Vratné poistky sú veľmi užitočným doplnkom výrazne zvyšujúcim bezpečnosť zariadení.
Polyswitch-e poskytujú veľkú službu pri ochrane zariadení, kde sa správajú ako „resetovateľné“ poistky. Koľkokrát je vhodné alebo potrebné použiť poistku v zariadení ale relatívne veľké puzdro na poistku jednoducho nie je kde umiestniť (alebo by pokazilo dizajn zariadenia) a použiť držiak na DPS tiež nechceme, pretože by zariadenie muselo byť koncipované ako otvárateľné používateľom … Vtedy a nielen vtedy je ideálnym riešením použiť Polyswitch. Takéto „poistky“ sú dostupné od rôznych výrobcov (napr. aj pod názvami Polyfuse, Multifuse), Polyswitch je obchodný názov spoločnosti TE Connectivity/ Raychem, ktorá predstavuje špičku v danom segmente.
V princípe je Polyswitch PTC rezistor s polymérovou štruktúrou navrhnutou pre veľkú zmenu odporu v úzkom teplotnom rozsahu. Vodivé častice sú rozptýlené v amorfnom polymére, ktorý pri vyššej teplote mení svoju štuktúru (topí sa), zväčšuje svoj objem a tak dochádza k rapídnemu zvýšeniu odporu súčiastky. V tomto bode takmer skokovej zmeny odporu (tripping point) dochádza k tak vysokému nárastu odporu, že zbytkový prúd, ktorý prechádza cez Polyswitch je prakticky zanedbateľný a nespôsobí poškodenie chráneného obvodu. Každý Polyswitch má definovaný prídržný prúd (I hold), nominálny odpor pri danej teplote a Vypínací prúd (I trip). Prechodom prúdu sa Polyswitch zahrieva (I2R), až pri určitom prúde dosiahne hranicu, pri ktorej dochádza k výraznému zvýšeniu jeho odporu. Presný prúd pri ktorom dôjde k tejto zmene je pochopiteľne závislý aj od okolitej teploty (pri vyššej teplote postačí menší prúd). Toto správanie je prehľadne zobrazené na priloženom grafe (Fig.4). V regióne A je Polyswitch vypnutý (tripped) a zariadenie je odpojené. V regióne B je Polyswitch pri akejkoľvek kombinácii prúdu a teploty okolia v stabilnom vodivom stave. V regióne C môže komponent takpovediac „kedykoľvek“ vypnúť a záleží na konkrétnej hodnote odporu daného kusu, ako sa bude správať.
Napriek tejto možno zdanlivej komplikácii je výber správneho Polyswitch-u pomerne jednoduchý. Ak chceme mať istotu, že komponent znesie daný prúd (bez vypnutia) v širokom teplotnom rozsahu, zvolíme Polyswitch s o niečo vyšším Ihold. Ak predpokladáme, že zariadenie bude pracovať napr. len pri izbovej teplote a negeneruje veľa tepla, je možné zvoliť Ihold bližšie k želanému vypínaciemu prúdu. Treba spomenúť, že rôzni výrobcovia deklarujú Ihold mierne odlišne, resp. udávajú ako hlavný paramater I trip atď. Preto pri porovnávaní rôznych typov od rôznych výrobcov je vhodné preveriť si ako je daný parameter definovaný.
V mnohých prípadoch môže byť výhodou, že Polyswitch na svoje zohriatie a prípadný prechod do stavu vysokého odporu potrebuje určitý čas. Preto krátkodobo zvýšený prúd – napr. pri rozbehu zariadenia nespôsobí okamžité vypnutie. Celkovo je však Polyswitch dosť rýchlou súčiastkou a pri tvrdom skrate sa napr. typ MINISMDC020F-2 (RF1335-000) vypne za necelých 10ms.
Z našej ponuky ste doteraz mohli poznať Polyswitch-e najmä vo verzii s vývodmi (THT). Najnovšie sme medzi štandardnú ponuku pridali aj malé SMD verzie – miniSMD ideálne vhodné do aplikácií kde nie je priestor nazvyš. Ide o typy MINISMDC014F-2 (RF1334-000), MINISMDC020F-2 (RF1335-000) a MINISMDC050F-2 (RF1403-000), s Ihold prúdmi 0,14A, 0,2A a 0,5A/60V. Ich miniatúrne rozmery 4,7×3,4×0,9mm (SMD 1812) skutočne šetria priestor a SMD puzdro umožňuje automatizované osádzanie.
Detailné informácie vám poskytne dokument Polyswitch Fundamentals ako aj katalógové listy SMDC014F, SMDC020F a SMDC050F. V prehľade SMD Polyswitch nájdete aj odporúčané typy pre rôzne aplikácie.
V prípade záujmu o akékoľvek produkty z portfólia TE Connectivity prosím kontaktujte firmu SOS electronic s.r.o. na adrese info@soselectronic.sk.
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.