboru : Osvitka_dxf.zip (379 kB)
osvitka_pitches
Titulek : Osvitka – deklarace tónů
Název souboru : pitches.h (2 kB)
lcd_timer_v1.00
Titulek : Osvitka – zdrojový program v.1.0
Název souboru : lcd_timer_v1.00.ino (11 kB)
lcd_timer_1.1
Titulek : Osvitka – zdrojový program v.1.1
Název souboru : lcd_timer_1.1.ino (11 kB)

 

Článok prevzatý z: https://www.dccmm.cz/index.php/elektro-mm/osvitka-osvetlovaci-jednotka-pro-fotocitlive-dps.

Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (3)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)

Komentáre (1)

  1. josek píše:

    Môžeš napísať typ toho UV LED pása?

Pridaj komentár