SVETELEKTRO

12. júna 2013   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Templogger


pablox

Konštrukcia teplomera so záznamom na SD kartu

Popis zapojenia

Parametre:

-meranie vonkajšej teploty, vlhkosti a osvetlenia

-meranie vnútornej teploty a vlhkosti

-záznam nameraných hodnôt na SD kartu každých 15 minút

-zobrazenie max/min hodnôt vonkajších veličín za konkrétny deň

-pred polnocou uloženie maxím/miním do osobitného súboru na SD karte

-po polnoci nulovanie max/min hodnôt

-zobrazenie na LCD 20×4 znakov s radičom HD44780 alebo kompatibilným 

-jadrom je procesor ATMEGA32
 
Celé toto zariadenie vzniklo ako výsledok nudy počas zimných mesiacov, kedy som sa pokúšal postaviť jednoduchý teplomer s čidlom z DX za 3$. Postupne som pridával ďalšie funkcie a vzniklo z toho komplexnejšie zariadenie. Program pre procesor je napísaný v jazyku BASCOM, musel som použiť ATMEGU32 z dôvodu použitia záznamu na SD kartu. Na meranie vonkajšej teploty a vlhkosti je použité čidlo DHT22, na vnútorné meranie DHT11 ktoré je menej presné. V zapojení som použil hotové moduy s čidlami z dx.com ktoré už majú integrovaný Pull-up rezistor, v prípade použitia samotných čidiel pripojte rezistor 4k7 medzi Data a Vcc. 

Schéma zapojenia:

Download:

Program pre MCU (poistky Lfuse=0xE4 Hfuse=0xD9) 
 
Pomocou AD prevodníka sa meria aj intenzita vonkajšieho osvetlenia, na snímanie som použil fotočlánok z produkcie TESLY ktorý už asi nezoženiete, typ je WK16373. Je tu možné ale použiť napríklad článok z kalkulačky prípadne iný fotočlánok a odporovým deličom upraviť výstupné napätie tak, aby pri max osvetlení na LCD ukazovalo hodnotu okolo 100. Intenzita osvetlenia nie je v tomto prípade meraná v žiadnych jednotkách. Fotočlánok je zapojený proti zemi.

Vonkajšie čidlo + fotočlánok som umiestnil do bielej trubky do ktorej sú pri vrchnej hrane navŕtané otvory aby cez ne mohol prúdiť vzduch. Senzory sú pripojené na tienený kábel (použil som 5m USB kábel od tlačiarne).

Čo ma potešilo bolo to, že sa mi podarilo rozbehať záznam na SD kartu. Aktuálne namerané hodnoty sú zaznamenávané do CSV súboru <dátum>.csv každých 15min. Zaznamenané sú všetky namerané hodnoty. Pred polnocou sa vytvorí súbor <datum>.txt do ktorého sa zapíšu maximálne a minimálne namerané hodnoty vonkajších veličín a počet zápisov na kartu od posledného zapnutia zariadenia. Je potrebné použiť "klasickú" SD kartu, nie SDHC. Kartu je potrebné naformátovať na systém FAT16 (DOS).

 

Obsluha prístroja

Obsluha je pomocou dvoch tlačidiel – prvým sa prejde na zobrazenie max/min hodnôt, tu sa zobrazí max/min teplota + časový údaj kedy bola zaznamenaná, po 5s sa prejde na ďalší screen – vlhkosť, po 5s na osvetlenie a po ďalších 5s na informácie o súbore do ktorého sa zapisuje – názov, veľkost, dátum a čas posledného zápisu do súboru, a počet zápisov od zapnutia. Potom sa automaticky prejde na hlavný screen. 

Druhým tlačidlom je možné manuálne inicializovať SD kartu. Karta sa zinicializuje vždy pri zapnutí, potom každý deň o 10:40 a 21:40 aby sa zistila prípadná chyba karty.  Toto tlačidlo je potrebné stlačiť vždy keď vyberiete kartu zo zariadenia.

Pri zapnutí zariadenia je potrebné na SD karte vytvoriť súbor s názvom set.txt do ktorého zapíšte na prvý riadok dátum vo formáte DD-MM-YY a na druhý riadok čas vo formáte HH:MM:SS. Z tohoto súboru sa pri zapnutí zariadenia načíta dátum a čas pre nastavenie RTC. RTC je softwarové, presnosť je daná presnosťou hodinového kryštálu 32768kHz.

Osadená DPS a DPS zo strany spojov (robená nažehlením toneru)

Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (0)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)
Najnovšie články od pablox (zobraziť všetky)

Komentáre (5)

 1. smotek7 píše:

  Pekna pracicka, ako si robil komunikaciu s SD kartou, pisal si svoju kniznicu, alebo pouzil bascomacku?

 2. mmarekk píše:

  pekne pekne hladam taketo uz dlhsie 🙂

  aj ked by som uvital pristupnjesie cidla naprd DS18B20, SMT160,LM35… ale tak skusim zohnat aj tieto

  tiez by nebolo zle moznost si nastavit niektore casy rucne

  a pripadne nejaku FLASH miesto SD karty a USB 🙂 ale uz chcem asi vela ,

Pridaj komentár