Americká firma Digilent, založená v roku 1990, je známa predovšetkým ako výrobca vývojových sád.
Americká firma Digilent, založená v roku 1990, je známa predovšetkým ako výrobca vývojových sád skonštruovaných s využitím nasledujúcich platforiem:
Na rozšírenie možností vyššie uvedených vývojových sád je možné využiť rozširujúce dosky vyvinuté firmou Digilent, so spoločným názvom Pmod™. Tieto dosky, v závislosti od typu, obsahujú rôzne druhy snímačov, integrovaných obvodov, obvodov rozhraní, pamätí, vstupno-výstupných zariadení atď. Rozširujúce dosky sa so základnými doskami komunikujú prostredníctvom 6- alebo 12-pinových konektorov (vo forme dvojradovej kolíkovej lišty). Značná časť vyvinutých dosiek Pmod™ je postavená na základe známych obvodov firmy Analog Devices a Linear Technology.
Firma Digilent Inc. je rovnako aj výrobcom programátorov s rozhraním high-speed JTAG a SPI/USB2.0, ktoré spolupracujú s vývojovými sadami určenými pre obvody Xilinx a s mikrokontrolérmi ATMEL AVR. Na obsluhu programátorov (konfigurácia a programovanie cieľových obvodov) výrobca bezplatne poskytuje ľahko použiteľný program Adept.
Aby sme mohli podrobnejšie predstaviť možnosti vývojových sád vyvinutých firmou Digilent Inc., pozrime sa dôkladnejšie na dve z nich.
1. Sada Basys™3 (410-183P-KIT)
Relatívne vysoká cena základných hardvérových nástrojov bola donedávna pre konštruktérov, ktorí chceli vo svojich projektoch/aplikáciách využiť obvod FPGA, neprekročiteľnou bariérou. Nie bez významu určite je aj neustále pokračujúca miniaturizácia integrovaných obvodov (vývoj zaujímavých obvodov v puzdrách BGA a LGA so stovkami vývodov), ktorá rovnako môže byť príčinou ťažkostí pri vyvíjaní prototypu (ťažkosti súvisiace so správnou montážou obvodu na doske). Liekom na tieto ťažkosti sú vývojové sady firmy Digilent, a medzi nimi aj Basys™3.
Srdcom tohto systému je obvod FPGA XILINX z rodiny Artix™-7 skladajúci sa z
Prostredie, v ktorom obvod FPGA pracuje, sa skladá z:
Na doske predstavovaného systému sa nachádza aj integrovaný programátor-konfigurátor FPGA, vybavený rozhraním USB. Vývojová sada Basys™3 bola navrhnutá pre spoluprácu s vývojovým prostredím Xilinx Vivado Design Suite, ktorý, okrem iného, ponúka pokročilý analyzátor logických stavov/signálov sériových vstupných/výstupných portov.
2. Vývojová sada chipKIT™ Wi-FIRE (410-302P-KIT)
chipKIT™ je názov série vývojových sád s mikrokontrolérmi PIC32 a rozširujúcich dosiek vyrábaných spoločnosťou Digilent Inc.. Vývojová sada je postavená na báze mikrokontroléra PIC32MZ2048ECG.
Jeho základnými vlastnosťami sú:
Čo sa týka dostupných periférnych zariadení, vývojová sada chipKIT™ Wi-FIRE obsahuje:
Vývojovú sadu Wi-FIRE podporuje (podobne ako iné vývojové sady série chipKIT™) bezplatné, firmou Digilent Inc. vyvinuté vývojové prostredie MPIDE, ktoré je veľmi podobné všeobecne známemu prostrediu Arduino™ IDE. Tento softvér bol tak navrhnutý, aby poskytoval maximálnu kompatibilitu s existujúcimi rozširujúcimi kartami (shield), aplikáciami a vzdelávacími materiálmi a programami Arduino™. Sadu Wi-FIRE je možné obsluhovať aj z prostredia MPLAB X firmy Microchip, avšak v tomto prípade je potrebné použiť externý, špeciálne na tento účel určený programátor/debugger (napr. PICKit-3).
Vývojové sady predstavené v tomto článku, tvoria len malú časť ponuky produktov firmy Digilent Inc.. Za zmienku stojí ešte skutočnosť, že pri nákupe niektorých vývojových sád na potreby škôl a univerzít je možné získať zľavy, vďaka ktorým by malo byť vybavenie laboratórnych sál modernými zariadeniami oveľa jednoduchšie. Podrobnejšie informácie o výrobkoch firmy Digilent Inc. je možné získať na webovej stránke distribútora firmy Digilent Inc., firmy Transfer Multisort Elektronik (www.tme.eu).
Mgr. Ing. Paweł Sióda – TME
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
+++++ za fpga reklamu 🙂
btw, slice – klaster, gate – hradlo, lut – vyhladavacia tabulka, flipflop – preklapaci obvod…
tazko by bolo s fpga a slovencinou :'(