SVETELEKTRO

2. novembra 2022   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Prepínače NKK Switches – kvalita a funkčnosť


TME s.r.o.

Odolné a spoľahlivé riešenia nielen pre priemysel.

 

Prepínače sú elektromechanické súčiastky, ktoré sa používajú na riadenie toku prúdu v obvode pripájaním a odpájaním elektrického obvodu. Ani popularita dotykových obrazoviek nezmenila skutočnosť, že je to stále hlavný spôsob interakcie používateľa so zariadením. Plnia teda mimoriadne dôležitú funkciu, no napriek tomu sa zdajú byť takými jednoduchými komponentmi, že mnohí inžinieri nevenujú výberu správneho komponentu náležitú pozornosť. Množstvo typov a modelov prepínačov dostupných na trhu môže byť skutočne neprehľadné. Oplatí sa však hľadať produkty, pri ktorých kvalita a spoľahlivosť idú ruka v ruke s atraktívnou cenou. Príkladom sú produkty spoločnosti NKK Switches, japonského výrobcu, ktorý pôsobí na trhu od roku 1953 a ktorý sa etabloval ako líder v oblasti inovácií prepínačov. Výrobky spoločnosti sú všeobecne považované za najlepšie v odvetví a mnohé z jej riešení sa stali štandardmi, vrátane technológie Sliding Twin Crossbar (STC), ktorá garantuje vysokú spoľahlivosť a stabilitu prevádzky spínača. V ponuke TME sa nachádza viac ako 100 modelov prepínačov NKK Switches, okrem iných páčkové, kolískové, posuvné, otočné a miniatúrne.

Nižšie uvádzame tri najobľúbenejšie skupiny produktov v ponuke TME.

 

Páčkové prepínače NKK Switches

Páčkové prepínače sú univerzálnym typom spínacieho prvku, ktorý sa vďaka svojej vysokej odolnosti a jednoduchej obsluhe široko používa v elektronike a priemyselnej automatizácii. Dvoj- a trojstavové páčkové prepínače NKK Switches nachádzajú uplatnenie v mobilných zariadeniach, priemysle, doprave alebo medicíne, t. j. vo veľmi náročných podmienkach prostredia, kde je zároveň rozhodujúca ich odolnosť. Široký výber súčiastok v tejto skupine uľahčuje prácu konštruktérom, ktorí nemusia robiť kompromisy a môžu si vybrať optimálny prepínač pre svoje aplikácie z hľadiska rozmerov, pripojenia, počtu polôh a spínacích režimov.

Páčkový prepínač A12AB

Elektronika sa zmenšuje a tento trend sa nevyhýba ani prepínačom. Prepínače zo série A, B, D2, G sú súčiastky s malými rozmermi, ktoré šetria cenné miesto na doske plošných spojov. Tieto súčiastky sú založené na patentovanej technológii STC a sú uzavreté v utesnenom puzdre, takže sú vhodné na montáž na dosku plošných spojov pomocou spájkovania vlnou. Okrem toho je séria B vybavená antistatickou uhlíkovou impregnáciou, ktorá chráni zariadenie pred rizikami elektrostatického výboja. Komponenty prepínačov NKK sa vyznačujú vysokou mechanickou a elektrickou odolnosťou, ktorá pri vybraných modeloch série G dosahuje až milión cyklov. Série M a S sú vodotesné prepínače so stupňom ochrany IP68, ktoré rozširujú rozsah potenciálnych aplikácií o zariadenia pracujúce v mimoriadne náročnom prostredí.

Je dôležité poznamenať, že bez ohľadu na typ prepínača zahŕňa ponuka NKK Switches prepínače s viacerými typmi usporiadania kontaktov, vrátane najbežnejších: jednopólové, jednookruhové (SPST); jednopólové, dvojokruhové (SPDT); a dvojpólové, dvojokruhové (DPDT).

 

Tlačidlové prepínače NKK Switches

Tlačidlové prepínače sú ďalším typom súčiastok, ktoré sa bežne používajú v elektronike a nachádzajú uplatnenie takmer v každom segmente trhu. Počítače, spotrebná elektronika, čierna a biela technika sú len najčastejšie príklady. Tieto komponenty sa používajú na uzatvorenie obvodu len pri stlačení tlačidla, ale môžu pracovať aj v bistabilnom režime, keď následné aktivácie striedavo zopínajú a rozopínajú obvod. V závislosti od modelu zvládajú tlačidlové prepínače NKK Switches napätie do 250V (AC a DC) a prúd do 5A, pri odpore kontaktov v intervale od 10mΩ do 200mΩ.

 

Tlačidlový prepínač AB15AH

Okrem vlastností ako životnosť a spoľahlivosť komponentov je pri prepínačoch dôležitý aj aspekt použiteľnosti. Do popredia sa dostáva estetika a ergonómia a zákazníci oceňujú komponenty, ktoré poskytujú používateľský komfort. Tlačidlové prepínače NKK Switches sú dostupné v rozličných veľkostiach. Séria GB je príklad prepínača vo verzii mikro, ktorý vďaka hmotnosti sotva 0.25g perfektne zvláda prevádzku v mobilných zariadeniach. Na opačnej strane spektra sa nachádzajú komponenty zo série LB a LP, teda prepínače s väčšími rozmermi, ktoré okrem jednoduchého používania ponúkajú vysokú mechanickú a elektrickú odolnosť. Vo vybraných modeloch sa výrobca rozhodol použiť modulárnu konštrukciu, vďaka ktorej si stačí vybrať tlačidlo podľa požadovanej funkcionality, avšak výberom vhodnej prednej strany alebo podsvietenia môžeme dosiahnuť zaujímavý vzhľad tlačidla.

 

Posuvné prepínače od NKK Switches

NKK Switches produkuje miniatúrne a ultraminiatúrne posuvné prepínače 2-, 3- a 4-polohové, s posuvnou páčkou zhora alebo zboku, čo umožňuje pohodlnú montáž súčiastky a jej prispôsobenie požiadavkám aplikácie. Väčšina prvkov tohto typu má kontakty s usporiadaním SPDT, t. j. jeden pól a dva obvody, vďaka čomu sa často používajú na prepínanie medzi dvoma zdrojmi energie. Rovnako obľúbenou kategóriou sú prvky typu DPDT, ktoré dokážu ovládať dva samostatné obvody súčasne, čo sa využíva napríklad pri ovládaní elektromotorov a elektrických pohonov.

V tejto kategórii ponúka NKK Switches súčiastky s vývodmi pre DPS a spájkovanie. Rastúca miniaturizácia je pre výrobcov výzvou aj z hľadiska kvality a presnosti výroby. Robustná mechanická konštrukcia, osvedčený výrobný proces a prísne testovanie prepínačov NKK Switches zaručujú spoľahlivosť aj pri náročnom používaní. Séria MS sa vyznačuje vynikajúcou odolnosťou a mechanickou životnosťou 100 000 cyklov, vďaka čomu sa odporúča pre mimoriadne náročné aplikácie. Použité tesnenia v konštrukcii všetkých spínačov tejto spoločnosti poskytujú vynikajúcu odolnosť voči nepriaznivým podmienkam prostredia ako je vlhkosť a prach. Štandardom je tiež prevádzka v širokom teplotnom rozsahu, dokonca od 40 °C do 85 °C, ako v prípade série SM.


Posuvný prepínač AS22AP

 

Prepínač typu Rocker značky NKK Switches

 


CWSA11AAN1H

Prepínač vo verzii SNAP-IN je upevnený zatlačením do dopasovaného otvoru.

Prepínače typu Rocker sa najčastejšie používajú ako uzatváracie prvky napájacieho obvodu alebo na zmenu prevádzkového režimu zariadenia – preto sa vyznačujú dobrými prúdovými parametrami. V prípade NKK Switches majú vybrané výrobky kontakty s maximálnym zaťažením do 30 A (pre 30 V DC a 250 V AC). Prepínače sú k dispozícii vo variantoch s 1, 2 a 3 stabilnými polohami, a to nielen v základných konfiguráciách kontaktov, ale aj DP3T a 3PST. Produkty sa môžu inštalovať na panel pomocou rozperných držiakov typu SNAP alebo sa môžu pripájať priamo na dosku plošných spojov (priechodná montáž, THT). Nízky odpor kontaktov (od 10 mΩ) obmedzuje riziko prehriatia prvkov – napriek tomu ich prevádzková teplota dosahuje až -30…85 °C. Okrem toho je potrebné zdôrazniť, že prepínače sú k dispozícii v podsvietených verziách.

 

Kódový prepínač NKK Switches

Kódové prepínače sa často používajú ako prednastavovacie a konfiguračné prvky pri inštalácii zariadení. Spájajú v sebe kompaktné (a nízkoprofilové) rozmery s možnosťou zadávania viacerých hodnôt – v prípade výrobkov NKK Switches: 10 alebo 16. Tieto prvky sú k dispozícii v prevedení na otvorovú aj povrchovú montáž (THT a SMT), a preto ich možno použiť v obvodoch s malou plochou. Okrem toho sú k dispozícii v rovných a šikmých variantoch (os otočného gombíka rovnobežná s povrchom DPS). Všetky prepínače od tohto dodávateľa majú plochu 10×10 mm a výšku 4 mm. Vyznačujú sa dobrou životnosťou (min. 10 000 cyklov) a vynikajúcou tepelnou odolnosťou, ktorá dosahuje od -25 °C do 85 °C. Vďaka presnému, hmatom vnímateľnému kliknutiu pri zmene nastavenia a prehľadným štítkom s polohami je používanie spínačov NKK pohodlné a znižuje riziko omylu.

 


FR01FR16P-S

16-polohový kódový prepínač umožňuje zadávať šestnástkové hodnoty.

 

Text spracovala spoločnosť Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Zdroj: https://www.tme.eu/sk/news/library-articles/page/43478/Prepinace-NKK-Switches-kvalita-a-funkcnost/

Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (1)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)

Pridaj komentár