Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:

Přímozesilující přijímač

Kategória: VF technika | 18.11.2006 | Autor: james999 

Jsou to velmi jednoduché přijímače AM pro střední nebo dlouhé vlny, který lze použít jako doplňkový přijímač pro příjem některých vysílačů, vysílajících na těchto vlnách.V místech silného elmg. pole z vysílače, tedy blízko rozhlasového vysílače nebo na rovině pracují tyto přijímače velmi dobře, ovšem konkrétně v našem regionu je toto pole slabé a proto i příjem je obtížný.
Přímozesilující přijímač Jsou to velmi jednoduché přijímače AM pro střední nebo dlouhé vlny, který lze použít jako doplňkový přijímač pro příjem některých vysílačů, vysílajících na těchto vlnách.V místech silného elmg. pole z vysílače, tedy blízko rozhlasového vysílače nebo na rovině pracují tyto přijímače velmi dobře, ovšem konkrétně v našem regionu je toto pole slabé a proto i příjem je obtížný. a ) s IO LM 386 Signál z feritové antény L 1 C 1 přivádíme přes vazební cívku na dvoustupňový zesilovač T 1 a T2, přičemž T 1 je zapojen jako emitorový sledovač, aby jeho vstupní impedance byla vysoká a slabý signál z antény nebyl ještě více zeslaben. Trimrem R 6 se nastaví pracovní bod na největší hlasitost a nejmenší zkreslení. Po zesilovači následuje demodulátor D 1 D 2, zapojený jako zdvojovač napětí. Je to výhodné, neboť tak dostaneme větší úroveň nf. signálu po demodulaci. Diody jsou vf. germaniové, které v těchto zapojeních lépe demodulují slabé napěťové signály než křemíkové. Potenciometrem P 1 řídíme hlasitost a jako nf. výkonový zesilovač je použit IO typu LM 386, který má výkon asi 500 mW. Napájení je 4, 5 V, tedy z ploché baterie. b ) s tranzistory Je to obdobné zapojení, ale pro zvýšení citlivosti má zavedenou kladnou zpětnou vazbu pomocí kondenzátorového trimru 15 pF. Ten se nastavuje tak, že zvyšujeme zesílení, až těsně před rozkmitáním ho nastavíme. Zajímavostí je, že není použit regulátor hlasitosti, to zřejmě se v tomto případě nepovažovalo za nutné, protože tento přijímač je pouze pro poslouchání do ucha pomocí kondenzátorového sluchátka. Hlasitost se nastavuje zřejmě právě zpětnovazebním kondenzátorem. Napájení je 3 V.
 


22.12.2017

Čítač s GPS normálem - 1. Úvod

 9624   2  Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5

22.03.2018

Ako sa zorientovať vo svete IoT

 8098   0  Hodnotenie: 0Hodnotenie: 0Hodnotenie: 0Hodnotenie: 0Hodnotenie: 0

05.03.2019

Test RF generátoru 0,5 - 470MHz

 6106   14  Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:
Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
ZlýZa obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Re: Přímozesilující přijímač (Hodnotenie: 1)
Od: Dávid Baláž - 15.04.2008
Tieto primače sú celkom dobré. Ale pokiaľ viem nevola sa to priamozosilujúci ale priamosmiešavací prijímač.
Re: Přímozesilující přijímač (Hodnotenie: 1)
Od: zdenda - 27.05.2008
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
 
V článku jde skutečně o [b]přímozesilující [/b]přijímače; v nich je vf signál zpracováván beze změny kmitočtu od antény až k demodulátoru. Přímosměšující přijímač je něco jiného, u něj se kmitočet nosné vlny mění přímo v nf signál, a to smícháním se signálem místního oscilátoru (někdy se přímosměšujícím přijímačům říká "superhet s nulovým mf kmitočtem").
Re: Přímozesilující přijímač (Hodnotenie: 1)
Od: Dávid Baláž - 27.05.2008
 
Sorry. Nemal som svoj den a omylom som si pomylil shcemu.
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist

Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.02 sekúnd