SVETELEKTRO

1. júla 2024   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Spájkovacie stanice a príslušenstvo Metcal


TME s.r.o.

Veľký výber a overená kvalita.

Spájkovacia stanica je nevyhnutnou súčasťou každej dielne s elektronikou. Umožňuje nám spájať komponenty, ako sú vodiče, rezistory, kondenzátory alebo integrované obvody, a vytvárať tak zložité elektrické obvody. Bez spájkovačky by bola práca na mnohých elektronických projektoch prakticky nemožná.

Pri kompletizácii vybavenia vlastnej dielne sa oplatí zaujímať o širokú ponuku spájkovacích a odspájkovacích staníc od spoločnosti Metcal. Tento výrobca pochádzajúci zo Silicon Valley je známy svojou spoľahlivosťou a vysokou kvalitou výrobkov, ktorým dôverujú tisíce ľudí na celom svete. Ponuka spoločnosti TME zahŕňa okrem zariadení aj rôzne príslušenstvo užitočné pri procese spájkovania, ako aj pri údržbe spájkovacej stanice.

  • Spájkovacie a odspájkovacie stanice Metcal
  • Hroty a dýzy Metcal
  • Príslušenstvo do dielne

 

Spájkovacie a odspájkovacie stanice

Metcal ponúka spájkovacie stanice, teplovzdušné stanice, odspájkovacie stanice a zariadenia na spájkovanie a odspájkovanie „dva v jednom“. V sekcii spájkovacích staníc sú k dispozícii zariadenia s výkonom od 40 W do 120 W. V prípade modelov GT90 a GT120 sa teplota ovláda pomocou tlačidiel. Ostatné zariadenia sú založené na technológii SmartHeat. Ide o mimoriadne zaujímavé riešenie, pri ktorom používateľ nereguluje teplotu. Tieto typy spájkovacích staníc môžu na prvý pohľad pôsobiť dosť zvláštne, pretože na nich okrem vypínača napájania nenájdete žiadne tlačidlá. V týchto zariadeniach sa hrot vždy zahreje na maximálnu teplotu. Sú dostupné v rôznych typoch a môžu sa zahriať napríklad na 302 °C, 357 °C alebo 413 °C.

 

Stanica s výkonom 60W

 

V tomto riešení určuje teplotu spájkovania typ spájkovacieho hrotu, preto výrobca použil jednoduchú zostavu hrotov, ktoré sa vďaka špeciálnej silikónovej podložke dajú meniť počas prevádzky zariadenia metódou za tepla. Okrem toho spájkovačky Metcal podporujú aj ďalšie funkcie, ktoré používatelia oceňujú, ako je automatická detekcia prevádzky, možnosť zmeny jednotky teploty °C/°F, zníženie teploty počas spánku alebo automatická hibernácia.

 

Teplovzdušná stanica značky Metcal

Teplovzdušné stanice sú k dispozícii v niekoľkých výkonových variantoch: 200W, 600W a 900W. Tieto jednotky sú vybavené displejom, ktorý zobrazuje teplotu privádzaného vzduchu a nastavenú hodnotu. Teplotu možno nastaviť pomocou tlačidiel alebo otočného ovládača. Podobne ako spájkovacie stanice, aj tieto jednotky majú režim hibernácie a spánku a výrobcom používané dýzy sú ľahko vymeniteľné. Za zmienku stojí aj to, že niektoré modely sú vybavené tlačidlom na ohrev/chladenie umiestneným na rukoväti.

Odspájkovacie stanice Metcal sú k dispozícii vo výkonovom variante 60 W a využívajú aj technológiu SmartHeat. Výsledkom je, že teplota, na ktorú sa hrot zahreje, je definovaná jeho typom. Okrem bežného prevádzkového režimu majú tieto mimoriadne tiché a malé zariadenia aj režim hibernácie a spánku. Odspájkovacie stanice, rovnako ako ostatné zariadenia, sú vyrobené v súlade s požiadavkami ESD.

 

Odspájkovacia stanica s výkonom 60W

Spájkovacie hroty a dýzy

 

Hrot skrutkovač od Metcal

Hroty Metcal, ktoré sú k dispozícii v spoločnosti TME a sú určené pre spájkovacie a odspájkovacie stroje, možno rozdeliť do dvoch hlavných kategórií: klasické hroty a hrotySmartHeat. V závislosti od typu používaného zariadenia je potrebné zvoliť aj vhodný hrot. Tie sú k dispozícii v rôznych veľkostiach od 0,13 mm do 40 mm a tvaroch: kopyto, minivlna, nôž, kužeľ alebo predĺžený hrot. Špička hrotu môže byť rovná alebo zahnutá. Okrem toho je v prípade hrotov SmartHeat dôležité si všimnúť aj ich maximálnu teplotu, ktorá sa uvádza v rozmedzí od 302 °C do 510 °C.

Spoločnosť Metcal ponúka aj rôzne typy dýz určených na teplovzdušné stanice. Tieto komponenty sú k dispozícii v rôznych tvaroch a rovných alebo zakrivených variantoch. Rozlišujeme tu najmä dýzy s priemerom 2,5 mm, 5 mm a 10 mm.

 

Dýza s priemerom 10mm

Spájkovacie príslušenstvo

 

Stojany pre spájkovačku

 

Okrem zariadení a špecializovaných spájkovacích hrotov alebo dýz je k dispozícii celý rad rôzneho príslušenstva, ktoré je pri spájkovaní mimoriadne užitočné. Patria k nim stojany na spájkovačky alebo teplovzdušné prístroje. Toto vybavenie je zvyčajne spojené s konkrétnym typom zariadenia a môže byť vybavené miestom pre hubku, čistič alebo oboje súčasne. Niektoré stojany sú k dispozícii vo variantoch s podávačom cínu.

Hubky a čističe hrotov sú samostatnou kategóriou príslušenstva, ktoré ponúka spoločnosť Metcal. Aj tie môžu byť určené pre konkrétne typy spájkovačiek alebo staníc a sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a tvaroch.

 

Hubka na čistenie hrotov

 

Výveva pre spájkovaciu stanicu

Za zmienku stojí aj to, že spoločnosť Metcal dodáva rôzne typy náhradných dielov pre svoje zariadenia, čo môže mať značný význam pre profesionálov, ktorí si nemôžu dovoliť prestoje z dôvodu porúch. Okrem nových spájkovačiek a spájkovacích rukovätí pre teplovzdušné stanice sú k dispozícii komponenty, ako sú vývevy, filtre, hadice, výhrevné telesá, cievky a komory pre odspájkovačky, puzdrá, držiaky a mnoho ďalšieho. Takto si môžeme byť istí, že v katalógu náhradných dielov nájdeme všetky potrebné komponenty a nebudeme odkázaní na nákup nového zariadenia. Takúto politiku uplatňuje len veľmi málo výrobcov zariadení, čo si zaslúži osobitnú pozornosť.

 

Text spracovala spoločnosť Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

https://www.tme.eu/sk/news/about-product/page/59956/spajkovacie-stanice-a-prislusenstvo-metcal/

 

Ako sa vám páčil tento článok?
  • Páči sa mi (1)
  • Súhlasím (0)
  • Zábavné (0)
  • Informatívne (0)

Pridaj komentár