SVETELEKTRO

3. júna 2024   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Prepínače a relé Panasonic


TME s.r.o.

Prehľad ponuky od uznávaného dodávateľa.

Panasonic je značka známa ako výrobca mnohých zariadení a komponentov vrátane takých základných, ako sú relé a spínače. Tieto komponenty sa vyrábajú pre rôzne aplikácie, od bežných spotrebiteľských zariadení až po aplikácie v priemysle, automatizácii, robotike a podobných oblastiach.

V katalógu TME nájdete tisíce komponentov z portfólia Panasonic. Veľkú časť tohto sortimentu tvoria základné elektromechanické komponenty, ako sú prepínače a relé. Nižšie je uvedený prehľad tohto sortimentu. Tu je potrebné zdôrazniť, že väčšina opísaných položiek je k dispozícii priamo z našich skladov, čo zaručuje čo najrýchlejšie odoslanie objednávok: tak jednotlivých komponentov, napr. náhradných dielov, ako aj väčších objemov, ktoré sa v konečnom dôsledku používajú napr. pri výrobe komplexných zariadení.

V tomto článku sa venujeme nasledujúcim témam:

 • Porovnanie miniatúrnych relé Panasonic
 • Základné delenie prepínačov
 • Spínače typu TACT s veľmi nízkym profilom
 • Použitie prvkov SNAP ACTION v automatizácii
 • Detekčné spínače pre kompaktné zariadenia
 • Elektromechanické prvky používateľského rozhrania
 • Modely a príslušenstvo páčkových prepínačov

Elektromagnetické relé

Miniatúrne elektromagnetické relé Panasonic predstavujú rôznorodý sortiment výrobkov so špecifickým použitím. Mnohé z týchto komponentov sú určené na prevádzku v spotrebných zariadeniach, ale sortiment dodávateľa zahŕňa aj bezpečnostné relé alebo komponenty, ktorých typickým použitím bude automatizácia a priemyselná robotizácia. Prevažná väčšina výrobkov dokáže pracovať s bežným sieťovým napätím a dodáva sa v niekoľkých variantoch, ktoré sa líšia vlastnosťami použitých cievok.

AGN AGN200S24

Relé s kompaktnými rozmermi a vysokou citlivosťou, ktoré sa vyznačujú nízkym výkonom cievky (100 mW). Majú SMD vývody a pracujú s napätiami od 3 V do 24 V DC.
AGQ AGQ200A12

Séria AGQ má podobný výkon ako vyššie opísané modely (tiež s povrchovou montážou), ale s nízkym telom. Sú prispôsobené na aplikácie v telekomunikáciách, meracích prístrojoch a dokonca aj v spotrebnej elektronike.
APF APF10205

Séria APF bola vyrobená s cieľom dosiahnuť vysokú hustotu komponentov, čo umožňuje profil široký len 5 mm. Výrobky možno zároveň použiť na spínanie obvodov s relatívne vysokými prúdmi (až do 6A pri 250 V AC.
LD-P ALDP105

Malé, štíhle relé na ovládanie záťaže do približne 1000 W, určené predovšetkým na použitie v domácich spotrebičoch. Zabezpečujú izoláciu obvodov na úrovni 10 kV.
LQ ALQ105

Miniatúrne relé ovládané napätím od 5 V do 24 V DC. Ich kontakty (konfigurácie SPST, SPDT) sú určené na vysoké jednosmerné zaťaženie (5 A pri 30 V). Sú to univerzálne komponenty pre priemyselné a spotrebné zariadenia.
LZ(-N) ALZ12F12

Výrobky tejto série, hoci sú tiež klasifikované ako miniatúrne relé, umožňujú riadenie prúdu až do 16 A pri štandardnom sieťovom napätí (250 V AC).
PA-N APAN3103

Úzkoprofilové relé s cievkami pracujúcimi od 3 V DC (v závislosti od modelu), schopné spínať sieťové a jednosmerné záťaže. Vyznačujú sa tiež širokou tepelnou toleranciou: od -40 °C do90°C.
SF4D SF4D-24V

Monostabilné bezpečnostné relé so štyrmi spojenými pármi kontaktov, ktoré tvoria konfiguráciu SPST-NOx4, takže ich možno použiť na prerušenie chránených obvodov a súčasný prenos signálov do riadiaceho systému alebo výstražných prvkov.
SF-M ASFM0122S

Nízkoprofilové relé určené pre robotizáciu a automatizáciu, dostupné s cievkami pre napätia od 3 V do 24 V DC a vhodné pre obvody do 125 V DC a 250 V AC. Výrobky tohto radu sú vybavené dvoma pármi kontaktov: NO a NC.
TQ TQ2SA-L2-5V

Veľmi malé komponenty (14x9x5mm) so životnosťou 100 miliónov cyklov. Primárne určené na pripojenie signálu (do 110 V DC, 125 V AC) a vybavené kontaktmi s konfiguráciou DPDT. Konektory vhodné na povrchovú montáž (SMD).

Ponuka spínačov

Relé tvoria druhú rozsiahlu skupinu produktov spoločnosti Panasonic. Okrem štandardných komponentov pre klávesnice alebo panelové tlačidlá sú tu aj senzorové komponenty. Už tu stojí za zmienku, že mnohé z nich sa vyznačujú kompaktnými rozmermi a boli navrhnuté tak, aby z nich vznikli precízne zariadenia vysokej kvality.

Mikrospínače TACT

Mikrospínače TACT patria medzi najobľúbenejšie elektromechanické komponenty a bežne sa používajú na vytváranie rozhrania zariadení: vo vozidlách, ťažkých strojoch a v celom rade ďalších aplikácií. Táto rozmanitosť sa odráža v sortimente výrobkov spoločnosti Panasonic. Výrobca dodáva, samozrejme, najtypickejšie komponenty na otvorovú montáž, v štvorcovom puzdre s priemerom 6 mm – takéto výrobky však tvoria len malú časť jeho sortimentu. Okrem nich sa japonský dodávateľ postaral aj o výber nízkoprofilových mikrospínačov, ktoré majú v niektorých prípadoch výšku menšiu ako 0,5 mm. Sú určené na použitie v mobilných zariadeniach a iných kompaktných konštrukciách. Vybrané modely majú bočne umiestnené klávesy alebo mäkké, tlak absorbujúce klávesy, ktoré predlžujú ich životnosť. Sortiment zahŕňa aj špeciálne verzie spínačov s vysokým stupňom ochrany (dokonca IP67), relatívne vysokou spínacou silou (až 5 N) alebo zvýšenou mechanickou odolnosťou (napr. 2 milióny cyklov). Tu treba tiež poznamenať, že prevažná väčšina mikrospínačov má vývody prispôsobené na povrchovú montáž (SMT).

 

Mikrospínače série EVQP s výškou menšou ako 0,5mm.

Mikrospínače SNAP ACTION

Mikrospínače SNAP ACTION majú veľmi dobrú životnosť a široký rozsah použitia. Najtypickejšie prvky, ktoré sa používajú ako jednoduché spínače ovládané používateľom (napr. v počítačovej myši), sa ovládajú malým pohybovým kolíkom alebo páčkou pripojenou k telu.

Bez páčky

S páčkou

S páčkou a valčekom

Stupeň ochrany IP67

Ostatné mikrospínače SNAP ACTION vyrobené spoločnosťou Panasonic boli prispôsobené na inštaláciu do strojov ako súčasť zložitejších konštrukcií. Napríklad komponenty vybavené pákou s integrovaným valčekomsa používajú na počítanie impulzov alebo na zisťovanie polohy súčastí mechanizmu. Dodávateľ vyrába aj komponenty, ktorých telo bolo hermeticky utesnené a kolík chránený prírubou – používajú sa v automobilovom priemysle ako snímače zatvárania dverí, snímače polohy páky prevodovky atď. Stojí za zmienku, že vybrané mikrospínače Panasonic majú kontakty schopné zopínať značné zaťaženie (napr. 3 A pri 250 V AC). Sortiment zahŕňa komponenty s integrovanými vodičmi, vodičmi na montáž na dosku plošných spojov, na spájkovanie a prispôsobené pre ploché konektory.

Detekčné spínače

Nízky profil SMD spínača umožňuje miniaturizáciu konštrukcie.

Detekčné spínače sa používajú na zisťovanie polohy mechanických komponentov. V niektorých prípadoch môžu fungovať ako koncové spínače, ale ich hlavným účelom je umožniť ovládanie zariadení – detekcia zatvárania/otvárania dverí a zásobníkov, určovanie polohy predmetov, nulovanie polohy vozíkov na koľajniciach alebo počítanie otáčok. V súvislosti s ich funkciou sa vyznačujú niekoľkými vlastnosťami. Predovšetkým si vyžadujú veľmi malú silu na ovládanie. Okrem toho sú k dispozícii v širokej škále formátov s rôznou orientáciou. Z hľadiska elektrického výkonu sa detekčné spínače vyznačujú nízkym maximálnym zaťažením kontaktov, pretože tieto typy prvkov sa nepoužívajú na priame ovládanie záťaže, ale prenášajú binárne signály do mikrokontrolérov a iných digitálnych obvodov. V prípade výrobkov Panasonic boli takmer všetky spínače tejto kategórie prispôsobené na napätie 5 V a maximálny prúd 0,01 A. Za zmienku stojí aj to, že tieto komponenty boli vyrobené pre presné, kompaktné zariadeniaa väčšinou majú vývody pre povrchovú montáž.

Štandardné prepínače

„Štandardné“ prepínače sú bežnými komponentmi pre konštrukciu panelových klávesníc a podobných prvkov používateľského rozhrania. Väčšinou sú tieto komponenty zabudované na doske plošných spojov (dodávajú sa vo verziách THT a SMD) v maticovom usporiadaní alebo priamo pripojené k multiplexorom alebo dokonca vstupom riadiaceho systému, ako je napríklad mikrokontrolér. Dodávajú sa vo verziách prefabrikovaných tlačidiel a so štvorcovými kolíkmi na osadenie klávesov, vďaka čomu je konštrukcia estetického panela jednoduchá a môže sa vykonať strojovo. Prepínače sú k dispozícii v mono- a bistabilnýchvariantoch, s kontaktmi v konfiguráciách SPDT a DPDT vhodnými pre záťaže už od 0,2 A a 14 V, takže ich možno použiť na ovládanie zariadení nielen prostredníctvom polovodičových obvodov, ale aj relé.

 

Štandardný prepínač s integrovaným klávesom.

Páčkové prepínače

Páčkové prepínače sa v elektrotechnických zariadeniach používajú už viac ako sto rokov. Táto „dlhovekosť“ je spôsobená tým, že ich konštrukcia umožňuje použitie kontaktov s rôznou (aj veľmi vysokou) nosnosťou á, v rôznych konfiguráciách, dokonca s viacerými stabilnými polohami. Okrem toho: sú ľahko chránené proti vplyvom prostredia, čím dosahujú vysoký stupeň ochrany, čo sa spolu s mechanickou odolnosťou premieta do výnimočnej životnosti. V neposlednom rade aj preto, že prepínací mechanizmus dáva jasný hmatový signál o zmene polohy – preto sa takéto prvky často používajú v zariadeniach so značnou hladinou hluku, ako sú ťažké a priemyselné stroje, lietadlá a pod.

Prepínače

Krytky

Popisné štítky

V kategórii páčkových prepínačov je možné okrem samotných elektromechanických komponentov zakúpiť aj originálne príslušenstvo dodávané spoločnosťou Panasonic, ktoré zahŕňa popisné štítky a tesniace krytky. Tie sa naskrutkujú na prírubu prepínača z prednej strany panela, čím sa zabráni vnikaniu prachu a vlhkosti do tela. V skutočnosti umožňujú triedu ochrany IP67, t. j. dokonca odolnosť voči prúdom tlakovej vody alebo úplnému ponoreniu (tu treba poznamenať, že zadná časť telesa zostáva nechránená).

Pokiaľ ide o samotné páčkové prepínače, spoločnosť Panasonic dodáva rôznorodý sortiment týchto výrobkov. Sú vybavené odolnými kontaktmi (zliatina striebra) v konfiguráciách od SPST až po zložitejšie usporiadania, ako napríklad 4P3T. Môžu mať 1, 2 alebo 3 stabilné polohy. Dôležité: výrobky môžu úspešne slúžiť ako hlavné spínače zariadení alebo ovládacie prvky, pretože zaťažiteľnosť kontaktov dosahuje až 15 A pri 250 V AC (vybrané modely). Pripojenie káblov k terminálom sa vykonáva spájkovaním, umiestnením do skrutkovej svorky alebo pomocou plochých konektorov.

 

Text spracovala spoločnosť Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

https://www.tme.eu/sk/news/about-product/page/59090/prepinace-a-rele-panasonic/

 

Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (0)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)

Pridaj komentár