Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:

Poľný deň 2007

Kategória: HAM - Contesting | 22.07.2007 | Autor: zawin 

Tento rok sme sa ako každoročne vybrali na čierny vrch, za účelom sútažit na radioamatérskom preteku s názvom Poľný deň. Asi všetci neviete čo je to za sútaž, tak na začiatok trocha slov k tomu: Každý kto sútaži sa muí identifikovat svojou značkou (mi mame OM3KEG), dalej svojím lokátorom, tu sú súradnice miesta s ktorého sa robí spojenia (náš JN98ET), ked stanice robia spojenie musia si tieto údaje vymeniť a dalej ešte povedia číslo spojenia a report - je to vyjadrenie sily signálu akou sa stanice navzájom počujú.
Po skončený preteku sa ta tabulka zo spojeniami odošle a vyhodnotí sa. Hodnotí sa nasledovne: podla lokáotrov staníc sa vypočíta vzdialenosť medzi stanicami a toto platí pre každé spojenie. Čize ak sme spravili 2 spojenia jedno 200km a druhé 300km tak celkový počet bodov je 500.

Sútaž sa začína vždy prvý júlový víkend v tomto prípade to pripadalo na 7-8 júla. Radioamatéry Peťo (om3tps) a Lubo (OM3TLK) vyrazili už v piatok nachystať techniku. Mi sme za nimi prišli v sobotu poobede akurát na začiatok preteku :) Cesta na kopec bola namáhava kedže sme až potom zistili že na kopec vedie aj poľná cesta mi sme išli po ceste pre auto ktorá je dlhá 11km. A ja som ešte k tomu na chbáte niesol ešte aj notebook aby sme mohli rozbehať na nom webkameru :) No okolo 4 poobede sme konečne dorazili unavený na kopec a pomaly sme sa pustili do nastavenia webkamery :) Mali sme tam hotové multimediálne stredisko 4 notebooky, wifi router, internet od t-mobilu, webkameru a zopar digitalov :)

Tento rok sme boli len na stanovisku kde sa vysielalo len na 10GHz, je to zaujimave skriabať sa do takychto frekvencií vlna s takouto vlnovou dĺžkou len 3cm sa správa uplne inak jak na nižších KV, VKV frekvenciách. Spojenia sa na týchto frekvenciách robia buď odrazom od mesiaca (EME spojenia) alebo odrazom od daždového oblaku (Rain Scatter).

Tu je ukážka našeho najdlhšieho spojenia so stanicou I4XCC - vzdialenosť 706km odrazom od daždového mraku, ktorý sa nachádzal niekde na hranici Rakúska a Slovinska. Vysielali sme asi tak že sme si nakalibrovali rotátor ktorý točí parabolou, pozerali sme neustále na mapu kde sa nachádzajú oblaky a natáčali sme jak divý, keď sa ozvala stanica mali sme vyhraté, potom sa už len oslavovalo :)

Pri vysielaní sme zažily aj veľa zábavy napr. s gulásom s ktorý sa nedal zjesť, lebo nejakým nedopatrením sa do neho vysypali všetky feferóny s pohára, a vdaka čuchu sme sa večer presvedčili že ostrý guláš páli dvakrát... :D V noci sme sa vybrali spať do stanu ale po hodine sme prišli nato že je v ňom strašná zima tam sme sa presunuly do "budy" a tam sme prespali na zemi.

Na druhý deň sme spravili ešte zopár spojení pobalili sme sa a odišli s dobrým pocitom, mimochodom webkameru si pozrelo 102 ludí :o

Fotky s poľného dňa si môžete pozrieť tu
Report si možete pozrieť tu
 


20.05.2010

Stratosferický balón - Plán projektu

 12804   0  Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5

15.01.2013

Predstavujeme rádioklub OM7M (OM3KAP)

 11537   0  Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5

13.08.2012

Rádiová detekcia meteorov

 11823   2  Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:
Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
ZlýZa obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist

Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.01 sekúnd