SVETELEKTRO

26. apríla 2009   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Tester diod a tranzistorů


zawin

Protože jsem léta letoucí bastlíř, nejednou jsem se cestou pitvy nějakého „trofejního“ zařízení dostal k součástkám, jejichž alespoň základní rozlišení mi bylo naprostou záhadou. Ono u starších československých součástek to ještě jakžtakž rozpoznat jde, pokud zná člověk pár základních, zbytek relativně snadno odvodí. Ale co si počnout například s takovými součástmi, které jsou v bakelitovém pouzdře TO-92 s potiskem A733??? Ano, pomůže katalog nějaké zásilkové služby, podle kterého se dá zjistit, že je to část označení tranzistoru zaoceánského původu, konkrétně typu 2SA733. Ale jak rychle zjistit vodivost (PNP nebo NPN – také pomůže katalog…) a dále jestli je tranzistor funkční nebo jestli už se náhodou neodebral do křemíkového nebe? A co si mají počít ti, kteří žádný katalog nevlastní?

Zde si můžete stáhnout popis a schéma testeru:


DOWNLOAD:
Popis a schéma testeru


AUTORI: EKKAR a MIRDAS

Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (1)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)
Najnovšie články od zawin (zobraziť všetky)

Komentáre (5)

 1. servisman píše:

  Pre rýchle a orientačné overenie stavu úplne postačuje.

 2. rybajda píše:

  na jednoduché určení tranzistorů používám obyčejný multivibrátor s párem tranzistorů pnp ,npn,pár součástek + přepínač,který připojí do páru tranzistor opačné polarity k měřenému.

 3. oravan píše:

  zbytočnost dobre tak pre začinajuceho inak oničom a potom netreba všetko v hlave držat ale pokial človek vie pisat a čitat tak najde čo mi treba napr. katalog

Pridaj komentár