Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:

Predstavujeme rádioklub Slovenskej technickej univerzity OM3KFF

Kategória: HAM - Contesting | 12.10.2012 | Autor: zawin 

Vyspovedali sme rádioklub Slovenskej technickej univerzity - OM3KFF


Ako dlho existuje váš klub a ako vznikol?

História siaha do roku 1953 , kedy skupina študentov - nadšencov založila rádioklub OK3KFF pri vtedajšej Elektrotechnickej fakulte SVŠT (dnes FEI STU). Prvé priestory klubu boli na Vazovovej ulici v centre Bratislavy v budove univerzity.

Za tie roky prežil klub niekoľko sťahovaní aj pozastavenie činnosti v ’68, až nakoniec zakotvil na ŠD Mladosť v Mlynskej doline, kde úspešne fungujeme už 30 rokov.

 

Koľko máte členov?

Sme primárne študentský rádioklub čím sa členská základňa strieda častejšie ako v iných kluboch. Aktívnych členov - rádioamatérov je okolo 12-15, plus mnoho sympatizantov a bývalých členov, ktorí po skončení školy odišli z Bratislavy, alebo sa oženili :-)

 

Aká je vaša hlavná oblasť činnosti?

Počas semestra robíme kurzy pre začínajúcich zamerané na prevádzku, telegrafiu, predpisy a podľa potreby aj techniku. Cieľom je pripraviť záujemcov na rádioamatérske skúšky, aby získali vlastné povolenie a mohli samostatne vysielať.

Druhou hlavnou činnosťou je prevádzka a preteky na krátkych vlnách (KV).

Ďalšia aktivita, ktorá sa stáva veľmi populárna je SOTA – Summits on the Air. Ide o spojenie turistiky, kedy treba peši (na bicykli, na lyžiach) vystúpiť na kopec, rozložiť tam „nádobíčko“ a robiť spojenia. Každý kopec má pridelené tkz. referenčné číslo a body získava aj aktivátor (turista) aj lovec (ten čo sedí pri vysielačke doma).

 

 

Aké máte technické vybavenie klubu?

V klube máme na mestské – panelákové pomery veľmi slušné antény na KV. Pre pásma 1,8MHz a 3,5MHz sú natiahnuté drôtové antény a pre pásma 7, 14, 21, 28 MHz máme na streche otočné smerové antény. V pretekoch používame naraz dve až tri rádia a máme tri koncové stupne s výkonom 1500W. Vďaka prídavným filtrom za koncovými stupňami a na vstupe rádií dokážeme naraz pracovať na rôznych pásmach bez toho, aby sme sa rušili.

Okrem toho mame anténu aj rádio na najnižšie VKV pásmo 50MHz, kde v letnom období striehneme na mimoriadne šírenie cez tkz. sporadickú vrstvu Es.

 

 

Akých súťaží sa zúčastňujete?

Najmä veľkých pretekov na KV a to všetkými druhmi prevádzky – telegrafiou (CW), fóniou (SSB) aj ďalekopisom (RTTY). Tieto celosvetové preteky trvajú 48h, alebo 24h a sú poriadnou previerkou operátorských zručností. Preto s mladými operátormi chodíme v rámci tréningu aj lokálne preteky trvajúce hodinu - dve.

 

 

Čo považujete za najväčší úspech klubu?

V nedávnom období sme chodili aj VKV preteky a podarilo sa nám vyhrať Majstrovstvá Slovenska v práci na VKV za rok 2008. Ide o celoročné hodnotenie všetkých pretekov a bolo skutočne náročné 6 krát ročne voziť na kopec tonu techniky, dva dni pripravovať antény a techniku, 24h vysielať naraz na 4 pracoviskách a nakoniec to v nedeľu všetko pobaliť, odviezť a vyložiť v garáži. Na Slovensku je niekoľko špičkových staníc medzi ktorými vládne zdravá rivalita.

V poslednom období sme dosiahli pekné umiestnenia v prvej trojke na svete v KV pretekoch digitálnou prevádzkou RTTY.

 

 

Čo nového pripravujete?

Začal nový školský rok a tak robíme nábor a spúšťame nový kurz pre začiatočníkov. Prvé stretnutie bude už vo štvrtok 4.10.2012, viac info na našom webe www.om3kff.sk.

Rozbieha sa tiež sezóna veľkých KV kontestov a nejakých sa určite zúčastníme. A babie leto ešte využijeme na nejakú SOTA turistiku.

 

Čím je vás rádioklub výnimočný od ostatných?

Sme mladí a drzí :-) V iných rádiokluboch nenájdete toľko mladých ľudí. Navyše máme výborné priestory v študentskom mestečku v Bratislave, pre mnohých dostupné aj v papučiach, pešo, alebo MHD. 

V KV kontestoch nie sme najväčšou stanicou, to sa z mesta ani nedá, ale chceme byť liahňou dobrých operátorov a myslím, že sa nám to aj darí.

 

 

 

Ďakujeme za rozhovor!

Spracoval: zawin

 


27.09.2013

Kurz pre začínajúcich rádioamatérov

 11350   0  Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5

02.10.2014

Kurz pre začínajúcich rádioamatérov

 10300   0  Hodnotenie: 0Hodnotenie: 0Hodnotenie: 0Hodnotenie: 0Hodnotenie: 0

20.05.2010

Stratosferický balón - Plán projektu

 13027   0  Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5

07.10.2010

Balón Universum - Zhodnotenie

 16769   24  Hodnotenie: 4.5Hodnotenie: 4.5Hodnotenie: 4.5Hodnotenie: 4.5Hodnotenie: 4.5

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasov: 4

Vynikajúci

Zvoľte počet hviezdičiek:
Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
ZlýZa obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Re: Predstavujeme rádioklub Slovenskej technickej univerzity OM3KFF (Hodnotenie: 1)
Od: Axwell - 12.10.2012
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
Tak tento clanok ma potesil :-) osobne som tento rok planoval sa pridat do klubu, neviem vsak casovo nemam vela casu, ale rad by som spravil radioamatersky kurz pre zaciatocnikov a tim spravil potom skusky. Len neviem ako casovo je to narocne, a respektive kolko semestrov trva taky kurz ?
Re: Predstavujeme rádioklub Slovenskej technickej univerzity OM3KFF (Hodnotenie: 1)
Od: om4dw - 13.10.2012
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
 
Ahoj. Kto sa chce pridat ku kurzu, je najvyssi cas, aby vela nezameskal. Stretnutia byvaju vo stvrtok od 18.00, tak cca 1,5hod. Staci pravidelne chodit a na jar sa moze ist na skusky. Ondro OM4DW
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist

Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.01 sekúnd