SVETELEKTRO

25. júla 2012   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Vetráte dostatočne často? – s CO2 monitorom to zistíte ihneď


SOS electronic s.r.o.

Koncentrácia oxidu uhličitého sa v uzavretej miestnosti zvyšuje veľmi rýchlo. S kalibrovaným modulom Figaro CDM4161a to skontrolujete jednoducho a spoľahlivo.


Čerstvý vzduch obsahuje približne 400 ppm CO2 a v priemernej miestnosti sa koncentrácia CO2 zdvojnásobí už za 1 hodinu. Platí to pri pobyte jedného človeka v kľude. Ak je v miestností viac ľudí, ktorí navyše vykonávajú nejakú fyzickú činnosť, je potrebné pre zachovanie kvality vzduchu vymeniť objem vzduchu v miestnosti aj niekoľkokrát za hodinu. Za maximálne prijateľnú hodnotu pre dlhodobý pobyt sa považuje hodnota 1000ppm, pre pocit čerstvého vzduchu len 700 ppm. Pri vyšších hodnotách sa dostavuje malátnosť, pocit ospalosti a vysoký obsah CO2 môže viesť k chronickým zdravotným ťažkostiam. Z uvedeného príkladu je možné si ľahko predstaviť ako rýchlo vie byť vzduch nezdravý napr. v málo vetranej kancelárii. Prirodzene, najväčším nepriateľom dostatočného vetrania je zvyšovanie nákladov za vykurovanie a klimatizáciu.

Výhody / vlastnosti:

 1. hotový kalibrovaný modul pre meranie koncentrácie CO2
 2. ľahká aplikácia
 3. dlhá životnosť
 4. rozsah 400-4000 ppm vhodný pre meranie kvality vzduchu
 5. lineárny výstup v rozsahu 0,4-4V
 6. nízka spotreba 300mW

Pre monitorovanie koncentrácie CO2 vo vnútorných priestoroch je veľmi vhodný hotový modul Figaro CDM4161a. Dokáže merať koncentráciu CO2 v rozsahu 400-4000 ppm, čo odpovedá napätiu na výstupe 0,4 až 4 V. Zároveň má modul aj výstup „Control“, ktorý zmení svoj stav na Hi pri prekročení 1000 ppm a je vhodný napr. na priame riadenie ventilácie. CDM4161a je bezúdržbový, kalibrovaný z výroby, no má aj možnosť „rekalibrácie“ – po privedení úrovne High na vstup Reset (nastavenie 400 ppm).CDM4161a môžete využiť na riadenie vetrania ale aj na vizuálnu kontrolu – v spojení s indikátorom apod. V konečnom dôsledku prináša takéto zariadenie úsporu nákladov za energie (kúrenie/klimatizácie) a hlavne zvyšuje kvalitu ovzdušia.Detailné informácie vám poskytnú datasheety CDM4161a a TGS4161.

Prvé kusy sú už skladom, v prípade záujmu prosím kontaktuje firmu SOS electronic s.r.o. na adrese info@soselectronic.sk.

Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (0)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)

Komentáre (2)

 1. Split píše:

  co je to priemerna miestnost? Co je to nejaka fyzicka cinnost?

Pridaj komentár