Už dávnejšie som našiel jedno veľmi jednoduché a užitočné zapojenie na meranie funkčnosti tranzistorov. Je s ním možné merať bipolárne ale aj unipolárne tranzistory, diódy, tyristory, triaky, žiarovky, spínače, cievky a pod.
Popis:
Tento ovod slúži na skúšanie tranzistorov NPN, PNP, FET, MOSFET, diód, triakov, tyristorov, LED a pod. Dá sa zistiť i zvodový prúd kondenzátorov.
Tranzistor NPN sa pripojí kolektorom na svorku + a emitorom na – . Prepínač nastavíme do polohy NPN. U dobrého tranzistora v tejto chvíli nesieti žiadna LED. Po pripojení svorky B k bázi sa musia rozsvietiť obe LED. Tranzistor PNP sa skúša podobne, len prepínač sa prepne do polohy PNP a emitor je + a kolektor – .
U FETov, MOSFETov a dalších unipolárnych tranzistorov sa v prípade typu N pripojí S k – , D k + a G k B. Pri prepnutí na NPN svietia obe LED, pri PNP žiadna. U typu P sa potom prehodí S s D, a prepínač funguje obrátene.
Pri testovaní tyristorov sa využívajú iba svorky + a – . Anóda sa pripája na + a katóda na – . Zatiaľ nesieti žiadna LED. Pri type PNPN sa na chvíľu spojí G s + , obe LED potom svietia i po odpojení G. Pri type NPNP sa G spoji s – .
Skúšanie Triakov je podobné ako u tyrystorov, skúša sa ale v oboch smeroch a v jednom zopne pri pripojení G k + a v druhom k – .
Konenzátor sa pripojí na + a – a po jeho nabití nesmie svietiť nič, inak má zvodový prúd.
Svorky + a – slúžia aj na skúšanie vodivosti. LED diódy slúžia ako indikátor prúdu medzi + a – , LED1 je zapojena cez tranzistor čiže citlivo indikuje aj malý prúd.. Prepínač pripojuje na bázu kladné alebo záporné napätie cez odpor. Vypínač nieje nutný pokiaľ sa nebudú dotýkať meracie svorky.
Napájanie obvodu je 9-12V
Schéma zapojenia:
Zdroj: www.danyk.wz.cz
(preložené z češtiny)
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
užitočná vecička
Už to niekto robil? Lebo y som si to chcel spraviť no nejdem sa do toho pošťať ak to nie je osvedčené
Ja som si to už urobil, funguje mi to bez problemov a ide to aj len na 8.1V
ideto je to ….SuPeR =)